Kako bi vi ustekleničili bezgov sirup

Levstik  

član od: 9.5.2008

sporočila: 14

tema odprta - 9. maj 2008 12:15 | ogledi: 10.948 | odgovori: 14

Pozdrav,

po nekaj letih sem se odločil da bi spet pripravil bezgov sok, 1 steklenico sem že, kak liter pa pol pa je še v hladilniku (2.runda). V gozdu je en kup teh bezgovih dreves in sok je res osvežilen in okusen. Razmišljal sem da bi ga naredil nekaj steklenic da bi ga blo še kej čez leto. Sam imam komaj kako leto izkušenj v kuhinji in še to več ali manj samo s kuho, nič z vlaganjem in konzerviranjem. Mam sicer neko knjigo o vlaganju, vendar o sokovih piše le pomanjkljivo. Uspel sem razbrati da se bezek dobro obnese če ga zamrznemo in opisan je postopek za pridelat bezgovec, torej sok iz njegovih JAGOD ne cvetov. Sam imam raje sirup iz CVETOV, po receptu da se cvetove čez noč namoči v prekuhani vodi, doda veliko sladkorja in na koncu limono in citronko in je. Pol se ga meša kot sirup v razmerju 1:4-6. Razmišljam kako bi ga pravilno ustekleničil da bi trajal vsak pol leta. Kakih konzervansov raje nebi dodajal. Razmišljam da bi ga v shrambi ali nekje na hladnem in temnem.

1) Zaprt v steklenico tako kot je (vključno s citronko) morda zdži že dovolj dolgo? Ali ga je treba vseeno držati v hladilniku? Raje bi ga na hladnem temnem prostoru, ker v hladilniku ni neomejeno prostora :)

2) Ga ustekleničit in pol prevret v vodi, kot mislim da paradižnikovo mezgo?

3) Ga brez posebnih postopkov hraniti pač zaprtega v steklenico v hladilniku ..

4) Dodati ogromno sladkorja v sirup, tako da se tekočina nasiči ..

5) Zamrzniti samo cvetove in ob priložnosti narediti iz njih sok

Res ne vem kaj bi ubral, tako da če ima kdo izkušnje s tem, bi bil zelo vesel kakega predloga. Aja te opcije od 1-5 so zgolj moja domišljija ..

Hvala in lep pozdrav,

Peter

Levstik

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

9. maj 2008 12:29

Bo kdo drug kaj več povedal, samo eno pojasnilo (poklicna deformacija pač): praviš, da konzervansov raje ne bi dodajal, potem pa omenjaš citronsko kislino. No, citronska kislina je ravno to in sicer z oznako E330. Drugi konzervans, ki ga boš zagotovo dodal, je pa saharoza. Jaz sem ga delala samo enkrat (me je mož nahecal, potem ga pa še pokusil ni ) in ga nisem nič grela. V prevreto osladkano ohlajeno vodo sem namočila cvetove (količin več ne vem). Precedila, nalila v steklenice in zaprla. Je bilo precej obstojno, hranili smo v shrambi. Atina

romanad  

član od: 18.1.2006

sporočila: 340

9. maj 2008 13:10

Zdravo Levstik!

Jaz vsako leto delam bezgov sirup tako, da ga pogrejem, da skoraj zavreje, nalijem v steklene steklenice od soka z pokrovčki (Fructal naprimer),segrejem pečico na 100 stopinj,vložim vanjo steklenice,ugasnem pečico in pustim čez noč da se ohladi.

Letos imam še nekaj lanskih steklenic in se dobro držijo. Po enakem postopku delam sok iz mete.

Lep pozdrav!

Romanad

sladkosnedko  

član od: 6.2.2008

sporočila: 223

9. maj 2008 13:27

kaj pa kaka količinska mera in opis postopka romanad, prosim.Hvala in lep dan

sladkosnedko

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

9. maj 2008 13:40

Dekam po enakem postopku kot romanad, prejšnji teden smo ravno spili še zadnjo lansko "zalogo". Točnega recepta zdajle ne najdem, bo treba pogledat na vikendu, ker ga ponavadi delam tam, in se količin žal ne spomnim LP Sashika

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

9. maj 2008 14:40

Tudi sama že vrsto let delam bezgov sirup, zadnja leta tudi metomelisinega. Pri količini cvetov ne skoparim, vedno jih naberem veliko in potem prav natlačim v pisker z vodo. Vmes dam ene par limon narezane na rezine. Namakati se mora 24 ur, ampak po mojih izkušnjah je bolje manj kot več, ker kakor hirto cvetki (tisti, ki gledajo iz vode) porjavijo, je že alarm. Med namakanjem vsake toliko pomešam. Cvetove nato odstranim iz vode, to precedim in dobim t.i. bezgovo vodo, kateri sledi naslednji recept: 3 litre bezgove vode 2 kg sladkorja na 1 liter bezgove vode dam 15 g citronke (živim v prepričanju, da je to neškodljiv E) Vse to mešam, dokler se sladkor ne raztopi. Nalijem v steklenice in zaprem. Nobenega prekuhavnja, vse na hladno, vedno se obdrži do naslednjega maja. Limono pa dodajam sproti, ko sok zmešam za uporabo, limone so pri nas vedno na zalogi. Poleti zelo paše radler iz bezgovega soka s sveže stisnjeno limono. Pozimi pa ta sirup namesto sladkorja v čaj. O, jaz pa imam danes 1. obletnico čanstva na kul.slo, he,he! Se je v enem letu nabralo kar veliko uporabnih nasvetov, ki jih uporabljam v vsakdanjem življenju. Hvala vsem! tigris

Levstik  

član od: 9.5.2008

sporočila: 14

9. maj 2008 18:59

Ujoj hvala vsem za odgovore, nisem pricakoval takega navala :) Jap to s citronsko kislino je res, a kot izhod v sili raje to kot kake bezoate al cianidne ne vem kaj:) se jih sploh dobi v prosti prodaji? Tisto ko beres na embalazah raznoraznih izdelkov. Romanad, bom poizkusil tvojo metodo, da se tako dolgo obdrzi je res pohvalno. V bistvu pri nas ne bo docakal 6.meseca, ker ga imajo vsi radi, a vseeno ;) Hvala! majamarko hvala za linke, 3 so bli novi zame ;) 2 variante bom naredu tisto ki jo je predlagal romanad in se eno na hladno s citronko;) Ce bo kulinarika se obstajala in ce se bom spomnil bom naslednje leto komentiral ali je bilo uspesno ali ne:D Res hvala vsem za odgovore in lep dan! Peter

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

9. maj 2008 19:16

Mi jih nalijemo v plastične steklenice in damo v zmrzovalnik. Romanad, kako pripraviš sok iz mete, če ni skrivnost ? Jaz imam sicer ogromno melise in bi poskusila. lp, pinka

Kristina  

član od: 13.1.2007

sporočila: 425

9. maj 2008 19:49

Odkar sem na kulinariki vedno delam sirup po tem receptu iz baze: http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=6419 Steklenice sem hranila v kleti in je bilo ok.Je pa res,da smo sok zelo hitro spili. Kristina

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

9. maj 2008 21:40

pinka je napisal/a:
Mi jih nalijemo v plastične steklenice in damo v zmrzovalnik. Romanad, kako pripraviš sok iz mete, če ni skrivnost ? Jaz imam sicer ogromno melise in bi poskusila. lp, pinka
Jaz delam sirup iz mete ali melise na popolnoma enak način kot bezgovega ... no, raje melisinega, ker nam metin ne odgovarja preveč ;-) veverica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti