Španski vetrci

neznan uporabnik
tema odprta - 21. dec 2000 18:53 | ogledi: 23.382 | odgovori: 16

Rada bi recept za španske vetrce oz. "beljakove piškote", ki ne bi bil preveč kompliciran. Če ste jih uspeli pripraviti doma, pa niste slaščičar(ka), vas prosim za pomoč.

Vnaprej hvala!

neznan uporabnik

17. feb 2001 17:11

Ceprav pozno upam da bo se zmeraj aktual tale recept: sestavine 1 beljak,5dag sladkorja v prahu,par kaplic limoninega soka.Vse dobro zmiksaj in nabrizgaj s testomatom ali s cim podobnim , veternice.Pekac obvozno oblozi s peki papirjem. Pecico segrej na 50 stopinj ter v njej susi vertnice , priblizno 4 do 5ur ali pa kar pusti cez noc v pecici. Dule

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

16. dec 2003 9:08

Od včeraj mi je ostalo nekaj beljakov in jih želim porabiti. Poskusila sem že neštetokrat, skoraj nikoli mi ni uspelo nerediti dobre vetrce. Ponavadi je bilo vse skupaj zelo lepljivo in so sedli vase. Pekla-sušila sem tudi že pri raznih temperaturah (različni recepti-različni nasveti) pa ni bilo nič bolje. Ali mi lahko kdo svetuje tak preiskušen recept-nasvet, ki bo res držal? Imam pa navadno pečico. Lepo prosim!

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

16. dec 2003 12:05

Meni je bilo zadnjič vsega dovolj, ko so se poljubčki spet razlezli in sem šla brat kuharske bukve o tem, kako se naredijo taki, da ostanejo enake oblike, pa beli, ... In sem odkrila, da slaščičarji ločijo (najmanj) tri oblike beljakovega testa in sicer po tem, ali stepajo beljake s sladkorjem samo v posodi, ali beljakom prilivajo sladkorni sirup, ali jih stepajo s sladkorjem nad paro. Za te zadnje sicer vem, da ostanejo kompaktni (stepanje nad paro, dokler se masa ne zgosti), a so tudi po peki oz. sušenju bolj trdi niti približno ne tako dobri, kot jih očitno uspe speči nekaterim. Zato, slaščičarji praktiki, se tudi jaz pridružujem prošnji za kak koristen namig. lp, Irena

Morska deklica  

član od: 14.9.2001

sporočila: 114

16. dec 2003 13:18

Jaz sem imela enake probleme. Pečeni vetrci nikoli niso imeli prave konsistence. Potem pa sem enkrat poskusila sneg res dobro stepst - z miskerjem sem na največji hitrosti mešala vsaj 15 minut. Delela sem samo v posodi, ne nad paro. Nastali sneg je bolj podoben kremi, kot snegu in tudi vetrci so bili ravno pravi. Poskusi, mogoče bo uspelo tudi tebi. Irena

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

16. dec 2003 17:10

Poskusila sem ze vse; dolgotrajno stepanje, kuhanje sladkorja, pa stepanje nad soparo, vendar s snegom nisem zadovoljna. Sicer ne delam španskih vetrcov, pač pa indijančke in šamrole, vendar se sneg vedno začne topiti. Očitno delam narobe. Mimika

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

16. dec 2003 17:32

Preizkušeno: na en beljak vzamemo 50 g sladkorja (sama dam malo manj). V posodo najprej damo beljake in za vsak beljak žlico sladkorja. Takoj začnemo stepati pri največji hitrosti, da nastane kompaktna zmes. Potem naenkrat dodamo ves preostali sladkor in stepamo toliko časa, da se sladkor stopi - traja res cca 15 minut in je to v bistvu krema. Kupčke nadevamo na peki papir in damo v pečico - 50 st.C. Jaz vrata pečice še vmes malo pustim priprta ... in so suhi in bele barve in njami ... pa mnogo kalorij ... Sušijo se pa več kot 1 uro. Za šamrole pa je potrebno stepati nad soparo...

Anera L.  

član od: 7.12.2001

sporočila: 82

16. dec 2003 21:07

Slaščičari ih pripravljaju uz pomoč kalupa... Anera Longin

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

17. dec 2003 6:53

včeraj sem jih torej res delala, stepala sem res 15 minut, potem pa skočila malce k TV gledat Al BundYja (saj veste, družina za umret) in vklopila pečico, a ko sem prišla nazaj, se mi je sneg nazaj utekočinil. Niti ponovno stepanje ga ni več rešilo. Kljub vsemu sem tekočo maso vlila na pekač, kot palačinko insušila najprej pri 50 stiponjah cca 1 uro in ker čez 1 uro še ni bilo nič drugače še celo noč nad kaminom. Bilo pa je spet vse lepljivo. Sladkorja sem pa ala 200 g na 4 beljake...Očitno mi tole ni po meri...

Duska  

član od: 15.10.2002

sporočila: 14

17. dec 2003 8:17

Jaz jih delam s sladorjem v prahu. Najprej stepam beljake da narastejo,postopoma dodam sladkor in še malo stepam, da je trd. Nikoli še nisem gledala na uro, ampak mislim da ni 15 min. Saj bi mi mikser pregorel. Vetrce polagam na peki papir, ker se mi tudi kateri prime in me to jezi. Sušim na 50 stopinah celo noč, tri pekače na enkrat. Toliko mi jih približno pride iz 4. beljakov in 200 g sladkorja. Ko sem jih delala z navadnim sladkorjem, tudi meni niso ratali takšni kot sem želela, čeprav čisto razlezli se mi pa tudi niso. Poskusi, pa veliko sreče. Duška

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

22. dec 2003 8:48

Beljake trdo stepem, po zlicah dodam najprej polovico sladkorja in stepam da se stopi, dodam se preostali sladkor, stepam dalje. Masa pride trda, kompaktna. Takoj z zlicko oblikujem kupcke na pekacu in dam v pecico na 100 C za kake pol ure, pecico ugasnem, poljubcke pa pustim da se ohladijo kar v pecici. LP, R.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti