Kisanje zelja

branka171

sporočila: 218

30. jul 2009 16:33

Pri nas si pa pripravimo zelje tako kot ve---ribam na staro luno, začimbe (kumino, lovor in poper) pa dam v laneno vrečko, da jih lahko odstranim. Ko je zelje skisano, ga s slanico vred prekuham po potrebi dodam vodo in naložim v kozarce.Ne sme biti preveč natlačeno. Kozarce vroče zaprem in pokrijem z odejo. Tako lahko pozimi hitro skuham kosilo, pa še tisto čiščenje odpade. branka171

kastor  

član od: 15.2.2009

sporočila: 5

27. okt 2011 10:08

Ker je ravno sezona kisanja zelja, tu je radijska oddaja na to temo, gost dr. Hribar

http://tvslo.si/predvajaj/kisanje-zelja/ava2.

Če se vam ne da poslušat, kratek povzetek:

količina soli: 2% teže zelja

za kisanje celih glav. 4% solna raztopina

temperatura kisanja 18 stopinj C

temperatura hranjenja: pod 10 stopinj celzija

 

lp

kastor

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

27. okt 2011 11:43

Naše zelje je fuč in to že tretjo sezono. Sicer je skisano in še kar dobrega okusa, vendar čisto mehko...bljak.

Morda bo uporabno za kakšen segedin ali pa še to ne. Nimam pojma kaj gre narobe. Čisto sem že izgubila voljo in ga bomo odslej raje kupovali.

kara

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

27. okt 2011 11:55

Tudi naše zelje je fuč, pa je bilo ribano ob pravem času in na primerni temperaturi. Nič ni kislo in kar rjavo je.

rrr

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

27. okt 2011 12:14

Iz otroštva se spomnem, da je mama kisala zelje vedeno v prvi polovici novembra. Sedaj tudi svakinja pravi, da je najboljša temperatura za zelje in repo v prvi polovici novembra.

 

Pozdravček!

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

27. okt 2011 12:19

Če se zelju doda preveč soli, postane mehko. Mehko postane tudi, če ga imaš shranjenega na previsoki temperaturi... Pokvari pa se lahko tudi zaradi premalo soli.

Pri kisanju zelja je zelo pomembna tudi higiena... sod mora biti čist (še od prejšnje sezone). Ko pri nas zelje zribamo, ga pokrijem s čisto kuhinjsko krpo in šele nato ga obtežim. Obtežim ga s težkim kamnom, ki ga položim na leseni "pokrov". Pomembno je, da je ta pokrov ves čas pod tekočino, ki se je iztisnila iz zelja (zeljnica). Šele potem pa pride plastični pokrov od soda.

Zeljnice nikoli ne "menjujem"... Nekateri dolivajo svežo vodo, zeljnico pa odstranjujejo. Tega pri nas ne delamo.

Najbolj pa je odvisno od temperatur.

 

Mygrace

sporočila: 6506

27. okt 2011 12:57

Jaz sicer pojma nimam, ampak ali ima morda tudi sorta zelja kaj prste vmes?

Menda je Varaždinsko zelje za kisanje nekako najbolj uporabno?

 

 

Mygrace

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

27. okt 2011 13:37

Tudi sama razmišljam o tem da je sorta zelja pomembna.Za kisanje glavic uporabljam Varaždinsko zelje in do zdej je bilo v redu.Kupila sem tudi eno drugo-katere sorte pa ne vem,prodajalec je rekel da je to boljše če hočem ribano.Zdej naribala sem nekoliko glavic tega pa tudi varaždinskega in zdi se mi da varaždinsko ne pusti dovolj vode ,nekako je suho.Ali lahko dodam vodo-v ribani?

golubić

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

28. okt 2011 8:56

Golubić, na zelje ne dolivaj vode, raje ga močno (ampak res močno!) potlači. Če je treba, hodi po zelju (seveda s čistimi nogami ali gumijastimi škornji).

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti