Čičerika

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

25. okt 2012 8:21

 

Ne vem, zakaj se je bilo potrebno 'zapeti' za eno besedo, ki morda ni bila čisto pravilno uporabljena, vendar so očitno vsi razumeli, kaj je bilo povedano.

SSKJ: nevtralizírati  -am dov. in nedov. (ȋ) 1.napraviti, da kdo, kaj v mednarodnih odnosih ni vključen v vojaške,
politične, gospodarske zveze: nevtralizirati državo /nevtralizirati pas med vojskujočima se državama 2.publ. napraviti neškodljivo, nenevarno: nevtralizirali so skupino diverzantov / treba je bilo nevtralizirati vpliv sovražnikove propagande 3.narediti, da kaj s svojim videzom, značilnostmi ne izstopa: živo rdečo
barvo nevtralizirati z belo ∙ ekspr.njegovo jezo je nevtralizirala s pomirljivimi besedami zmanjšala, ublažila 4. kem.
napraviti, da kaj ni bazično niti kislo: lug nevtralizira kislino; kisline in lugi se med seboj nevtralizirajo ◊ agr. nevtralizirati tla nevtralizíran -a-o: nevtraliziran pas ozemlja; nevtralizirana kislina

Definicija pod drugo točko (narediti nekaj neškodljivo, nenevarno), bi ustrezala napisanemu.

 

Da torej popravim:

Namakanje je potrebno, da se vsebnost fitinske kisline v stročnicah zmanjša.

trac

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

25. okt 2012 9:24

Čeprav to spada v eno drugo temo, bom tu napisala, ker se nanaša na prejšnji prispevek:

trac je napisal/a:
Ne vem, zakaj se je bilo potrebno 'zapeti' za eno besedo, ...

... prav je "Ne vem, zakaj se je bilo TREBA 'zapeti' za eno besedo, ..."

 

rdkapica

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

25. okt 2012 9:54

trac, ne jemlji vsega kot napad nase.

Ezoj ima tu prav. Nevtralizacija je nekaj drugega.

Tudi sama sem mislila komentirat, ampak ker sama nadaljujes s tem, sem si premislila. Tudi razlaga pod tocko 2 mi ni razumljiva. Namrec, ne vidim razloga, zakaj bi bila fitinska kislina tak problem - glede na podatke ki sem jih nasla, se jo celo dodaja zivilom (sodi med tiste tako osovrazene E-je), ima antioksidativne lastnosti, deluje protitumorsko in znizuje raven krvnega sladkorja.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Amanda Angelic  

član od: 11.3.2010

sporočila: 172

9. okt 2014 9:29

Je že avtorica teme daljnega leta 2008 vprašala, koliko časa se shranjuje kuhana čičerka, pa na to vprašanje žal ni bilo odgovora.

Slučajno dandanašnji kdo to ve? 

Hvala 

 

Amanda Angelic

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

9. okt 2014 10:18

Amanda, sama sem pristaš čimprej porabiti vsako kuhano stvar, naj bo fižol, zelje, karkoli, da ne naštevam. Dobro zatesnjeno v hladilniku kar zdrži tudi en teden, a sama delam tako, da skuham za dvakrat. En del porabim takoj, v nekaj dneh pa še drugi del. Sicer je bolje zamrzniti. Vsako stvar pa tudi povohaš, vidi se tudi, če je sluzasto. Ti dve čutili zadoščata pri odločitvi, kam gre v našem primeru čičerika.

Do vseh teh spoznanj sem seveda prišla tudi zato, ker sem marsikatero živilo zavrga v svoji gospodinjski kaerieri. Bila so leta, ko sem drvela skozi življenje in je bilo težko vedno vse uskladiti. Zdaj pač uživam v zasluženem pokoju in uživam v gospodinjenju. Pa še za mnogo drugih stvari imam dovolj časa. Tako da razumem, današnji čas gotovo ni v prid družinskemu življenju, saj mora gospodinja držati toliko niti v svojih rokah, da ni čudno, če ji kdaj kakšna tudi uide. Sploh tistim, ki jim v družinah bolj malo ali nič ne pomagajo.

No, pa sem malo pomodrovala.Ženska pač.

 

naor

jkd  

član od: 9.4.2007

sporočila: 144

9. okt 2014 14:49

Jaz vedno skuham celo vrečko čičerike naenkrat in jo kuhano zamrznem. Ohlajeno dobro osušim, tako da se zamrznjena ne drži skupaj in jo lahko vzamem, koliko je potrebujem. Tako ne rabim več posodic, ampak samo eno večjo.

jkd

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

9. okt 2014 20:27

Jkd, ena boljših idej zadnje čase, hvala!  To mi še pa ni prišlo na misel, kers em namreč edina pri hiši, ki je čičeriko in posledično jo malokdaj kuham. Zdaj bom pa naredila točno to!!

marjja

Amanda Angelic  

član od: 11.3.2010

sporočila: 172

10. okt 2014 9:01

naor, načeloma se strinjam s tabo, da se kuhano čimprej porabi, tokrat sem pa morala od doma, tako da sem morala poskrbeti za čičerko, ki sem je skuhala preveč ... Nisem računala, da iz 150 g suhe nastane več kot 400 g kuhane, kolikor sem je potrebovala  Bom vedela za naslednjič 

 

jkd, hvala za super nasvet, če se mi še kdaj pripeti kaj podobnega.

Amanda Angelic

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

10. okt 2014 9:06

Čičerika je stročnica. Saj si že slišala, če se kdo repenči, rečejo, da se je nakuhal kot fižol.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti