Zelišča v lončkih

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

tema odprta - 9. maj 2008 16:10 | ogledi: 17.852 | odgovori: 32

Kupila sem peteršilj v lončku in ga postavila na okensko polico. Malo sem ga porezala in porabila, potem pa se je posušil. (Pa je bil dovolj zalit.)

Kako vam uspe gojiti zelišča lončku? Na kaj moram pazit?

Se mi zdi namreč strašno imenitno, da bi imela svoj svež peteršilj! Sem ga ravno danes hotela spet kupiti, ampak nima smisla, se moram najprej naučiti, kako naj ga obdržim pri življenju.

sara

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

9. maj 2008 16:23

Daj ga na zunanjo polico in mogoče presadi v večji lonček. Noter ti ne bo uspeval.

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

9. maj 2008 16:26

zelišča ki jih kupimo v supermarketih v lončkih naj bi bili za takojšnjo gospodinjsko uporabo in ne ravno toliko za nadaljno vzgojo,... vsaj tako je bilo zadnjič rečeno v reklamni oddaji soseda. anaeva

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

9. maj 2008 16:35

No, potem pa lahko neham sanjat. sara

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

9. maj 2008 17:47

Sara vidmar,kupi semena in si jih posadi na balkon (če ga imaš,drugače pa na zunanjo okensko polico).Jaz sme ga ravno včeraj,ker sem že tako lena,da se mi niti eno nadstropje nižje ne da it ga k babici iskat.Pa še ta bo izključno in samo moj,me ne bo nihče obtoževal da "rabutam" Roncolino

Anica iz ČD  

član od: 6.11.2007

sporočila: 38

9. maj 2008 19:25

Da ne rabimo kar naprej na vrt hodit, ponavadi naberemo šopek peteršilja, ki ga imamo potem na kuhinjskem pultu v "vazi" in kar nekaj dni ostane svež... ko ga porabimo, naberemo nov šopek. PS; mensezdi, da to tudi muhe odganja Anica iz ČD

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

10. maj 2008 12:00

Sara, ne obupat tako hitro! Poskusi peteršilj iz trgovine posaditi v večjo posodo (najboljši je glinast lonec) in ga daj ven, na balkon ali okensko polico, kjer sonce ne bo direktno peklo vanj. Še boljše pa bo, če boš kupila sadike (zdaj jih dobiš, kolikor hočeš) v vrtnariji. Te pa so itak namenjene nadalnji pridelavi in ne samo enkratni uporabi. Pa še nekaj: sadike iz vrtnarije so BISTVENO cenejše od teh trgovinskih zelišč v lončkih. Za peteršilj boš dala v trgovini vsaj 1 €, v vrtnariji pa so take sadike po 0,25 - 0,30€. Na balkon si lahko mirne duše nasadiš še zeleno, drobnjak, baziliko, majaron, rožmarin itd. Pazi le, da jih zmerno zalivaš in da je zemlja dobro odcedna (zamešaj v običajno zemljo malo peska, pa bo), pa seveda lonček mora imeti na dnu luknjico, da odvečna voda odteka, ker je sicer nevarnost, da ti rastlinice zgnijejo. Dosti uspeha! mamaF - Mojca

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

10. maj 2008 12:38

Mojca, hvala za vzpodbudo in napotke! Balkon ima sicer popoldansko sonce, tako da malo sumim, da bi bilo zeliščem prevroče; ampak za poskusit bi pa bilo,ker želja po peteršilju je res velika. sara

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

20. maj 2008 20:32

Eno vprašanje za poznavalce Na balkonu imam posejan peteršilj.Zdaj pa ne vem ali je kalilil ali ne.Imam dve vrsti "kalčkov".Eni so podobni miniaturnim listom trave,visoki cca. 1cm,drugo pa so rastlinice z 2 listkoma...iz perspektive izgleda 8 s steblcem. A je sploh kaj od tega peteršilj?Sem poskusila fotografirati pa so zmazane slike... Roncolino

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

20. maj 2008 21:48

Roncolino, verjetno bo druga rastlinica prava. Pomani jo med prsti, če je peteršilj, mora imeti vonj po njem.

Lijana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. maj 2008 21:54

Ej, Roncolino, travice so travice, skoraj gotovo, pusti jih še nekja časa......če sta dva listka, bolj podolgasta, je peteršilj (en mali namig: ponovi malo eno in dvokaličnice....).

pa pusti rastlinice še malo pri miru, ko bodo zrasle, da jih boš lahko sprsti prijela, jih pa populi. Mislim, one, travaste....

 

 tak je peteršilj....(z neta vzeto)

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti