Pretekel rok uporabe

sladkosnedko  

član od: 6.2.2008

sporočila: 223

tema odprta - 18. apr 2008 10:08 | ogledi: 25.866 | odgovori: 51

zanima me, ali uporabite kako živilo, ki mu je potekel rok uporabe. Ravno včeraj zagledam v hladilniku komplet paketek actimelov 7 rok uporabe 17.4.Normalno jih nismo vseh popili in so ostali še za danes. naj jih vržem raje stran? Ali to prakticirate, pa z ostalimi živili ki so kak dan čez rok?

sladkosnedko

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. apr 2008 10:10

Joj, en dan zamude, jasno, da jih lahko pojeste!!!! premisli no malo, ob 23. 59 je še užiten, ob 00.01 pa n več?

 

rimljanka - zasebno mnenje

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

18. apr 2008 10:17

Ma pri nama se poje tudi kak jogurt en teden po roku. Saj preveriš vonj pa okus preden popiješ vse...

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

18. apr 2008 10:19

Sem porabila včeraj skuto, ki naj bi romala v smeti že 12.4. Ni imela nobenega vonja niti specifičnega okusa. Skuta kot skuta.

Loni Makaroni

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

18. apr 2008 10:21

Če se stvari nahajajo v hladilniku, mislim, da ni panike, če je rok pretečen za par dni. Res pa moraš prej preizkusiti vonj in okus. Za lastno varnost. lp rolada

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

18. apr 2008 10:52

Pri odločanju ali živilo porabiti ali ne, naj vam bo vodilo način označevanja roka: Če je navedeno "porabiti do" - pomeni, da bo živilo do takrat varno, po preteku tega roka (ob ustrezni hrambi seveda), pa bi lahko prišlo do mikrobiološkega kvara, ki bi bil nevaren za zdravje. Če pa je navedeno "uporabno najmanj do", pa lahko mirno za nek čas prekoračite rok, saj je praviloma pričakovati s staranjem bolj ali manj le padec kvalitete ne pa tudi nevarnost za zdravje. lp robida

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

18. apr 2008 11:37

Sama imam takšne izkušnje:

 

mleko se po navadi po preteku roka pokvari

jogurte jemo tudi po enem tednu, pa so še vedno OK

kislo smetano oz. mileram uporabim tudi tri tedne po pretečenem roku!! Sicer jo uporabljam za kuho, ampak ko jo prej probam, ima popolnoma enak okus kot sveža.

 

Tako da bo tudi actimel dober še kakšen teden... Seveda če si ga imela ves čas v hladilniku. Včasih se mi zgodi, da pozabim kakšno vrečko ves popoldan na delovnem pultu v kuhinji (mi smo pa kje zunaj na primer) in dam mleko šele zvečer v hladilnik  No, tu rok trajanja ni ravno realen...

jasna

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

18. apr 2008 11:55

Jemo vse, dokler lepo disi in ni zeleno ali kosmato in ne zacne skakat po policah, ko odprem hladilnik...:)))) lp, proxima

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

18. apr 2008 12:05

Najprej povohaj, potem poskusi, najverjetneje je v redu. Tudi jaz skuto in kislo smetano uporabim še dolgo po zapadlem roku uporabe, sladka smetana (najboljši sosed znamka) pa je vedno slaba še pred rokom. matilda

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

18. apr 2008 13:32

Pri mlečnih izdelkih preizkusim vonj in okus - alpsko mleko (dotlej originalno zaprto)  smo pili tudi še 3 mesece po pretečenem roku, pa ni bilo nič narobe .   Meso ali mesni izdelki, ki jim je pretekel rok, pa romajo direktno v smeti. S tem ne upam eksperimentirat.

Cila

anajana  

član od: 21.6.2007

sporočila: 142

18. apr 2008 15:11

Matilda, se strinjam s tabo glede sladke smetane. Enkrat sem dobila informacijo od enega gospoda, ki je bil zaposlen v eni mlekarni (mislim, da so bile Lj. mlekarne, se ne spomnim več), da je včasih problem, da se sladka smetana noče stepsti, lahko tudi v tem, da je presveža, in da naj vedno smetano porabim tam okoli roka uporabe ali celo kakšen dan po tem. Glede ostalega pa nimam nobenih zadržkov: če je še dobrega okusa, se poje, tudi če je kakšen teden ali dva po roku. LP anajana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti