Kisanje zelja

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

25. avg 2005 23:08

Mi zelje pripravimo že mnogo let takole:naribanega začinimo, tudi poslomo, počaka eno uro, nato ga spravimo v plastične preluknjane vrečke 1kg -v porcije, zavežemo z gumico, vrečke naložimo ploščato v plastično kad in obtežimo z leseno desko, zgoraj pa psodo z vodo za utež. Potreben je topel prostor.Potem vzamemo toliko vrečk, kolikor jih rabimo. Odpada od zelja ni čisti nič, tudi smrdi ne. Tudi voda nima smrada, tudi jo igraje zamemnajš ker ni treba pazit na odpadke od zelja. Zelje je odlično, potrebno pa je uporabit pravo lunino meno. Moja mama dela zelje na za načun že 15 let in imamo vsako leto zelo dobrega. frina

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

26. avg 2005 14:43

Kaj pa za tiste, ki živimo v blokih? Tu je rešitev: Zelje zrežeš, posoliš in pustiš v posodi 24 ur. Čiste kozarce (steklene za vlaganje) naslednji dan napolniš s tem narezanim zeljem in zaliješ z zelno vodo, ki se je nabrala v posodi. Dobro stlači, res dobro, tako da je zelje prekrito z lastno tekočino in zapreš s pokrovčki - ne hermetično. Kozarce jaz postavim v posodice, ker se rado zgodi, da zaradi kisanja uhaja tekočina čez pokrovček. Nič hudega. Čez cca 14 dni je zelje že skisano in uporabno za kuhanje. Mogoče ima surovo malo bolj močan kiselkast okus, vendar se pri kuhanju "razblini" in je kuhano ravno takega okusa kot kupljeno na tržnici ali pa še boljši. Pa srečno! oliva

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

27. avg 2005 13:36

Kolega, ki mi je dal recept za kisanje v vrečkah, je zelje kisal v debeli vrečki- na balkonu. Je pa res, da je ima enih 25 m2 lože. frina

ZZVONE  

član od: 29.8.2005

sporočila: 76

30. avg 2005 11:54

Jaz ga pripravljam malo drugače že veliko let in je odličen.Naribano zelje zmešam s soljo (cca 2.5%) v kadi narahlo potlačim in poravnam ter prekrijem s folijo(mehko-npr. za prte-se dobi na metre- NE GRADBENE- je pretrda), ki mora kar precej segati čez rob kadi(zaradi usedanja zelja) in nato na folijo vlijem hladno vodo, ki jo mora biti cca 10cm ali več. Folija preprečuje vstop kisika. Zelje kisam na hladnem v kleti cca 3 tedne. Ko ga rabim enostavno malo dvignem folijo in si ga vzamem- ravno tako si lahko s posodico vzamem zelnico. Lansko zelje imam še danes- je čvrsto in dobrega okusa. Pri nas smo vsi enotnega mnenja, da je najbolj okusno varaždinsko. lp ZVONE

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

30. avg 2005 12:03

Pri nas nikoli ne pozabimo dodati brinovih jagod. lp

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. avg 2005 18:35

Ja zvone, tudi moji starši, ki zelje kisajo že 40 let in več, prisegajo na varaždinsko zelje. Kot tudi prisegajo na lesen sod, a življenje naredi svoje in smo ga kisali že tudi v debeli plastični vreči, ki je bila čez zimo na balkonu, pa tudi v kozarcih in plastičnem sodu. Po vseh izkušnjah smo znova pristali pri lesenem sodu, čeprav "blokovska" varianta s kozarci in in plastično vrečo tudi ni bila zgrešena reč. Dodajamo pa zelju razen soli in popra v zrnu samo še kak lovorjev list in rezine kutine. AMpak ti dodaki so seveda stvar okusa oziroma navad ljudi v določenih pokrajinah. Raznolikost nas druži in ne ločuje, kajne? Mamamia mamamia

zmesnjavca  

član od: 20.9.2003

sporočila: 20

29. jul 2009 19:32

Pripravimo zelje, sol (pol kilograma soli na 100 kg očiščenega zelja) , zelje narežemo, dobro potlačimo in obtežimo s čisto krpo ter plastično vrečo z vodo, med zelje damo tudi narezano čebulo, malo kumine, naribanega hrena, brinjeve jagode, lovorjev list, pa tudi naribano korenje in kolerabo. Zalijemo z mlačno prekuhano vodo, da prekrije vsebino zelja. Po treh tednih poberemo vodo in z njo tudi vse, kar je prišlo na površje med vretjem in ponovno zalijemo s prekuhano vodo. Tako imamo kislo zelje vse do poletja. Zdravo je na tešče spiti kozarec osvežujoče zelnice, ki zelo dobro vpliva na prebavo.

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

29. jul 2009 20:55

zmesnjavca ampak pol kilograma soli na 100 kg zelja pa je vendar premalo. reza

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

30. jul 2009 7:55

Mene pa zanima, kakšna je idealna temperatura kleti, v kateri se kisa zelje? Nam ne uspe, ker imamo menda pretoplo klet. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

sweets  

član od: 16.8.2008

sporočila: 796

30. jul 2009 8:42

Jaz kleti nimam in ga kisam v shrambi, ki pa je kar topla, pa vseeno vedno uspe. sweets

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti