Kis + soda - čiščenje

mussa  

član od: 13.1.2008

sporočila: 40

tema odprta - 18. apr 2008 21:37 | ogledi: 98.803 | odgovori: 108

Kakšne so vaše izkušnje čiščenja s kisom in sodo bikarbono, menda se odlično očisti vodni kamen, zamašen odtok, ...s kisom pa lahko nadomestite tudi mehčalec pri pranju perila ? Preizkusila sem že odstraniti vodni kamen na ploščicah v kopalnici in je super, oprala se posteljnino in ni nič vonja po kisu. Kaj še lahko očistim z njim, mogoče maščobo na štedilniku ali pa hladilnik ?

Hvala za odgovore in LP )

mussa

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

18. apr 2008 22:15

Po dolgoletnem kupovanju vsega in svašta na temo čistil, že nekaj let se vračam na čim bolj naravno in blago čistilo - kis, soda bikarbona, limona... V omari s čistili imam: šprico čistilo za steklo, WC račko, bref za v plastične obešanke za WC in čistilo, ki ga zmešam z vodo /vonj šmarnic/. Pri perilu enkrat dam nekaj kapljic mehčalca, drugič pa 2 žlici kisa. V pomivalni stroj vsaj enkrat na teden našpricam alkoholni kis. Steklo - vrata od tuš kabine krasno očistim s kisom. Notranjost hladilnika obrišem z vodo in tekočino za posodo, potem nekajkrat obrišem z mešanico vode in kisa, na koncu pa stene premažem z liomono. Mikrovalovko - voda in limona, nekaj časa prižgana. Pozdravček!

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

18. apr 2008 23:45

Meni je prijatelica svetovala, naj kis nalijem v pomivlni stroj namesto tekočine za sijaj. To sedaj prakticiram in če sem čisto iskrena, ne vidim nobene razlike na posodi, ko dodam samo kis ali pa tiste kemikalije. Drugače pa tudi hladilnik umivam s kisom razredčenim v vodi. Ostalo pa še nisem preizkusila E.

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

19. apr 2008 8:16

Kateri kis pa uporabljate? Alkoholni? Sweetie

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

19. apr 2008 9:13

Alkoholni! Pozdravček!

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. apr 2008 9:22

Sodo bikarbono streseš v odtok, zavreš kis in vodo v razmerju 1:1 in stvar zliješ v odtok ter pustiš nekaj časa delovati. Spereš s toplo vodo. Rezultat- res čisti odtoki. Vedno mešam kis in vodo v razmerju 1:1 in ga uporabljam za čiščenje kopalnice, vseh površin s ploščicami, za čiščenje hladilnika, oken, steklenih površin, itd. Kadar uporabljaš kombinacijo sode bikarbone in kisa moraš paziti le, da niti slučajno ne uporabiš kasneje še kakšnega izdelka, ki vsebuje belilo. Tvorijo se namreč zelo strupeni plini. fresh

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

19. apr 2008 11:33

Tudi jaz uporabljam kis namesto mehčalca, po nasvetu nekoga iz kulinarike, ko je lani tekla debata o tem. Predvsem za belo perilo, ki mu tudi prej nisem dodajala mehčalca. Dodam še par kapljic eteričenga olja. Prtičke za štruklje pa še naknadno skuham v okisani vodi. Sem zadnjič pomotoma kupila že aromatiziran kis za vlaganje, pa se vseeno na perilu ni bilo čutiti vonja po popru in lovorju. tigris

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. apr 2008 11:41

Aha, punce, to me pa zanima. Kateri kis uporabljate namesto mehcalca? Kaksno kolicino (1 zlica?)? Pa se perilo res lepo zmehca? Imam ravno danes na vrsti pranje, pa bi testno poizkusila. Za barvasto perilo pa se najbrz ne obnese ali pac? fresh

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

19. apr 2008 12:26

Jaz ga ne merim, pač špricnem v dozo za mehčalec - približno 2 veliki žlici. Dajem v belo perilo in v barvasto. Sem prej rekla, približno 3x dam mehčalec, potem kis... Pozdravček!

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. apr 2008 12:39

Aha, hvala, Dragička! Grem takoj zdajle preizkusiti na belem perilu. Poročam! fresh

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

19. apr 2008 12:47

Tudi jaz za čiščenje vedno bolj pogosto uporabljam kis - beli alkoholni za vlaganje. Za pomivanje oken ga v vedro tople vode zlijem pribl. 1 dl, okna umivam s krpo iz mikrovlaken. Pri odstranjevanju mušjih kakcev in prstnih odtisov s šip se kis super obnese. Sicer uporabljam kar nerazredčenega za čiščenje pečice - nabrizgam po stenah in zdrgnem z viledo, če pa so packe trdovratnejče, uporabim strgalo za steklokeramične plošče, potem sperem s čisto vodo. Tudi zamaščeno in zapackano steklo pečice namočim s kisom, packe pa ostrgam s strgalom, potem pa z viledo ali "čudežno" krpo očistim do konca. Pri čiščenju hladilnika in zamrzovalnika tudi jaz uporabim razredčen kis - lepo "ubije" neprijetne vonjave, pa tudi v kopalnici mi pride prav povsod, kjer je vodni kamen. Zdaj, ko sem prebrala, da s kisom nadomeščate mehčalec, bom to tudi sama poizkusila - pri nas brez mehčalca skoraj ne gre, ker imamo izredno trdo vodo, polno apnenca (Kras), pa še sušilnega stroja nimam, tako, da je perilo (pre)večkrat pretrdo. Hvala za nasvet. Tudi sodo+kis za odtoke bom kar danes poizkusila.i mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti