Piruške oz. zavitki

roxy*  

član od: 16.4.2008

sporočila: 26

tema odprta - 5. maj 2008 20:29 | ogledi: 7.269 | odgovori: 9

V pekarni si zjutraj kupim zavitek - pa ne mislim mini potičke ali štrudla (ponekod jih prodajajo kot piruške - upam da sem prav napisala), prodajajo jih polnjene z različnimi stvarmi (od makovega, orehovega, jabolčnega, borovničevega, itd.)

A ima kdo recept, jaz ga na natu nisem našla. In kako se pripravi ta makov/orehov nadev? Enako kot npr. za potico?

hvala in lp.

roxy*

snezinka  

član od: 3.2.2008

sporočila: 60

5. maj 2008 21:53

imaš več vrst pirušk.od mojega očija je punca ukrajinka in me je naučila. snezinka

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

5. maj 2008 22:17

snezinka, ali nam poveš, kaj te je naučila? Tudi mene zanima, kako se jih naredi. Predvsem sladke. :) s0ncek*

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

5. maj 2008 22:33

Tele piruške iz naših pekarn so čisto nekaj drugega kot ukrajinski/ruski pirožki oz. pirogi. Tole je nek zvitek listnatega testa s poljubnim nadevom, medtem ko so pirogi iz bolj kvašenega testa, nadevi pa so značilni za tiste konce: zelje, krompir, tudi meso (in kolikor so mi razložili, imajo tudi sladke različice).

Kolikor sem sama sprobala te piruške iz naših pekarn so pa nadevi tam nekje kot nadev za štrudel ali potico.

Tisti ukrajinski/ruski pirožki ali pirogi so pa božaaaaanska stvar. Jaz imam strašno rada tiste z mletim mesom.

tjas

Sporočilo je spremenil(a) tjas dne 05. maj 2008 22:37:13

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

6. maj 2008 8:00

Te iz hrvaškega linka so bolj podobne originalu, te pri nas pa so v bistvu mali zavitki iz listnatega testa, kar nima veze z originali, kot je napisala že Tjas. Mogoče so še najbolj podobne cigaram iz kulinarike, samo da daš pač sladek nadev in narediš malo bolj debelejše. http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=7107 katka http://katka-lopatka.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 06. maj 2008 08:04:38

roxy*  

član od: 16.4.2008

sporočila: 26

6. maj 2008 15:56

no hvala, bom doma poskusla narediti te z listnatim testom. nekaj me še samo zanima ali jih ocvrem ali pa spečem v pečici? (če delam takšne kot v pekarni)? Snezinka - lahko napišeš recept za ukrajinske piruške? hvala. roxy*

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

6. maj 2008 23:34

Jaz vem za enega: Ukrajinske piroške s skuto Nadev: Zmešati 500g skute ,dodati 50g masla,2 jajci,malo soli in vse dobro zgnesti.V kozico vliti 3 skodelice vode(jaz uporabljam tisto za črno kavo-veliko),dodati še 1,5 žlice masla in soli in počakati da zavre.Ko začne vreti dodamo 3,5 skodelice moke in mešamo 5 minut (delamo paljeno testo kot za princeske samo brez jajc).Od dobljenega testa ,dokler je še toplo,oblikujemo kroglice velikosti jajca in povaljamo v moki.Potem vsako kroglico zvaljamo in na sredino damo po 1 žlico nadeva.Zdaj prepognemo in po robovih stisnemo s prstimi.Cvremo jih v olju do zlato rumene barve.Ponudimo jih z kislo smetano. Poskusi! LP golubić

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti