Kis + soda - čiščenje

lsustar  

član od: 26.2.2003

sporočila: 62

3. nov 2014 10:05

 

Prodajale naj bi vse trgovine Spar in Interspar. Interspar v Cityparku v Ljubljani sigurno prodaja, ker tam sama redno kupujem.

 

Lp Lili

 

LILJANA ŠUŠTAR

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

23. mar 2015 9:45

Oživljam temo:

Pred časom je bila v oddaji Ugriznimo znanost

http://4d.rtvslo.si/arhiv/ugriznimo-znanost/17432 predstavljena soda oziroma sodabikarbona in njeni učinki. Zaključek je, da soda tako zelo učinkovita in da ni nepogrešljiva v gospodinjstvu (ima predvsem abrazivni učinek).

Ob utemeljevanju učinkovitosti sode in kisa pa me moti navedba, če se ju združi, »saj je očitno kako dobro reagira«. Jaz opazim samo reakcijo med sodo ter kisom in to še ne pomeni, da dobro reagira z umazanijo in jo odstrani.

rdkapica

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

23. mar 2015 11:25

Pred nedavnim sem čistila kuhinjske elemente od zgoraj, se pravi pod stropom. Ker nisem položila nanje papirja, je v daljšem času ( me je sram povedati, kako dolgo sem se spravljala na lojtro), nastala debela plast maščobe in umazanije. Vsa čistila niso zalegla kdo ve kaj, šele nato sem se spomnila in na gobico nasula sodo, ki je v stiku z vodo postala vroča. Umazanija se je razstopila v trenutku in vse se je lepo očistilo. Zadeva je učinkovita, nedvomno.

Kis in soda burno reagirata skupaj. Sem pa tudi že sama razmišljala, da bi znala soda nevtralizirati kis. Če že pomaga za želodčno kislino. Ne vem pa zagotovo, to je bolj področje kemikov.

Oboje v zadnjem času zelo uporabljam in dokler učinkuje, je pri vsemu vsaj to, da gre za naravno čistilo oz. pripomoček. 

kara

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

23. mar 2015 17:46

Kara, katero sodo pa si uporabila? Če gledaš poste malo nazaj, zna biti kar nevarno.

 

Sweetie

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

24. mar 2015 6:52

Sweetie, uporabljam tisto v  500 g  vrečki, ki jo prodajajo v Mullerju. Je v prahu. Nisem brala dosti nazaj, sedaj grem opraviti tudi to.  Hvala za opozorilo.

kara

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

24. mar 2015 13:04

kara je napisal/a:

Pred nedavnim sem čistila kuhinjske elemente od zgoraj, se pravi pod stropom. Ker nisem položila nanje papirja, je v daljšem času ( me je sram povedati, kako dolgo sem se spravljala na lojtro), nastala debela plast maščobe in umazanije. Vsa čistila niso zalegla kdo ve kaj, šele nato sem se spomnila in na gobico nasula sodo, ki je v stiku z vodo postala vroča. Umazanija se je razstopila v trenutku in vse se je lepo očistilo. Zadeva je učinkovita, nedvomno.


kara

 

Kara, nisi edina, brez skrbi, si me spomnila in opomnila, da se tudi sama lotim tega meni ne ravno ljubega opravila.

Sodo bikarbono kupujem v polkilogramskem pakiranju v Eurospinu in zame je postala nepogresljiva. Mesanico sode, kisa in vode imam vedno pri roki v razprsilcu, pride prav in v kuhinji in v kopalnici.

Sodo prav tako obvezno dodam pri vsakem pranju perila, tako belega kot temnega in sicer eno zvrhano zlicko. Imamo Gorenjev pralni stroj star skoraj 16 let s katerim do sedaj se nisem imela tezav kot je npr. smrdece perilo, vodni kamen, neprijeten vonj iz pralnega bobna itd. kot vcasih zasledim na forumih. Mislim da si ne domisljam prevec ce sem mnenja, da gre zahvala temu tudi sodi bikarboni.

svenska

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

25. mar 2015 10:50

svenska je napisal/a:

Sodo bikarbono kupujem v polkilogramskem pakiranju v Eurospinu ...
svenska

Ali je tisto, kar prodajajo v Eurospinu, soda ali soda bikarbona - ali katera ve?

rdkapica

Mygrace

sporočila: 6506

25. mar 2015 11:34

Soda bikarbona iz Eurospina ni jedilna, je samo za čiščenje.

Mygrace

čokobananca  

član od: 19.4.2009

sporočila: 132

25. mar 2015 12:13

Mygrace je napisal/a:

Soda bikarbona iz Eurospina ni jedilna, je samo za čiščenje.



Mygrace

 

Si sigurna? Jaz kupim tisto sodo bikarbono, ki jo imajo zraven moke, pecilnih praškov in sladkorja.  Skoraj ne verjamem, da bi zraven teh stvari na polico zložili sodo bikarbono, ki bi bila le za čiščenje.



čokobananca



Sporočilo je spremenil(a) čokobananca dne 25. 2015 12:14

Sporočilo je spremenil(a) čokobananca dne 25. 2015 12:14

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti