Katera je ta zeleno listna rastlina za v cvetlično korito?

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

tema odprta - 19. apr 2008 11:58 | ogledi: 4.101 | odgovori: 18

Lani sem kupila za posaditev med "Zmajevimi krili" še ene zelene, enoletne rastline, ki mi jih je svetovala gospa v vrtnariji. So se super obnesle na sončnem balkonu, kjer pohosto piha! Letos pa te rastline ne vidim nikjer in na žalost ne poznam njenega imena. V vrtnariji, kjer sem jo kupila pa se jo sploh ne spomnijo. Bi bila prav vesela, če bi s spodnjega opisa znal kdo rezbrati kaj imam v mislih...

Te rastline so se rarazstle v višino in širino v koritu, niso pa rastle navzdol. Imele so temno zelene liste na zgornji strani, na spodnji pa rahlo vijolične, po obliki so bili listi bolj široki - okrogli, mesnati in malce kosmati. Mislim, da je ta rastlina imela tudi drobne bele oz. nežno vijolične drobne, majcene cvetke, ki so cveteli tako, kot cvetijo cvetki na koprivi (paličasto).

Če je kdo razbral kaj imam v mislih bi bila prav vesela...

V naprej hvala za namige!

Mijan

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

19. apr 2008 12:47

Po tvojem opisu bi takoj rekla da je to maranta ali kalateja, moti me pa, da omenjaš vijoličen cvet,  ker maranta ima bel cvet... sicer je tukaj veliko cvetličark, ki ti bodo pravgotovo bolje pomagale kot jaz.

lp

 

P.s. Bom medtem še malo preslistala knjige.

 

Anamarija

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

19. apr 2008 13:35

najverjetneje je to kopriva,lani so jih množično nasajali,jih je pa tudi malo morje različnih. malo poglej po knjigah ali na netu,... anaeva

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

19. apr 2008 16:28

Anaeva, morda si misila na ginuro? Ja, tudi bi lahko bila, ker so listi spodaj vjolčasti, vendar cvetovi smrdijo, in jih je potrebno takoj odstrani, ker sicer rastlina umre, pa tudi tale ima bele cvtke, ne bom sicer trdila, lahko je kašen križanc.

lp

Anamarija

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

19. apr 2008 18:34

Anaeva, ziher ni bila kopriva, te poznam. Mijan

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

19. apr 2008 19:07

Mijan, tudi jaz si belim glavo, kaj naj bi to bilo, pa ne pogruntam nic pametnega, pa poznam precej roz. Ampak nekaj sem se pa v dolgoletni praksi naucila.Nikoli ne kupim nobene roze ,ne grmovnice, se manj drevja, ne da bi prej vedela za latinsko ime. Ko poznas to, gres lahko na kamorokoli, pa ti bodo vselej vsaj priblizno pomagali, ali pa sama poisces v kjnigi ali na netu, kar te o doloceni rastlini zanima.Po tem opisu bo pa tezko...cudi me pa ,da v vrtnariji ne vedo, kaj so narocali eno leto nazaj?lp lucka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. apr 2008 20:35

Tudi meni se ne sanja. Se pa strinjam z lučko52, brez latinskega (pravzaprav je to strokovno ime) ni nič. Z njim se da pa zvedeti skoraj vse, kar je o rastlini znanega.

Gynura se mi ne zdi prava, vsaj jaz bi jo precej drugače opisala.

 Tole je Gynura.

Lucka52, mene pa ne čudi, da ne vedo. pri nas je (žal!!!) zelo malo vrtnmarij, kjer imajo rastline strokovna imena, kjer se na rastline res spoznajo. Tako pač je. rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 19. apr 2008 20:36:27

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. apr 2008 20:38

anamarija1, zakaj bi ginura umrla, ko zacveti? Nelogično.

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

19. apr 2008 20:46

Žal ni na nobenem od pripetih linkov rastline o kateri sprašujem. Listi te moje skrivnostne rastline so bili bolj okrogli in nenazobčani, ter bolj mesnati, tako, da mislim, da ta rastlina, ne sodi v skupino kopriv. Sem danes kar dosti gledala po internetu, pa jo ne najdem... Mijan

tutifruti  

član od: 21.10.2005

sporočila: 151

19. apr 2008 21:33

Mogoče bi bila pa kakšna okrasna bazilika? Po opisu bi lahko bila. Je imela kaj vonja, ko si se jo dotaknila? Seveda nimajo tako izrazitega vonja kot prave bazilike, razrašča se pa lepo. tutifruti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti