Ekonom lonec-nasvet

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

15. okt 2008 8:46

Tuna 1, nisem še delala pečenke v ekonomu, ker ne bi bila pečenka bi bila "kuhanka", sicer lahko poskusiš, nič ne bo narobe, bo pa čisto drugačen okus.

Morda za začetek poskusi narediti najprej to, pride zelo dobro narejeno v ekonomu:

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=11028

lp

Anamarija

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

15. okt 2008 18:36

Danes kupila ekonom lonec v Sparu. Lonec sem umila in hop gremo kuhat. V manjšega sem dala vse sestavine, nalila tekočine nekje do polovice dala nanj pokrov in vse je bilo lepo in prav. Po dobrih 10 minutah hitre kuhe sem želela skladno z navodili lonec ohladiti in odpreti. Dala sem ga v pomivalno korito in nanj spustila počasen curek mrzle vode iz pipe, roke sem imela v bližini lonca in tudi stala sem ob koritu. Kar naenkrat se je razlegel po celem stanovanju grozanski zvok, mož je pridrvel iz dnevne pogledat kaj se dogaja, našel me je vso zgroženo in poškropljeno z vsebino iz lonca. Kaže da ta "ugoden" nakup loncev iz Spara je dokaj drag. Kosilo sem sicer še vedno rešila, iz lonca je ob sproščanju pritiska "vrglo tekočino", vsebina je bila tudi na mojih oblačilih, da ne govorim o opečenih prstih, hlajenju in mazanju z Aloe vera gelom in nadaljno katastrofo. Definitivno odsvetujem nakup teh loncev TCC, jutri nesem nazaj v Interspar in jih nočem več videti. V svojih rosnih letih sem uporabljala Emotov ekonom, ki me je po nekaj letih uporabe razočaral ob kuhanju rdeče pese, mi je čez ventil vrglo vso tekočino iz njega, kuhinja je bila vsa rdeča. Kupila sem Fisllerjev ekonom 6l, katerega že uporabljam okoli 10 let brez zapletov in tegob, kupila sem ga tudi mami, ker se je lepega dne poparila, ko je prehitro odpirala Emotovega. Sedaj sem si zaradi pomanjkanja časa zaželela manjši ekonom lonec, ker velikokrat kuham manjše količine hrane. Fisslerjev ima res zasoljeno ceno 130 in več Eurov, ampak sedaj vidim da ima res smisel dati zanj toliko. Je varen, zanesljiv pa še bi se dalo našteti plusov. Prisegam na Fisller, kar se tiče ekonomov. Prsti me še vedno pečejo, kar jezi me ker se "šparala", ne bom več, varnost je prva. lp lipa1

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

15. okt 2008 18:52

Joj, boga, mi je prav hudo zate, kaj si morda imela previsoko temperaturo, sicer pa res drži, da ni za kupiti,  take ki so v akciji ne vem, no, jaz imam veliko let Lagostina tudi sama sem bila neizkušena in nisem vedla kako z ekonomom, vendar nikoli se mi ni kaj takega zgodilo.

Mene pa nekaj zanima zakaj hladite lonca? Kaj to piše v navodilih? Jaz ga nikoli ne hladim

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 15. okt 2008 18:53:46

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

15. okt 2008 21:14

Tudi jaz nikoli, ampak res nikoli ne hladim lonca pod tekočo vodo. Pustim vklopljeno ploščo, da lonec piska recimo 7 minut za krompir, nato ugasnem in pustim na plošči. Ko pritisk pojenja, se pokrov sprosti (nekako šklocne) in takrat ga brez bojazni odprem (to je pri enem loncu). Tudi dviganja ventilov z vilicami se zaradi slabih izkušenj ne poslužujem (sem imela juho v po celi kuhinji, samo v loncu ne). Anamarija1, jaz že vrsto let pripravljam pečenko v ekonom loncu, še zlasti, ko kampiramo. V eni plasti na dno naložim meso, dodam začimbe (česen, čebula, rožmarin, in seveda malo olivnega olja). Nato lonec zaprem, pustim, da kakih 6 minut piska in ugasnem. Po 10 minutah lonec odprem, meso obrnem in šele zdaj solim ter ponovno zaprem. Ponovno vklopim ploščo, da lonec piska naslednjih 6 minut (ali kako več, če so kotleti debelejši) in to je to. Dokler nisem dobila "grifa", je bila tudi moja pečenka bolj kuhana. Rdečo peso sem ravno prejšnji teden kuhala v 6-litrskem ekonomu. Moram reči, da je pri tem zelo pomembno, da nanjo nalijemo zelo malo vode (samo približno 6 dcl), ker se očitno pri kuhanju ustvarja zelo veliko pen, ki uhajajo skozi ventil in škropijo vsepovsod. Pesa je bila precej drobna, zato je bilo 20 minut piskanja dovolj, da se je skuhala. Ker se ni mudilo, sem jo lupila šele naslednji dan. Naj dodam še to, da je v moji zbirki 4 ekonom loncev tudi podoben komplet, ki ga sedaj prodaja Interspar, le da imam zraven še navadno stekleno pokrovko ter vstavek za kuhanje na pari. Je zelo praktičen, ker se lahko kombinira. Lep večer, rdecapesa

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. okt 2008 23:48

Jaz sem tudi zajec kar se tiče ekonomov, ker je mojo teto enkrat ornk opeklo in so me celo otroštvo malo strašili s tem;) Potem ga je pa še enkrat moj ljubi firbčni fant odprl na silo in je bila kužikina juha povsod po kuhinji... Tak da jaz tudi izklopim plin pod loncem par minut pred koncem kuhanja in se do konca skuha medtem, ko se pritisk izenačuje, potem spustim z gumbom še tisto paro, kar je ostane, če je treba in to je to. pod mrzlo vodo rajši ne hladim. Veri

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

16. okt 2008 7:46

Madona, pa kaj čarate s temi lonci, obnašate se kot da je jedrski reaktor! Lipa1, špar ti ni nič kriv, enostavno si lonec odpirala na silo. Ko se v loncu kuha, noter je nadpritisk in zaradi tega višja temperatura ( zaradi katere se hrana hitreje skuha ). Ko  končamo s kuhanjem, lonec odstavimo, lahko gre pod tekočo vodo, vendar je treba vedeti, da če lonec polijemo s tekočo vodo, shladimo lonec, hrana noter je še kar na višji temperaturi ( ne shladi se tako hitro ) in lonec bo kmalu spet pod nadpritiskom in ga je treba odpirat na silo ( kar se nikakor ne sme, rezultat je znan, vidi zgoraj ). Če lonec hladimo pod tekočo vodo dalj časa, vsebina se shladi pod 100 oC, bodoči, da je noter ( nad vsebino ) vodna para, ki kondenzira, nastane podpritisk in je odpiranje spet na silo in nevarno. Torej: ko poteče čas kuhanja, lonec je treba ohladit, da bi ga odprli. Lahko ga pustimo kar na štedilniku, kar traja nekaj časa, ki ga nimamo, in zaradi tega uporabljamo ekonom lonec. Lonec damo pod vodo in ali je varno za odpiranje ugotovimo s dvigom ventila na loncu. Če para še izhaja, ga še naprej hladimo in ko lahko ventil dvignemo, brez da bi para izhajala, ventil odstranimo ( tisti ventil ki ga lahko odstranimo, ne un drug " zašraufan ", varnostni ). Ko smo ventil odstranili, odpiranje lonca je lahko in predvsem varno. Pa smo ja v 21 stoletju, ne delat od odpiranja lonca neko visoko znanost.

ežoj

tuna1  

član od: 10.8.2008

sporočila: 49

16. okt 2008 7:48

Tak da jaz tudi izklopim plin pod loncem par minut pred koncem kuhanja in se do konca skuha medtem, ko se pritisk izenačuje, potem spustim z gumbom še tisto paro, kar je ostane, če je treba in to je to. pod mrzlo vodo rajši ne hladim. Tudi jaz vam pravim da se hrana medtem ko uhaja para še vedno kuha, to traja samo kakšnih 5 minut. RDECAPESA ali dodaš v pečenko kaj vode ali se kuha kar tako na suho? Hvala tuna1

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

16. okt 2008 7:55

Pa še to: pri hrani, ki se peni pri kuhanju ( testenine, pa gor sem prebral pesa ), pomaga, da se na vodo da mal olja. Oleinska kislina, ki je sestavni del olja, deluje kot antipenilec. In seveda, moč gorilnika/grelca uravnavati tako, da tekočina ravno vre, ni treba zelo intenzivno.

pa madona, delovni dan je, jaz pa še kar v pižami, del pa čaka!

ežoj

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

16. okt 2008 8:24

Stavim na boljše lonce....Vrelo zadevo vseeno še nikoli nisem dala pod mrzlo vodo. Precej je odvisno od ventila na pokrovu. Če ga poskusiš dvigniti po končanem kuhanju lahko ugotoviš da se hrana v njem še vedno kuha, ker je izpust pare močan..Postavim ga iz štedilnika in počakam minutko. Potem lahko po enem delu zaprtega pokrova, z majhnim curkom vode izenačiš pritisk v loncu. Ne postavljaš celega lonca pod tekočo mrzlo vodo.!!!! Ko dvigneš ventil para ne sme več izhajati. Šele tedaj odpreš lonec. Punce ne se igrat, lahko vam popari celo telo. Malo bolj na Izi -saj se nam tako ne mudi. barbyslo

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

16. okt 2008 10:01

Tuna 1 , nič ne dodajam vode, zato se pa meso lepo rjavo zapeče, solim pa šele, ko meso obrnem in takrat tudi spusti sok, da je pečenka lepo sočna. rdecapesa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti