Pocast kruh

ernikamoja  

član od: 29.8.2007

sporočila: 32

21. apr 2008 15:47

Drage mojstrice. Iskrena hvala za vso pomoč in komentarje. Vem, da je težko diagnosticirati na daljavo ampak vaše izkušnje so neskončno dragocene. Spekla sem kruh iz sveže moke iz istega mlina po principu "Polnozrnatih žemljic" vendar z emulzijo. Kruh je uspel. Moka je bila mešanica za kruh (850,1300, ržena) torej mislim, da tudi iz 100% polnozrnate ne bi smelo biti težav. Očitno emulzija in večurno počivanje testa res ne gresta skupaj. Še enkrat hvala Chappy, Rimljanka, Iwana, Čoko, Aki, Fuksija, Ovčka, Ajetam, MamaF in Lipa. ernikamoja

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

7. apr 2009 0:23

Kaj ima pocast kruh veze s temo  nočna potica kaj pa kruh, ki jo je Rimljanka zaklenila in ponudila tole, res ne vem.

Če sem prav razumela Hobotka, te zanima, če lahko na enak način kot nočno potico tudi kruh zamesiš zvečer, zjutraj ga pa spečeš?

Tudi sama se se že nekaj časa ubedala s tem vprašanjem in zadnjič naletela na recept vsestransko testo http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=11944&offse in je konec vseh dilem. To je to.

Kruh brez gnetenja je pa za moje pojme čisto druga zgodba, čeprav tudi mošna rešitev.

Aki

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

7. apr 2009 2:27

To se rado zgodi z navadno rženo moko, kupljeno v trgovini.. Okrog lepa škorja, notri pa polenta. Najbrž res zaradi moke, saj konec koncev je kvas, takšen ali drugačen samo za mehurčke.

Ker zadnje čase spečem precej rženega kruha, sem se navadila, da moko najprej za vsaj 24 ur zamrznem (via molji), potem jo pa hranim nad pečico, ki jo grejem vsak dan. Včasih pomaga, drugič pa ne.

nola

neznan uporabnik

7. apr 2009 6:41

Nekatere moke imajo boljše druge pa slabše sposobnosti za peko. S tem ne mislim, da se iz njih ne da speči kruha, samo mogoče so bolj primerne za vlečena testa ali za kekse... Tipična moka iz katere kruh samo iz te moke ne rata je koruzna moka. Zato je potrebno tem mokam pomagati z dodatkom belih mok in tako dobimo bolj rahle izdelke. Včasih se lahko tudi pri belih mokah zgodi, da iz njih kruh ne rata, ker so pač namensko mlete za nekaj drugega. S tem imajo tudi peki velike probleme, katera moka je prava. Ni vsaka moka za vse, kakor tudi ni vsak postopek primeren za vsako moko - to je cela znanost. Tako da jaz mislim, da če kruh ne rata prvič, pa drugič in je delan po nekem že utečenem postopku, po katerem nam kruh vedno lepo uspe, je z moko nekaj narobe. Sama bi potem kupila kg neke druge moke v trgovini, zamesila kruh po standardnem postopku in tako preverila še postopek. Če bi kruh ratal bi potem tisto prvo moko reklamirala (če bi seveda imela veliko količino te moke), drugače pa bi jo v primernem razmerju mešala s kupljeno moko in jo tako nekako porabila. Bi se pa naslednjič pri mlinarju pozanimala, če se je še kdo pritoževal zaradi kvalitete - on bi že vedel kaj je narobe. Tudi kruhi iz polnozrnate moke so v principu nižji in nekoliko bolj "pocasti", zato pa je polnozrnati moki ponavadi na receptih na vrečkah teh mok primešana bela moko, da je kruh rahel. Teh dejstev se moramo pri peki kruha zavedati in jih sprejeti ko dejstvo, sicer bomo nad izdelkom skoraj vedno razočarani. tedi

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

7. jan 2010 20:16

Meni so danes ratale 'pocaste' štručke. Ne vem, a sem jih premalo časa pekla ali kaj. Zanima me, če se da zadevo še kako rešiti ali naj raje spečem ponovno. Saj v trgovini tudi prodajajo kruh 'z dopeko'. Kaj menite?

Atina

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

7. jan 2010 20:20

Speci jih ponovno oz. do konca. Če pa ne bodo užitne, pa jih nareži in posuši ter jih zdrobi v drobtine. Jaz delam tako, kadar se mi kakšen pekovski izdelek ponesreči. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

7. jan 2010 20:20

Poskusiti ni greh, pravijo. Slabše ne morejo biti, a ne?

rimljanka - zasebno mnenje

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

8. jan 2010 16:03

No, sem jih še pekla, pa ni bilo bolje. Predvidevam, da je kriva moka.

Atina

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

30. mar 2010 19:53

Prejšni teden sem dobila iz enega znanega prekmurskega mlina 10 kg krušne moke. V soboto sem prvič spekla kruh iz te moke. Dva hlebčka, enega z dodatki semen. Testo je lepo vzhajalo, ko pa sem kruh vzela iz pečice, pa podplat, skorja normalno zapečena, znotraj en sam poc. Zame seveda šok, saj kruh pečem na enak način že blizu 10 let vsaj vsak drugi dan. Trgovine že skoraj zaprte, mi pa doma žurko. V nedeljo sem potem spekla en hlebček iz bele moke, toliko, da sem si dokazala da še znam. Danes sem pa naredila še en poskus z novo moko. Rezultat enak kot v soboto. Telefonirala sem v mlin, kjer so mi rekli, da mi moko brez problema zamenjajo, da je bilo pač bolj mokro leto in očitno pšenica ni bila dovolj suha. Ker z Gorenjske res ne mislim hoditi v Prekmurje samo zaradi moke sem jih vprašala, če jo lahko na kakšen način posušim, pa mi niso povedali nič pametnega. Bom poskusila upoštevati nolin nasvet, ki ga je napisala nekaj postov više, pa bomo videli kaj bo ratalo. Če ima pa še kdo kako idejo, kaj naj naredim s to moko bom pa tudi vesela. Nena

urska79  

član od: 24.5.2009

sporočila: 105

30. mar 2010 20:31

Nena kaj pa če bi jo dala susit na radijator? Pri nas je babica pred vsako peko kruha , potice dala moko sušit (gret) na radijator že večer pred peko . Pa smo imeli zmeraj moko iz mlina. Upam ,da ti bo kaj pomagalo. urska79

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti