???? prosena - ovsena kaša????

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

16. maj 2008 16:59

Kaj pa zdaj z proseno kašo? Danes je bilo objavljeno da je možno da vsebuje seme kristavca, ki je zelo strupen,kje lahko zvemo očistosti te kaše,vem da je to bila včasih hrana za dojenčke in male otroke. mark5

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

9. jun 2008 13:46

Kaša taka ali taka vsaka je dobra in zdrava samo če je okusno pripravljena seveda tudi estetski videz je važen da ni že pri izgledu odvratna ampak je zapeljivo slastna.Prosena kaša je zelo dobra tudi kot narastek ki mu lahko dodamo različno sezonsko sadje in imajo otroci in tudi odrasli vedno zanimivo sladico.pa še zdrava je samo malo kuharske svobode in domišljije pa je veselje vhiši. mark5

SMILE28  

član od: 26.9.2005

sporočila: 215

9. jun 2008 14:32

Tale sladica je bila včeraj na naši mizi: http://www.zazdravje.net/kuhamo.asp?recept=30 Spremenila sem samo to, da sem polovico vode za kuhanje kaše zamenjala z mlekom. Lep dan vsem skupaj, SMILE28

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

27. jun 2008 19:17

Super tale tvoja sladica bom probala mogoče mi uspe izgleda lepo.Malo sem že pozabila nato temo in mijevšeč da sem šla epet malo brskat saj se vedno najde kaj zanimivega. mark5

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

27. jun 2008 20:59

Eni uporabljajo "polnozrnato" proso za boljšo rast las in nohtov. Mišljeno pa je seveda neoluščeno proso. Verjetno se res ne skuha, moja mama ga je zmlela v kofe mlinčku in šele nato je bil primeren za nadaljno uporabo.

 

Lijana

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

28. jun 2008 8:47

No pa bomo ugnali dve na en mah,saj sem pred kratkim brala na forumu kako zboljšati rast las. mark5

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

7. mar 2009 15:19

že leta uspešno tihotapim iz londona narezan ovsen rižek, iz katerega kuham svoj najljubši zajtrk. iz ovsenih kosmičev enostavn ni isto. a kdo ve, če se dobi tudi pri nas? http://www.mccanns.ie/p_SteelCut.html potem pa še vprašanje glede ječmena. mogoče kdo ve. ječmen, ki se ga dobi v trgovinah, je oluščen in s posebnim postopkom odstranjen še otrob. se pravi ima tak ječmen približno enako hranilno vrednost kot bela moka in bel riž. veliko literature za zdravo hrano pa priporoča ječmen, ki je samo oluščen in brez odstaranjenega otroba in endospema (kalčka), ki je veliko bolj hranljiv, vendar se kuha cca. 1 uro namesto olučenega, ki je kuhan v 20 in do pol ure. ali se tak ječmen dobi tudi pri nas? kdo ve? cellnet

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. mar 2009 15:23

cellnet je napisal/a:
že leta uspešno tihotapim iz londona narezan ovsen rižek, iz katerega kuham svoj najljubši zajtrk. iz ovsenih kosmičev enostavn ni isto. a kdo ve, če se dobi tudi pri nas? http://www.mccanns.ie/p_SteelCut.html potem pa še vprašanje glede ječmena. mogoče kdo ve. ječmen, ki se ga dobi v trgovinah, je oluščen in s posebnim postopkom odstranjen še otrob. se pravi ima tak ječmen približno enako hranilno vrednost kot bela moka in bel riž. veliko literature za zdravo hrano pa priporoča ječmen, ki je samo oluščen in brez odstaranjenega otroba in endospema (kalčka), ki je veliko bolj hranljiv, vendar se kuha cca. 1 uro namesto olučenega, ki je kuhan v 20 in do pol ure. ali se tak ječmen dobi tudi pri nas? kdo ve? cellnet

Samo mimogrede, preden bo kakšna napačna informacija padla: endosperm NI kalček. Endosperm je močnato telo slovesnko, rezervna hrana za kalček.

Za tak ješprenj kot te zanima pa povprašaj v trgovinah z zdravo hrano. Že na Tržnici Koseze imaš 2, pa še Krejan ima vojo prodajalno, kjer imajo tudi precej mok, žit,....

rimljanka - zasebno mnenje

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

7. mar 2009 18:05

rimljanka, hvala za popravek glede endosperma, seveda je to tisti del zrna, ki obdaja kalček in je osnovna hrana, ko zrno klije. se bom malo pozanimal glede takšneg aječmena in poročam. če pa kdo vseeno zagotovo ve, kje se ga dobi, pa se vseeno priporočam za informacijo. videti pa je tako http://www.culinate.com/hunk/40419 za primerjavo še ječmen brez otroba http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/615723 cellnet

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

8. mar 2009 8:31

Dopolnim Julijo. Ovseni rižek/kaša se dobi v večjih trgovinah (in seveda tistih z zdravo prehrano) v kilski embalaži. In ovsena mlečna kaša je res nekaj drugega kot na mleku kuhani ovseni kosmiči. Saj imam tudi to rada in večkrat naredim, ampak kaša je neprimerno bolj polnega okusa. Kakor koli obrneš, je to ena stopnja predelave manj. Spraševala sem, kako naredijo ovsene kosmiče. Seveda, zrna parno obdelajo in zlistajo, kaj pa drugega. Vsaj tako sem razumela vse skupaj. Ovseno mlečno kašo sem imela ravno danes za zajtrk. Hehe, zame je to slavnostni nedeljski zajtrk. Kuham podobno kot mlečni riž. Zaradi daljšega kuhanja sem zadevo racionalizirala. 1/ 25 dag kaše vsujem v toliko mleka, da je dobro pokrito, tj. dobra pol litra. Kasneje se po potrebi lahko doliva, tako da ni kritično. Če je preveč, bo pa pač samo bolj redka kaša, nič hudega. 2/ Pustim pokrito čisto počasi vreti 30 minut. Po večkratnem čiščenju štedilnika sem našla minimalno stopnjo, da še vre in da ne kipi. Kuhana kaša je še vedno malo čvrsta, da ne bo pomote. Seveda pa ni nič hudega, če jo kuhate še malo dalj. 3/ Zadevo razdelim na 3 dele. Eden je takojšen zajtrk, po potrebi še malo zalijem z mlekom. Druga dva ločeno zamrznem (z žlico kar nadevam v vrečke - ko se ohladi, je kaša bolj čvrsta). Naslednjič je zajtrk hitreje pripravljen: v mikrovalovki odmrznem kašo, malo zalijem z mlekom in pogrejem. Menda se kaša prej skuha, če se jo prej namoči. Ampak jaz vedno pozabim. Tako da - vsem, ki imate radi kuhane kosmiče, priporočam, da poskusijo še ovseni rižek (kašo). LP Fani

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti