Šparglji

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

19. maj 2008 13:23

pushmycar je napisal/a:
. Ponudi vrelo. Jaz priporočam kot prilogo k govejemu fileju. Ne serviraj preveč aromatičnega vina, čeprav je lahko belo ali rdeče. To je tako dobro, da bi zavpil, ko poskusiš. pushmycar
Imas pa res nenavaden nacin predstavitve receptov,pushmycar.Jaz bi tudi vpila,ce mi ponudijo vrelo.... Pa lep dan ! Lp lucka

anemona  

član od: 9.5.2008

sporočila: 124

20. maj 2008 10:08

Šparglji so odličen diuretik in čistijo organizem.Ko greš lulat se izločajo strupi zato je tak vonj. anemona

Spargelcek  

član od: 13.3.2013

sporočila: 1

13. mar 2013 17:25

Pozdravljeni!

Opazil sem, da je ta tema povsem zamrla pa sem si rekel, da jo malo obudim :) .

Sam sem velik ljubitel špargljev in se že nekaj let ukvarjam tudi z nabiranjem in prodajo. Šparglji so me sprva pritegnili zaradi njihovega okusa in uporabnosti v kulinariki. Šele kasneje sem se zavedal, da je to res izjemna rastlina in ne le navadna zelenjava. Še posebej me fascinirajo divji šparglji. Zavedat se moremo, da ima divji špargelj v sebi toliko dobrih snovi in vlaknin, da telo dodatno kuri kalorije že s tem, ko ga prebavlja. Srečo imam, da živim na področju kjer raste veliko divjih šparglje tako, da si jih lahko vsako sezono privoščim v velikih količinah pa še v skrinjo si jih shranim, da jih lahko uživam celo leto. Priznati moram, da se mi je precej izboljšalo počutje in prebava odkar uživam šparglje. Nikoli nisem tako lepo zaspal kot, če npr. za večerjo zaužijem 20 dag špagljev, razlika je očitna. Da bi delil moje pozitivne izkušnje tudi z ostalimi sem ustanovil spletno stran Šparglji.net. Kmalu se bo začne sezona zato vas vabim, da spremljate mojo stran na kateri vas bom obvestil o pričetku sezone in možnostih za nakup šparglejv prek interneta. Na spletni strani najdete tudi različne zanimivosti o špargljih in recepte (zaenkrat sta dva, v kratkem bo dodanih še nekaj 10).

Ko bom našel prve letošnje divje šparglje si jih bom privoščil z jajcem, brez kuhanja. Šparglje bom samo malo popekel na olivne olju in čez "ubil" dve jajci, malo premešal, dodal ščepec soli in poper. Komaj čakam

Kako si jih boš pa ti pripravil/-a? :)

Spargelcek

leny  

član od: 9.2.2008

sporočila: 335

14. mar 2013 8:18

Tudi jaz komaj čakam sezono špargljev. Pripravim si jih na različne načine, najprej pa bo zagotovo rižota s šparlji.

leny

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

14. mar 2013 8:49

Špaegelček,

še posebej dobri so divji šparglji, če pred  jajčki nanje v ponvi "ubiješ" še rezino ali dve pancete, drobno zrezano.

Sice pa jaz prav dobro spim tudi po pol kile špargljev za večerjo, kuhanih na pari, na njih žličko masla, zraven čašico sauvignona..... ja, lepa je misel, da bo kmalu spet tako daleč.

Sonja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. mar 2013 13:56

Spargelcek je napisal/a:

Pozdravljeni!

 

Ko bom našel prve letošnje divje šparglje si jih bom privoščil z jajcem, brez kuhanja. Šparglje bom samo malo popekel na olivne olju in čez "ubil" dve jajci, malo premešal, dodal ščepec soli in poper. 


Spargelcek

 

Spletno stran o špargljih imaš pa še nisi poizkusil priprave brez predhodnega kuhanja? 

No, meni se zdi, da z blanširanjem izgubijo ves čarm. Žlica masla, šparglji, litoželezna ponev, sol, poper, najmočnejša hica  in par minut časa pa so pripravljeni čisto po našem okusu. Jih grickam kot drugi čips. 

 

BTW, če že daješ recepte, daj vsaj še količine, ker vsi vemo, da rabiš za špargljevo juho vodo, pa šparglje, pa smetano pa kajvemkajše. Če hočeš koga kaj naučiti ali navdušiti, se boš moral malo bolj potruditi in dodati količine. In dir muss brennen, was du in anderen entzünden willst.

 

 



Vanja



Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 14. 2013 14:01

Nomen  

član od: 13.3.2012

sporočila: 135

14. mar 2013 15:12

V Goriških brdih smo letos prve že nabrali! Samo vzorec, pa vendarle ....

Nomen

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

14. mar 2013 16:31

Nomen je napisal/a:

V Goriških brdih smo letos prve že nabrali! Samo vzorec, pa vendarle ....



Nomen

 

???? Kdaj ste jih pa sadili?

Kotarca

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

14. mar 2013 16:45

Najbrž misli divje. V Dalmaciji jih je že, da je veselje.

Sonja

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

14. mar 2013 17:47

Kotarca...Nomen najbrž misli divje...dočim gojene se jih sadi v špargino..po sajenju pa šele čez dve leti pobiramo prvi pridelek...tako špargino imamo več let predno nam pojenja..medtem si pa že zraven pripravimo novo,da imamo stalen pridelek.Čez kakšne 3-4 tedne pa bodo pri nas že prve gojene šparge-beluši.

Vrtejbenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti