Vrtanka

shakra  

član od: 31.3.2007

sporočila: 75

tema odprta - 5. maj 2008 13:29 | ogledi: 4.793 | odgovori: 4

Kot otrok se spomnim, da je naša babica pekla mlečen kruh (prepleten). Ona je temu rekli vrtanka. Mislim, da ta kruh poznajo bolj v Prekmurju. Če bi kdo vedel o katerem kruhu govorim in če ima kdo od vas recept za to vrtanko bi lepo prosila, če mi ga lahko zaupa. Na Kulinariki sem si že veliko receptov ogledala in tudi sprobala, pa nisem našla nič podobnega.

Lp,

shakra

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. maj 2008 14:23

 

VRTANEK

500 g bele moke,

 20 g kvasa,

2-3dl mleka,

30g sladkorja,

50 g masla,

 2 jajci,

 1 jajce za premaz,

 1 rumenjak,

 sol

Iz naštetih sestavin zamesimo kvašeno testo. Z roko ga dobro obdelujemo, dokler ne postane gladko. Naredimo hlebček, ki ga po vrhu potresemo z moko in postavimo na toplo, da vzhaja. Ko je testo vzhajano, ga postavimo na desko in razdelimo na tri dele, ki jih oblikujemo v svedraste trakove in spletemo kito. Kito na koncu zaokrožimo v venec. Ponovno vzhajamo. Vzhajanega premažemo s stepenim jajcem in pečemo pri zmerni temperaturi.

 

Tale recept je najden na guglu, se pa spomnim, da ga imam v eni knjigi o slovenskem kruhu precej podobnega, tako, da mislim, da bo kar ok.

LP

cervus

shakra  

član od: 31.3.2007

sporočila: 75

5. maj 2008 14:42

Hvala elaphus, bom še ta teden probala. Edino me skrbi, ker se mi zdi dosti sladkorja v tem receptu, jaz pa nimam v spominu, da bi bil tisti kruh kaj sladek. Sicer pa: "probajte in videli boste", so rekli. Hvala še enkrat, shakra

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. maj 2008 14:46

Saj 30 g sladkorja ni veliko, a se ti zdi?

Loni Makaroni

shakra  

član od: 31.3.2007

sporočila: 75

5. maj 2008 15:05

Ja, pa saj to je 3 dkg, nisem dobro pogledala. shakra

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti