Pocast kruh

ernikamoja  

član od: 29.8.2007

sporočila: 32

tema odprta - 15. apr 2008 18:54 | ogledi: 9.763 | odgovori: 21

Lep pozdrav.

Tole pišem izjemno slabe volje, saj sem iz pečice ponovno vzela kruh, pri katerem je užitna samo skorja. V preteklosti sem uspešno pekla kruh iz moke, ki jo dobim iz mlina. Zadnja 2 meseca pa se kruh enostavno ne speče. Naredila sem kvasno-solno emulzijo, jo pustila 12 ur, zamesila za kruh brez gnetenja, ki sem ga dala speči čez 9 ur (kar sem storila že tudi kdaj prej), vmes seveda enkrat premesila in rezultat je bil katastrofalen. Zdaj sem dala kruh nazaj v pečico in ga vsake toliko preverim če je že spečen, pa po eni uri in pol pečenja še ni uspeha.

Mineva me volja, čeprav se zavedam, da zame ni kruha v trgovini, dokler ga zastrupljajo. Sprašujem, če se komu sanja kaj je razlog. Čeprav si mislim, da boste navedli vlažnost moke. Ali naj potem zamenjam mlin?

ernikamoja

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

15. apr 2008 19:19

Povprašaj koda,ki kupuje v istem mlinu.Nikoli neveš,kdaj gre tudi pri mlinrjih kaj narobe,morda ni kvaliteta moke več ista.Srečno in upam,da ti bo ponovno uspavalo. chappy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. apr 2008 19:20

No, namesto menjave mlina bi lahko manj z vode zamesila tsto. Poskusi. Pa ne klasičen kruh speci, da vidiš še, kakšen bo ta.

rimljanka - zasebno mnenje

Iwana  

član od: 31.3.2008

sporočila: 143

15. apr 2008 19:53

Kaj pa se je zgodilo? Ceprav razumem je kruh znotraj se surov, medtem ko je skorja ze pecena. Potem si morda pekla na previsoki temperaturi?! Ce kruh peces vedno iz iste moke je morda kriva pecica, saj se ti ze 2 meseca dogaja vedno isto. Mord pecica vec ne pece kot bi mogla. Ce peces kruh brez gnetenja pa ne pozabi na pokrov! Iwana

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

15. apr 2008 20:05

Meni se je zgodilo podobno- sem po daljšem času spekla kruh brez gnetenja iz krušne moke iz trgovine, komaj smo čakali, da bo pečen, na koncu je pa znotraj ratal tako lepljiv in gost, da ga komaj pogoltneš. Pa sem tudi delala isto, kot vedno. Total razočaranje. Mislim, da je nekaj z moko narobe, ker se mi druge stvari normalno spečejo.

čoko

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

15. apr 2008 21:34

Mogoče je pa to narobe, da si uporabila solnokvasno emulzijo in postopek brez gnetenja.

Mogoče pa preveč kvasa ...Skoraj ne verjamem, da bi bila moka kriva.

Aki

fuksija  

član od: 27.10.2007

sporočila: 86

15. apr 2008 23:03

Tudi jaz menim, da je pri kruhu brez gnetenja, solnokvasna emulzija odveč.Uporabi eno ali drugo metodo. Sama pečem samo s solnokvasno emulzijo pa imam zelo dober kruh. Kar pogumno naprej. fuksija

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

16. apr 2008 0:15

S kruhom se ne ubadam kaj prida, ker gre pri nas v enem dnevu v promet komaj kakšna žemljica. Pred leti pa sem veliko pekla kruh iz domače rži. Dobivala sem jo pri kmetu in enkrat sem tudi imela pocen, prav tako gospodinja pri kmetu. Rekla je, da se je zmotila in v mlin peljala "letošnjo rž", za peko pa velja samo lanska. Če je moka iz preveč svežega zrnja, nastane pocen- mi rečemo špeh. Ne vem, če to velja tudi za pšenico. Vprašati bi morala več mlinarjev. LP! ovčka

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

16. apr 2008 9:00

Poskusi zamenjati moko. Sama sem dolgo kupovala moko v mlinu, kar naenkrat pa mi kruh ni in ni več uspel, čeprav zmeraj pečem po istem receptu. Ko sem poskusila z drugo moko (isto polnozrnato pšenično), je bil kruh ponovno v redu. Se splača poizkusiti. ajetam

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

16. apr 2008 10:38

Tudi jaz bi ti svetovala, da za začetek zamenjaš moko. Kruh (razen v najhujši poletni vročini) pečem dva- do trikrat na teden in se mi je kljub praksi zgodilo, da ni bilo vse tako kot ponavadi, tudi jaz sem se že jezila zaradi zabitosti itd.. Zamenjam moko, pa je boljše (na lune in podobno pa itak ne moreš dosti vplivati). Solnokvasna emulzija že sama stoji toliko ur, postopek za kruh brez gnetenja zahteva enako, tako, da je prav možno, da se je zaradi podvojenega čakanja kaj čudnega zgodilo. Konec koncev je že pri kruhu brez gnetenja proces vzhajanja tak kot pri solno-kvasni: sladkorja ni, sol nažre kvasovke, začnejo se tvoriti drugi encimi, za vse to pa je potrebne toliko ur. mamaF - Mojca Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 16. apr 2008 10:39:09

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

16. apr 2008 11:12

Pridružujem se mnenju AKI, Fuksiji in mameF. Zgodilo se mi je podobno: zjutraj sem zamesila moko s solnokvasno emulzijo. Polovico sem takoj spekla in je zadeva fenomenalno uspela, drugo polovico sem pa prihranila in spekla čez krepko nekaj ur. Slednja zadeva ni bila dobra. Zame dobra šola, da ne ponovim napake. Predlagam dva testa (moke ne zamenjaj): - naredi kruh brez gnetenja s kvasom - naredi klasični kruh s solnokvasno emulzijo Tako boš najležje "pogruntala" v čem je pri tebi "fora". Če ti nobeden neuspe, je kriva moka (ampak glede na mojo izkušnjo, dvomim). LP Lipa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti