Osebna dejavnost

snezinka  

član od: 3.2.2008

sporočila: 60

tema odprta - 22. apr 2008 14:47 | ogledi: 4.655 | odgovori: 10

kaj je to osebna dejavnost?ali res lahko odpreš peka kruha,potic,piškotov..?ne da bi delal mojstrski izpit?

snezinka

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

22. apr 2008 16:10

Dejavnosti peke (vse) se lahko po novem opravljajo brez mojstrskega izpita (se pravi da imaš neko obliko družbe ali status samostojnega podjetnika posameznika - redni ali "popoldanski" in registrirano ustrezno dejavnost). Kaj pa je osebno dopolnilno delo lahko prebereš tukaj: http://www.durs.gov.si/si/osebno_dopolnilno_delo/ose oziroma izvleček: V točki A so našteta dela pomoči v gospodinjstvu in njim podobna dela, nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč ter druga manjša dela (občasna pomoč v gospodinjstvu in pomoč pri vzdrževanju stanovanja, hiše, počitniške hiše in podobno, vzdrževanje pripadajočih zunanjih površin ter delo na kmetiji, občasno varstvo otrok in pomoč starejšim, bolnim in invalidom na domu, izdelovanje različnih izdelkov, ki jih je možno izdelovati na domu pretežno ročno ali po pretežno tradicionalnih postopkih na primer spominki, dekorativni predmeti, tradicionalna orodja, posoda, glasbila, sveče, razni drugi galanterijski predmeti in izdelki, predmeti za osebno uporabo ipd. ter prodaja teh izdelkov, nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč, mletje žita ter žganje apna in oglja na tradicionalen način, občasno lokalno vodenje skupin in posameznikov ter prevozi na tradicionalen način). Kot lahko vidiš tukaj, peka ni našteta. Druga stvar je potem spet dopolnilna dejavnost na kmetiji, kjer lahko opravijo določeno kvoto peke na leto.

snezinka  

član od: 3.2.2008

sporočila: 60

23. apr 2008 21:08

ja sem prebrala,ampak ne moreš zaposlit ljudi snezinka

*Alisha*  

član od: 7.11.2007

sporočila: 360

23. apr 2008 22:17

Jaz sem se tudi na tole temo malo poizvedovala, ampak že kar lep čas nazaj. Mene pa zanima kako je z izobrazbo, če želiš odpreti kaj takega, moraš imeti narejeno prav v tem primeru slaščičarsko šolo, ali so to tudi kaj spremenili..? No sej se ne zastopim toliko, samo kolikor sem takrat gledala, je bilo to potrebno. *Alisha*

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

24. apr 2008 9:33

snezinka je napisal/a:
ja sem prebrala,ampak ne moreš zaposlit ljudi snezinka
Kje ne moreš zaposlit ljudi? S.p. (redni ali "popoldanski") lahko normalno zaposluje. Kot sem že povedala za dejavnost peke (peciva, kruha, ipd.) ni predpisana nobena izobrazba (od 1.3.2008 dalje).

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

24. apr 2008 10:11

galyka je napisal/a:
Dejavnosti peke (vse) se lahko po novem opravljajo brez mojstrskega izpita (se pravi da imaš neko obliko družbe ali status samostojnega podjetnika posameznika - redni ali "popoldanski" in registrirano ustrezno dejavnost). Kaj pa je osebno dopolnilno delo lahko prebereš tukaj: http://www.durs.gov.si/si/osebno_dopolnilno_delo/ose oziroma izvleček: V točki A so našteta dela pomoči v gospodinjstvu in njim podobna dela, nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč ter druga manjša dela (občasna pomoč v gospodinjstvu in pomoč pri vzdrževanju stanovanja, hiše, počitniške hiše in podobno, vzdrževanje pripadajočih zunanjih površin ter delo na kmetiji, občasno varstvo otrok in pomoč starejšim, bolnim in invalidom na domu, izdelovanje različnih izdelkov, ki jih je možno izdelovati na domu pretežno ročno ali po pretežno tradicionalnih postopkih na primer spominki, dekorativni predmeti, tradicionalna orodja, posoda, glasbila, sveče, razni drugi galanterijski predmeti in izdelki, predmeti za osebno uporabo ipd. ter prodaja teh izdelkov, nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč, mletje žita ter žganje apna in oglja na tradicionalen način, občasno lokalno vodenje skupin in posameznikov ter prevozi na tradicionalen način). Kot lahko vidiš tukaj, peka ni našteta. Druga stvar je potem spet dopolnilna dejavnost na kmetiji, kjer lahko opravijo določeno kvoto peke na leto.
Hm, po mojem bi se dalo steti torte in potice med predmete za osebno uporabo... :))) lp, proxima

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

24. apr 2008 10:42

Moj oči ima s.p., nato pa je še mami odprla d.o.o.. Ko smo odpirali d.o.o., smo hoteli dodati še šifrant za peko in prodajo tort, peciva, .... za vsak slučaj, če bi začela prodajat torte za druge ljudi. Vse je bilo ok, dokler niso povedali, da tega ne moreš počet v lastni kuhinji, ampak moraš imeti posebne prostore, posebne peči, inšpektorji redno hodijo pregledovat čistočo in jemati brise, .... tako da z mojo prodajo tortic ni nič Žlahte, ki je zainteresirana za moje torte pa je malo Lp E.

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

24. apr 2008 11:10

morska medvedka meni se zdi to povsem logično...a si res mislila da boš to lahko počela v domači kuhinji?!? že zadnjič sem hotela opozorit na to snezinko...ampak vsaj meni se zdi to samoumevno. LP ycrna

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

24. apr 2008 11:36

Kaj če bi poklicala vašo obrtno zbornico? Mislim, da boš tam dobila vse potrebne informacije. Skupaj pretehtajte, kaj bi bilo najbolj primerno zate in za tvojo dejavnost.

barbara9

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

24. apr 2008 11:46

Za večino dejavnosti, ki se jih opravlja na trgu, obstajajo predpisi vsaj glede prostorov (uporabna dovoljenja ipd.), pri tistih, ki pa potencialno ogrožajo življenje in zdravje ljudi, pa so toliko bolj zahtevni. Recimo HACCP v gostinstvu, minimalni higienski pogoji ipd. Vse o predpisih za živilske dejavnosti si lahko pogledaš tukaj: http://www.ozs.si/prispevek.asp?IDpm=3388

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

24. apr 2008 22:20

morska medvedka je napisal/a:
Vse je bilo ok, dokler niso povedali, da tega ne moreš počet v lastni kuhinji, ampak moraš imeti posebne prostore, posebne peči, inšpektorji redno hodijo pregledovat čistočo in jemati brise, .... tako da z mojo prodajo tortic ni nič Žlahte, ki je zainteresirana za moje torte pa je malo Lp E.
Ja, to je ta problem s slaščičarstvom - ali narediš kot se gre, tako za par tortic se sigurno ne splača. matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti