Kisanje zelja

suzika  

član od: 1.10.2001

sporočila: 39

tema odprta - 15. okt 2002 10:06 | ogledi: 70.207 | odgovori: 56

Zelje, njama, ....

Ali ga kdo kisa doma? Kako? ALi das se kaksne posebne zacimbe ali samo sol?

LP, Suzy

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

15. okt 2002 10:50

Mi damo še cel poper in narezano kutino. Zelje naribamo, ga damo v čeber, potresemo z mešanico soli, popra in kutine ter tlačimo, dokler ne spusti vode. Nato gre druga plast zelja in tako naprej, dokler ni čeber poln (ne čisto do vrhha). naribano zelje nato obtežimo. na začetku je treba paziti, da pravočasno odstranimo odvečno vodo, ki jo spusti zelje. med naribano zelje damo tudi kakšno celo glavo za sarmo. Kolk časa se pa zelje kisa pa ne vem, ker to dela tašča. Ko je zelje skisano, ga je treba vsake toliko časa prat. To bo pa kdo drug povedal, ki se na to bolj spozna.

neznan uporabnik

30. nov 2004 9:37

Suzika in Spela Z googlom poišči "kisanje zelja" (brez narekovajev seveda) in našla boš tozadevnih naslovov kot toče. Seveda najdeš tudi veliko reklamnih oglasov, zlasti pa bedarij. Ne nekem hrvaškem net-naslovu sem našel, da naj se kuha zelje 40 minut v ekonom loncu. Da padeš na rit! Kot bi kuhal bakalar! Najde se pa tudi kak čisto koristen prispevek, n. pr. tisti od dr. HRIBARJA z ljubljanske Biotehnične fakultete. Škoda je le, da je v njem premalo praktičnih nasvetov in opozoril, je pa strokovno seveda na nivoju! Kisanje naribanega zelja je relativno neproblematično. Težave pa nastopijo pri kisanju celih glav, kar že dolgo vrsto let počnem jaz. MED NARIBANIM KISLIM ZELJEM IN NAREZANIM IZ CELIH SKISANIH GLAV NI PRIMERJAVE! Vsekakor je najpomembnejša sorta zelja oziroma način pridelave zelja; to so moje izkušnje. Med zelje ne dajaj nobenih začimb, razen kumine. In soli, seveda! Negateri dodajajo paprike in zelene paradižnike; to je čisto v redu, če zelje potem ješ surovo. H kranjski klobasi, k pečenici in ajdovim žgancem pa "srbska solata" prav gotovo ne gre! Spela, zelje tlačiš toliko, da spusti le toliko vode, da ga prekrije, razen če si zainteresirana za zeljnico, ki pa nezaščitena kaj hitro oksidira! LP Ivo

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

30. nov 2004 10:22

Sem slučajno ujela odlomek v eni slovensko-madžarski oddaji.Na dno je gospa potresla sol.Nato je dala plast naribanega zelja.Potresla s pestjo sveže paprike,potresla s poprom v zrnju in dodala lovorjev list.Otrok je potlačil z nogami,dokler ni prišla voda do gležnjev.Nato so postopek ponavljali. Omenjeno je bilo,da namesto sveže paprike nekateri dodajajo tudi kutino ali hren.Ne sme se pa preveč dodajati,ker če naprimer dodamo preveč paprike dobi zelje sladkoben okus. l.p. Vesna Leben

kokot  

član od: 26.5.2004

sporočila: 90

1. dec 2004 9:26

Začimbe se vedno dodaja po želji, tako kot tudi za kis, likerje itd. Dobro pa je da so za vite v platneni omot in se tako ne raztresejo po vsebini. Predvsem priporočam začimbe od česna naprej tistim, ki potem ne marajo svežih..poskušajte in našli boste svojo kombinacijo, začnite pa npr z manjšimi količinami, priporočam tudi malce mešanja z ohrovtom. lp Bojan Kokot

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

1. dec 2004 11:52

Pri tej temi sem se nasmejala, saj je resnično zabavna, posebno od g. Iva. Novih metod kisanja zelja je veliko. Stari način kisanja, je še vedno zakon! Tako zelje se ne pokvari in je odlično. Kar sline se mi cedijo, ko pomislim nanj in tisto, kar zraven "paše". V Egiptu ga še nisem začela kisati, vendar ga bom. Vem, da mi bo uspelo. Zadevo obvladam! Lp iz toplih krajev in veliko uspeha pri kisanju zelja.

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

1. dec 2004 13:56

Zdravo! Pri nas kisamo zelje na dva načina - v prvem primeru zelje naribamo in damo le tu in tam kakšno glavo v "čeber". Dodamo edino sol. Pri tem načinu je potrebno zelje čistiti. Drugi način pa je kisanje v vreči "žaklu". Notri smo dali cele glave ter polovice, ki smo jih posolili obilno. Zalili smo z vodo in potem zavezali, da ni zraka. Zelje je že kislo in čudovito. Verjetno si bomo omislili kad, ki je namenjena prav kisanju zelja, ko se na pokrov nalije voda. Ker je zelje domače, je še okusnejše. LP Tina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. dec 2004 19:41

No, moji starši kisajo zelje kot je opisala špela. Niti slučajno ne dodajajo kumine, samo sol, poper v zrnu in lovorjev list ter nekaj rezin kutine. Je pač stvar okusa, mi namreč kumine ne maramo preveč, razen mlete. Poznam pa tudi običaj, da zelje na kmetijah gnetejo otroci (to sem kot majhna deklica počela tudi jaz), moj oče zdaj uporablja samo za to izdelan lesen okrogel bat. Tudi nekaj celih glav damo vedno noter, za sarmo in pa za solato (glavo kislega zelja narežemo na široke rezance in potresemo z mleto rdečo papriko). Mimogrede, je kdo že poskusil vložiti celo zelenjavo, svežo, brez kuhanja, samo v slanici? Cele zelene paradižnike, papriko (ta je lahko tudi polnjena z naribanim zeljem), cvetačo, bučke, korenček? To je šele dobro, sveža, hrustljava zelenjava sredi zime. mamamia

Katja Katarina  

član od: 25.1.2002

sporočila: 105

23. avg 2005 8:45

Mamamia, o celi kisani zelenjavi sem že slišala. Mislim, da ji rečejo tudi čalamadi. Ni mi pa jasno, kako se jo potem uporablja. Mi lahko poveš o tem kaj več. Ta teden sem dobila posodo za kisanje. Sedaj pa razmišljam, kako jo naj najprej uporabim. V Turčiji sem jedla solato iz kisanega zelja, korenja, čebule, zelenega paradižnika, paprike (morda je bilo še kaj zraven) in bilo je zelo dobro. Ali veste, kako bi se to dalo narediti? Ker nimam nobenih izkušenj s kisanjem zelenjave, bi bila zelo hvaležna za kakšen uporaben namig. Lep pozdrav Katja

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

23. avg 2005 9:24

Pri nas smo zelje naribali, dali v čeber, posolili, čim bolj potolkli ( ni nujno, da priteče voda), in tako naprej do vrha. Nato smo na zelje položili čiste zeljnate liste, tako da je bilo zelje pokrito, na to smo dali lesene deske nekaj cm od roba čebra, nanj lesene "remlčke" in na to kamen. Kisalo se je cca 3 tedne. Nato smo pobrali dol liste, čeber obrisali in vzeli ven zelje. Nazaj smo dali samo od lesenih desk naprej in to vedno, ko smo zelje jemali ven. Čiščenje pa po potrebi, odvisno od tega kakšen je bil čeber. Lep pozdrav. smrkolina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. avg 2005 20:13

Katja, Katarina, nedavno sem poslala na enega od forumov recept za turšijo, to je za svežo zelenjavo, vloženo v slanici. ZDaj me ni doma, se pa v četrtek vrnem iz zdravilišča in ti pošljem recept (ne znam ga na pamet). To zelenjavo uporabljaš pozimi namesto solate ali jo ješ kar tako; jaz imam zelo rada paprike, polnjene z zeljem. Mogoče pa se kdo od forumovcev spomni, na katero temo sem ga poslala, pa ti sporoči še preden se jaz znova oglasim. Letos pa sem že naročila sto litrski sod kislega zelja, z veliko slanice. Zaradi zdravja je bom uživala nekoliko več kot običajno, pa zelja samega tudi. Mama in oče sta že začela prve priprave... Pozdrav, Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti