Stebelna zelena

fuksija  

član od: 27.10.2007

sporočila: 86

tema odprta - 18. apr 2008 23:17 | ogledi: 6.234 | odgovori: 6

Prijateljica me je spraševala, kako gojiti stebelno zeleno, pa ji nisem znala odgovorit. Prepričana sem, da bom ta odgovor dobila tu na kulinariki.

Namreč pri stebelni zeleni moramo imeti močna stebla (se jih osuje z zemljo?).

Zelo rada vrtnarim, tole zeleno pa še nisem gojila, zato prosim za vašo pomoč.

Hvala in lep pozdrav.

fuksija

fuksija  

član od: 27.10.2007

sporočila: 86

19. apr 2008 10:41

Ja, Rimljanka, to sem našla na spletu, vendar nič ne opisuje o saditvi in vzgoji te sadike. Pa vendar, sedaj vemo nekaj več, morda bomo popestrili tudi naš vrt s temi koristnimi sadikami. Bom iskala še naprej, pa lepo pozdravljeni. fuksija

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. apr 2008 11:59

Najprej si vzgoji sadike doma. Zdaj je res že skrajni čas za to. Pri stebelni zeleni moraš vedeti leto, da ljubi vlago, dobro pognojeno zemljo in ne preveč soncu izpostavljeno lego. Ko imaš enkrat sadike, jih najprej navadi na življenje zunaj- na ne preveč izpostavljenem mestu jih nekaj časa privajaš na življenje zunaj. Potem zelo dobro pognoji del, kjer boš zeleno gojila. Presadi. Če je cel vrt bil že pognojen, potem ti svetujem, da vsake toliko malenkost dognojiš (ne pretiravaj). Če imaš to možnost, jo pridno zalivaj, naredi ji naravno zastriko, ki ji bo ohranjala vlago. Posadi jo nekam, kjer je vsaj malo sence ali pa ji naredi senco iz nekaj suhih vej. fresh

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. apr 2008 12:07

Aha, pa še to- jeseni spodnji del listov zasuj ze zemljo za cca. 14 dni. Dobri sosedje pa so: fižol, grah, kapusnice (predvsem cvetača), por, špinača, paradižnik, kumare, kamilica. Slednje je povzeto po katalogu Semenarne. fresh

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

19. apr 2008 16:46

Za vzgojo domačih sadik je, kot je povedala Fresh, res že ura, saj semena kalijo zelo počasi. Boš pa verjetno dobila sadike v vrtnarijah, za sajenje teh se pa še nič ne mudi.

Zagrebati jih pa začni že avgusta, oziroma takrat, ko bodo sadike primerno visoke. Najprej jih do listja zavij v črno folijo in poveži, potem pa nasuj zemlje za tretjino višine zavitega dela. Čez dva tedna nasuj še za naslednjo tretjino, čez  dva ali tri tedne pa nasuj zemljo do vrha folije.

Stebla se bodo obelila, zaradi folije pa bodo ostala čista. Pobiraj jih postopoma, kadar jih rabiš. Začneš lahko po treh mesecih od prvega osipanja. 

nola

fuksija  

član od: 27.10.2007

sporočila: 86

20. apr 2008 20:14

Spoštovane, zelo sem vama hvaležna za vsa pojasnila o stebelni zeleni, prav tako tudi prijateljica. Želim vam, obilno in zdravo letino poljskih pridelkov. fuksija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti