Šparglji

beki  

član od: 21.11.2006

sporočila: 236

tema odprta - 26. apr 2008 8:57 | ogledi: 45.867 | odgovori: 57

Kako pripravite špargljim, mogoče kakšen dober recept?

Hvala!

beki

beki  

član od: 21.11.2006

sporočila: 236

26. apr 2008 8:57

Oprostite šparglje beki

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

26. apr 2008 9:07

receptov je malo morje, od tega, da jih enostavno dodajaš v riž, juhe,... jaz jih imam sicer nekje shranjene (no, na službenem računalniku) drugače pa meni zadnji čas zelo ugajajo ocvrti v pivskem testu.... klavdija

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

26. apr 2008 9:07

Jaz sem jih zadnjič prvič pripravljala- grozno. Najprej sem jih olupila, dala kuhati, in ko sem jih ven vzela je bilo še zmeraj nekaj lupine trde. In potem sem jih še enkrat lupila . Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

26. apr 2008 10:50

Jaz naredim podobno, kot je napisala Anamarija, le da ne uporabim slanine. Meni je to najboljše. Taia

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

26. apr 2008 11:55

Namesto slanine daš sir

Anamarija

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

26. apr 2008 12:04

ksenjako je napisal/a:
Jaz sem jih zadnjič prvič pripravljala- grozno. Najprej sem jih olupila, dala kuhati, in ko sem jih ven vzela je bilo še zmeraj nekaj lupine trde. In potem sem jih še enkrat lupila . Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k
Seveda je tu govora o gojenih špargljih. To je za tiste, ki so si prvič pripravili šparglje lahko razlog, da si rečejo "nikoli več". Mi jih imamo doma in jih (samo skuhane v slanem kropu in pokapane z olivnim oljem) prijatelji niso mogli prehvaliti. Debel šop surovih smo jim dali za domov, naslednji dan pa zvoni telefon in obupana prijateljica sprašuje: Mojca, kako je tebi uspelo, moji so pa čisto vlaknasti, vse je zanič..." Seveda sem ji prej pozabila povedati, da jih je nujno treba olupiti... Če so šparglji sveže nabrani, je olupka zelo malo oz. je čisto tanek. Z ostrim nožem skoraj vzporedno s steblom drsimo od glavice proti spodnjem delu šparglja (okoli in okoli) in tako na tanko odstranimo trdo ovojnico - "olupek". Odrežemo se trd spodnji del (če čutimo, da je preveč olesenelo- in šparglje pripravimo kakor želimo. Če pa nabrani šparglji nekaj časa stojijo, se ovojnica debeli in tudi od spodnjega konca proti vrhu je vedno več olesenelega. Takrat jih je potrebno lupiti bolj na debelo (včasih kar cel mm). Z dnevi skladiščenja so tudi vedno bolj presušeni, uveli in neokusni. Kadar kupimo šparglje in jih ne mislimo porabiti še isti dan, je najbolje, da jih hranimo v hladilniku zavite v vlažno krpo - tako ostanejo še najbolj sveži. Beki, za začetek ti predlagam, da šparglje samo skuhaš v slanem kropu. Če imaš kak višji lonec ožjega premera, jih (olupljene in oprane) postaviš v lonec tako, da stojijo pokonci - glava gor- zaliješ z vodo do polovice ali treh četrtin (glave naj gledajo ven iz vode), malo posoliš, lonec pokriješ in kuhaš nekaj minut - odvisno od debeline in svežine špargljev. Recimo, po osmih minutah vzemi enega iz lonca in poskusi, če je spodnji, debelejši del že mehak - glavice se itak skuhajo v sopari- paziti moramo, da ne preveč, ker hitro razpadejo. Potem jih odcedi, potresi s koščki masla ali par kapljami dobrega olivnega olja (ali pa brez zabele) in postrezi kot prilogo. Tako boš v njihovem okusu lahko najbolj uživala. Lahko pa surove in očiščene narežeš na manjše kose, daš v krop najprej spodnje dele, po nekaj minutah, ko so skoraj že kuhani, pa dodaš še nežne glavice in skuhaš do konca. Sicer pa je kar nekaj dobrih receptov tu v bazi - šparglji z jajci, v rižoti, kremna juha, v mineštrah... Vsem želim obilo užitkov v sezoni špargljev (kulinaričnih in ....tudi drugačnih, saj so šparglji od nekdaj veljali tudi za afrodiziak)! mamaF - Mojca Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 26. apr 2008 12:05:31

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

26. apr 2008 12:22

Jaz zelene rada na pol skuham, kar cele. Potem jih hitro ohladim pod mrzlo vodo, zavijem v hamburško slanino in na vročem olju na hitro popečem. Zraven pa poljubno, pire, riža....in solata.

Bele pa rada skuham v slani vodi in vam vroče na krožnike, prelijem pa z bešamelno omako z muškatnim oreščkom. Njami. Odlična je tudi kremna šparhljeva juha ali pa omaka k pire krompirju, pečene z jajcem in še.....

Kyara

Anica iz ČD  

član od: 6.11.2007

sporočila: 38

26. apr 2008 15:03

mal bolj x vprašanje, ampak je v zvezi s šparglji. a vam tudi lulanje smrdi po njih? Anica iz ČD

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti