Nova kuhinja

femme  

član od: 1.3.2013

sporočila: 5

22. jan 2014 16:45

V hiši je načrtovana kuhinja z otokom in na njem štedilnik. Kuhinja bo prostorna, eno steno bodo zasedale visoke omare. Zdaj sem pa v dilemi ali pustim tako in računam s tem, da mi s sredine stropa visi napa ter s pogostejšim čiščenjem zaradi škropljenja ali pa naj služi otok le kot delovna površina, štedilnik pa premaknem na pult ob steni. Tiste, ki imate otok, ali imate tam tudi pomivalno korito?

femme

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

22. jan 2014 18:19

Zakaj bi bila napa bolj pošpricana na otoku kot ob steni?

Commis débarrasseur

femme  

član od: 1.3.2013

sporočila: 5

22. jan 2014 18:38

Napa ne bi bila nič bolj pošpricana. Če imaš štedilnik ob steni, morebitna packarija ostane na ploščicah, pultu. Na otoku pa ni ovir, da se ne razširi dlje npr. po tleh... Hm, mogoče pa preveč kompliciram. Ideje so eno, v praksi se pa včasih kaj ne izide tako kot je bilo zamišljeno.

femme

Sunny09  

član od: 25.11.2009

sporočila: 219

22. jan 2014 18:57

Femme, meni osebno je ideja štedilnika na otoku zelooo všeč, vendar bi ga vseeno raje postavila ob steno, otok pa izkoristila za delovno površino (ki jo meni vedno primanjkuje )

Sunny09

femme  

član od: 1.3.2013

sporočila: 5

22. jan 2014 19:04

Sprašujem zato, ker ne vem kako funkcionira otok, zgleda pa res luštno, pa še nadzor imaš nad mularijo (vsaj tistih par ur, ko si doma). Po drugi strani bi bilo pa tudi prima, če imaš dovolj prostora za valjanje piškotov, zvijanje potic...

femme

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

22. jan 2014 19:56

Femme, veliko je odvisno od tlorisa kuhinje. Videla sem kuhinje ljudi, ki so na vsak način hoteli imeti otok, ki je bil po moji logiki samo napota v premajhnem prostoru. Moral si okoli otoka, da si prišel od štedilnika do umivalnika. Res je pa dobro nekje imeti dovolj velik kos pulta, da lahko mirno razvlečeš testo za štrudelj in ti tega ni treba delati v jedilnici. Če je mogoče, seve. 

 

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. jan 2014 20:27

Pa naredi velik otok, na katerem imaš lahko štedilnik pa še delovno površino. Tako ima moja prijateljica, otok je velik kaka dva metra krat 1,5 metra. Na eni strani ima štedilnik (indukcija, pravokoten), ob tem dozo z več vtičnicami (ki se spusti v element in se dvigne samo, ko jo potrebuje), Vse drugo je delovna površina.  Pod štedilnikom ima vgrajene predale za razne pripomčke, ki jih potrebuje pri kuhanju, ap predal z začimbami, nekaj posode itd .., na drugi strani pa ima vgrajeno vitrino za vino.

Tako je ves otok izkoriščen. Napa je tako močna, da v prostoru ni tako rekoč nikakršnega vonja (pa smo tudi škampe na buzaro delali tam). In nič ne šprica naokoli, kvečjemu malo po štedilniku ali v neposrdni bližini, kot pač na vsakem štedilniku, ne glede na to, kje se nahaja.

 

Otok je pri njej med kuhinjo, ki se sicer razprostira ob eni kar dolgo steni (kakih pet metrov), in jedilnico ter dnevnim prostorom. Je pa res da je ves ta prostor velik kakih 40 kvadratnih metrov.

Praviš, da je pri tebi prpstor velik, torej si omisli otok. Meni je to praktično. Ne bi pa nikdar imela pomivalnega korita na otoku, če že, morda kakšno manjše, kot drugo korito v kuhinji (za pomit kak kos česa, kar potrebuješ pri roki med kuhanjem).



mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 22. 2014 20:35

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

22. jan 2014 20:31

mamamia je napisal/a:

 

Praviš, da je pri tebi prpstor velik, torej si omisli otok. Meni je to praktično. Ne bi pa nikdar imela pomivalnega korita na otoku, če že, morda kakšno manjše, kot drugo korito v kuhinji (za pomit kak kos česa, kar potrebuješ pri roki med kuhanjem).



mamamia

 

KAj pa je narobe s koritom v otoku? 

Ma vseh mojih jsta bila korito in pomivalni stroj. Je prav super.

 

Vanja

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

23. jan 2014 14:28

Pri meni bo ob steni 3 metre pulta kjer bosta korito in štedilnik (vsak na svojem koncu). Otok bo ogromen - cca 1,5 x 2 m, vendar bo le kot delovna površina. Poleg tega bodo še visoke omare, kjer bosta poleg omar še pečica (da bo višje) in hladilnik. Zgornjih omaric ne bo. Sedaj živim s 3m kuhinje in je popolnoma super, le delovne površine mi primanjkuje, zato bo otok v novi kuhinji tako velik. Na otoku bodo le električne vtičnice ob strani za manjše gospodinjske aparate in to je to (ne bodo se dvigovale iz delovne površine, ker imam raje enotno delavno površino zaradi čiščenja).

V eni kuhinji sem videla, da so imeli na otoku štedilnik in korito eno nasproti drugega, tako da si moral okoli otoka, da si prišel od korita k štedilniku ali obratno. To se mi ni zdelo preveč praktično, že zaradi samega toka dela in ker potrebuješ precej korakov, da prideš od enega do drugega. Jaz ne bi imela le štedilnika na otoku, kvečjemu korito in štedilnik, pa še to na isti strani, tako da enostavno nosiš od enega do drugega. Bolje se počutim, če npr. poln lonec vrelih testenin nesem odcediti na čimkrajši razdalji nad pultom, kot pa da bi skakala od enega konca kuhinje do drugega. Dobro pa je, da je pult med umivalnikom in štedilnikom, če ne iz varnostnih, pa iz praktičnih razlogov, da pripraviš ob umivalniku, ob štedilniku pa le jemlješ pripravljeno in skuhaš. Prav tako se mi zdi praktično imeti hladilnik blizu umivalnika (ne mislim sedaj da čisto poleg), saj gre običajno za pripravo hrana iz hladilnika do korita, nato pa do štedilnika (ne seveda vsa, precej pa). Tako sem jaz razmišljala, ko sem risala novo kuhinjo, mogoče moje razmišljanje še komu pride prav.

veliko veselja ob planiranju nove kuhinje! :)

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. jan 2014 16:01

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

mamamia je napisal/a:

 

Praviš, da je pri tebi prpstor velik, torej si omisli otok. Meni je to praktično. Ne bi pa nikdar imela pomivalnega korita na otoku, če že, morda kakšno manjše, kot drugo korito v kuhinji (za pomit kak kos česa, kar potrebuješ pri roki med kuhanjem).



mamamia

 

KAj pa je narobe s koritom v otoku? 

Ma vseh mojih jsta bila korito in pomivalni stroj. Je prav super.

 

 



Vanja

V kuhnji je veliko stvar navade in načina dela. Meni bi bilo nepraktično nosit posodo z delovnih površin do otoka, tam kaj umit (ali zložit v pomivalni stroj)  in potem spet nosit nazaj v druge elemente. Ali nosit na otok sadje in zelenjavo, ko ju moram oprat, pa potem spet nazaj proti delovni površini. Na otoku bi oboje imela le v primeru, če bi bil otok toliko dolg, da bi med koritom in štedilnikom imela vsaj meter delovne površine. Torej da bi bil dolg kake tri metre (ker bi imela veliko in globoko korito, v katerem lahko operem pekač iz pečice, brez da mi voda teče naokoli). In to ne bi več bil le otok, ampak že ena manjša kuhinjska linija ... Ni mi pa udobno sedeti pred otokom in jesti, sploh ne na visokih stolih. Tudi to je stvar navade.

Všeč mi je, kot ima moja prijateljica in sem opisala zgoraj. Štedilnik na otoku, vtičnice ki se spuščajo in dvigujejo, dovolj prostora za odlaganje in tudiza delo.  Meni je, iz prakse govorim, korito na otoku nepraktično, kar seveda ne pomeni, da komu drugemi, kot tebi, Vanja, to ni primerna rešitev. Tako kot sem rekla, stvar navad, ki jih imamo v kuhinji.

 

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti