Izgovorjava šumnikov

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

tema odprta - 17. apr 2008 9:30 | ogledi: 19.498 | odgovori: 20

potrebovala bi pomoč. S sinom ki je star 5 let sva začela hoditi k logopedu, saj ne zna izgovarjati šumnikov. Zdravnica je rekla da ima zelo dober posluh in da se bo izgovorjave hitro naučil. Imam pa ta problem, da zdravnica odhaja iz naših krajev in nadomestila zanjo še nimajo, zato bo med svetovanji kar nekaj mesecev premora. Mi lahko kdo svetuje kakšno knjigo, v kateri bi si pogledala kako se da kakšno črko pravilno izgovarjati? Ali pa ste morda vi hodili k logopedu, pa imate kakšne vaje za izgovorjavo? Malo sem že brskala po internetu, pa nisem našla nič kaj veliko, zato sem se vam oglasila. Hvala za vsak nasvet.

ariella

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

17. apr 2008 10:13

Svetovala bi ti, da logopedinjo, preden odide, prosiš, da ti pokaže vaje, ki jih je potrebno izvajati in te nauči, kako jih izvajati skupaj z otrokom. Moja otroka sta še v šoli hodila k logopedinji zaradi nečiste izgovorjave črke R, pa me je logopedinja sama povabila, da me nauči pravilnega postopka vaj, da bom lahko otroka opozarjala in mu pomagala pri vajah tudi doma. Če ne bi vseh tistih vaj z jezikom videla in slišala na lastna ušesa, ti priznam, da samo iz skripte ne bi razumela, kaj sploh hočejo. Moja otroka sta morala vaditi dosti tudi pred ogledalom, da sta sama videla, kam mora iti jezik in kako so izoblikovane ustnice pri izgovorjavi glasu - vadila sta točno tako, kot ju je naučila logopedinja, jaz pa sem ju nadzorovala - kot ona. Kot sem že napisala, mislim, da se teh vaj ne da naučiti s papirja, ampak ti mora strokovnjak to pokazati, da jih otrok vidi in tudi sliši. Saj se strinjaš z mano, da je en glas zapisan z eno črko, izgovorjen pa lahko na sto načinov, zato se je brez slušne izkušnje govoriti težko naučiti (lep primer so gluhi od rojstva - izredno težko govorijo, ker zapisanih črk pač nikoli niso slišali kot glasove). Želim ti veliko uspeha in ne obupaj, te stvari gredo naprej počasi. Moja dva še zmeraj pogrkujeta, prav tako kot vsa moška linija po moževi strani. Kaj hočemo. Prepričana sem, da se bodo tudi sinovi šunmiki kar naenkrat pojavili - malo vaje, zobje bodo zrasli, pa bo! mamaF - Mojca

posavec  

član od: 23.12.2007

sporočila: 71

17. apr 2008 12:03

Tudi moj sin je hodil k logopedu, ker je slabo izgovarjal šumnike, pa se je zdaj vse uredilo. Mislim, da je potrebno poleg ur pri logopedu, še doma veliko vadit ( vaje, ki jih dobiš pri logopedu ). Ne obupaj, če ne gre tako hitro na boljše, saj vaje in čas sigurno prinesejo napredek. Delaj čim več z otrokom, probaj na način, da mu bo zanimljivo in da bo rad sodeloval, nič na prisilo. Veliko uspeha vama želim in lep dan, posavec

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

17. apr 2008 12:38

tudi moji dve sta hodili,na začetku sem bila prav panična joj kaj pa sploh bo,tako me je bilo strah,da sem menda še sama začela jeclati.No na vajah oziroma v ordinaciji je dvakrat bilo bolj takotako,raje sta risali kot sodelovali.Potem pa je logopedinja odšla na porodniško in smo bili skoraj pol leta brez.v tem času sem se znjima kar veliko pogovarjala o ilustrcijah,ki so mi ostali v spominu iz ordinacije. Ko sta šle čez pol leta zopet tja,je bilo vse OK.S časom se vse uredi,saj tudi z plenico ne gredo v šolo,ampak jo menda doma pustijo. In če pogledaš oziroma poslušaš naš ministrski zbor,............. anaeva

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

17. apr 2008 12:59

Slišala sem za knjigico Žabica pri logopedu. Samo stirig google ne ve nič o njej. Drugače smo pa mi imeli velike probleme z govorom. Vaja, vaja,...Sedaj smo pri črki r, jo že izgovarja, samo rad pozabi, da jo že zna. gaja 1

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

17. apr 2008 13:36

Pihajte na prižgane svečke, napihujte balone - baje je ena izmed vaj pri slabi izgovorjavi šumnikov. Tako kot je napisala anaeva čas prinese svoje in bo vse O.K. oliva

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

17. apr 2008 18:36

Tudi jaz sem imela problem izgovorjave sičnikov in šumnikov. Sva z mami (pred 23 leti) hodile h logopedinji...se ne spomnim več kakšne vaje sem imela, vem, pa da mi je oči takrat kupil flavto, da bom notri pihala. To so rekli, da tudi pomaga. Ali pa orglice..

 

Saša

Mir in dobro!

gladiola  

član od: 11.4.2006

sporočila: 100

24. apr 2008 13:45

Kakšne pa so vaje za izgovorjavo črke R? gladiola

seherezada  

član od: 19.11.2006

sporočila: 256

24. apr 2008 22:33

Imam zelo dobro izkušnjo, do katere sem prišla čisto po naključju. Mogoče bo komu pomagala. Hči ni in ni rekla črk L in R, vseskozi je bil J namesto Rja in Lja. Obiski pri logopedinji niso zalegli in ko sem postala malo panična, kaj bo, ko bo punca čez nekaj mesecev začela obiskovati malo šolo, sem ji skoraj v obupu obljubila nov voziček, v katerem bo lahko vozila svojega dojenčka. In takrat mi je rekla, da saj ona bi rekla R, ampak jo je "sjam, kaj bodo pa djugi otjoci jekji". Razložila sem ji, da v mali šoli bodo popolnoma drugi otroci, kot v vrtcu in da tisti pač ne bodo vedeli, da ona ne zna izgovoriti črk. Na koledar sva na veliko obkrožili enomesečni rok in če se do takrat nauči R , da greva takoj po voziček. Še danes se mi zdi nemogoče, a vendar je res, tisti trenutek je začela pravilno govoriti. A moram povedati, da sva šli po voziček že čez par dni? Danes taista bejba zaključuje faks. Upam, da bo kateri koristilo. seherezada

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

25. apr 2008 16:35

Probaj s tem: naj piha skozi stisnjene zobe (nastal bo s ), potem pa naj proba jeziček bolj nazaj potegnit, pa delat isto... Tako pa nastane š. Podobno je pa potem s c in č. Najprej pa probajta jeziček nazaj oz. bolj v usta "skrit" pri odprtih ustih, da bo vedel, kaj naredit. Pa nobenega pritiska ali občutka, da je nekaj manj, če ne zna rečt 3 črk- se bo že naučil. Pa čimveč pesmic in igric s temi črkami, pa bo že šlo..

Vso srečo!

čoko

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

25. apr 2008 21:14

Tudi moja hci je imela tezave z izgovorjavo crke R.Izgovarjala jo je po liniji najmanjsega odpora v grlu.Meni se je pa hotelo Po tem pa sem se na dopustu v Slovenij pogovarjala z logopedinjo ,ki mi je pokazala zelo preprosto vajo.Jezicek z pomocjo zlicke namestite v pravilen polozaj za zobmi .Otrok pa naj poskusa izgovarjati riba-raca-rak. Pri nas je po nekaj dneh zacela izgovarjati pravilni R,jaz pa Upam da bom z mojo izkusnjo komu pomagala. marmeladka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti