Jabolčni sok

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

tema odprta - 14. okt 2002 20:14 | ogledi: 72.772 | odgovori: 39

Danes smo nabrali veliiiiiko jabolk. Domačih, neškropljenih, stare sorte. Zdaj bomo delali jabolčni sok.Še vedno pa ne vemo, kako bi ga bilo najbolje shraniti. Do sedaj sem nekajkrat poskusila v rostfrei cisterni, pa je kljub temu vsakič čez čas zavrel, čeprav sem že skoraj zavrela svež sok. Potem smo ga vroče vlivali v plastenke od vode (1.5 l) pa sem slišala, da ni najbolj zdravo, ker se menda pri segretju steklenice (sok je seveda vroč, da kar malo postrani potegne plastenko) tvori neka kancerogena snov iz plastike. Vem da danes marsikdo marsikje vidi samo bolezen, pa me vseeno zanima. Drugače pa se je tak sok obnesel. Segrevala sem načeloma do 85 stopinj. Steklenic pa res nimam, saj ga naredimo preko 100 litrov. Kaj ostali menite o plastenkah?

Kako delate drugi, kako ga shranjujete?

Prosim za hiter nasvet, ker bomo jutri zvečer mleli jabolka.

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

15. okt 2002 14:16

Domači jabolčnik polnim vroč v pomite in vroče steklenice, pa se mi še sem in tja naredi na kaki steklenici plesen. Sestra ga je segrevala v cisterni in ji je lepo ostal vendar ga je segrela do vrelišča (samo toliko da je vzvalovil). Očitno ga je vseeno treba toliko segreti, da pocrka vse tisto, kar potem sproži vrenje. Je že tako, da ne glede na to, koliko se trudimo ohraniti vitaminčke in druge dobre snovi, je včasih treba zadevo kar dovolj segreti, sicer gre k vragu. Moj oče sicer dela iz jabolčnika tudi prevret mošt, ki je malce alkoholen, vendar baje zelo zdravilen. Moram reči, da meni v želodcu ne naredi preveč dobro, tako da ga ne morem piti. Brez problema pa pijem jabolčni kis z vodo in medom, ki je odlična protibolezenska kura za zimske dni. S plastenkami pa jaz raje ne bi poizkušala, se mi zdi, da že če jih pomiješ z vročo vodo nekako smrdijo po plastiki, skoraj zagotovo pa niso narejene za temperature nad 50 stopinj. Tudi mi imamo vsako leto preko sto litrov domačega soka, in je treba steklenice kar nekaj let nabirati - jaz shranim vse tiste, ki se dobro zaprejo oz. jim dodam gumjaste zamaške. JE pa s tem ogromno dela, tako da tudi mi za naslednje leto planiramo cisterno. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

15. okt 2002 14:17

Aja še to - sestra je sok segrela kar v cisterni in še vročega zaprla - nič niso prelivali ali kaj podobnega. Spodaj so dali kar plinski gorilec od žara in se je odlično obneslo, v pol ure so bili fertik. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

15. okt 2002 14:31

Tinca, mi lahko bolj natančno objasniš kako dela sestra. Namreč meni so svetovali (govorim o cisterni) da moram segreti skoraj do vrenja, ohladiti in zaliti z mislim da parafinskim oljem (slednje si je zapolnil mož). Praviš, da ona kar vroče zapre? In da je gotovo v pol ure? Jaz imam tudi velik gorilnik pod cisterno, pa sem vendarle grela kar več debelih ur, kar v noč se je potegnilo, da sem že dremala zraven, da je vzvalovilo-mislim da je že kar vrelo, kot si omenila sama. Ampak se je vsakič pokvarilo čez čas. Ali dodaja kakšne kemikalije? Ne mislim na kakšne strupe ampak citrinsko kislino ipd? Jaz tega res nisem naredila. Strinjam se da so najboljše steklenice, ampak za te je danes že prepozno, za drugo leto pa morda res.

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

16. okt 2002 12:50

Zmrzovalnik! Pri mojih starših jabolka obrodijo v valovih - kako leto jih je komaj za pod zob, naslednje leto bo "japček" tekel v potokih. Par tednov se nalivamo z njim, nekaj ga mama prekuha in ustekleniči, ostalo pa gre v skrinjo. Zmrznete lahko popolnoma svežega ali pa že malo alkoholiziranega - po odmrzovanju bo tak, kot je bil prej. Mogoče malenkost izgubi na kvaliteti, na vitaminih pa ne, ker ga ni treba prekuhavati. Najbolj se obnesejo dvolitrske plastične kantice, napolnete pa jih seveda ne do vrha, ker se pri zamrzovanju volumen malo razširi. Res pa je, da ima mama dve skrinji, saj večje količine zavzamejo več prostora. Sporočilo je spremenil(a) malan dne 16. okt 2002 12:50:39

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

16. okt 2002 21:03

Jaz pa žal nobene (skrinje namreč) tako da zamrzovanje ne pride v upoštev. Jabolka še kar čakajo, ker je nekaj prišlo vmes in bodo še kak dan čakala. Jaz pa še vedno čakam na kak uporaben nasvet.

simonasovre  

član od: 8.8.2002

sporočila: 101

17. okt 2002 14:27

Jabolčni sok uspešno kuhamo že več let in sicer: Sveže stisnjen sok precedimo v posodo ali kotel in skuhamo - na temperaturi 75 stopinj je potrebno kuhati 30 minut, pri stalnem mešanju, nato pa sok takoj zlijemo v jeklene sode ali steklenice, vendar ga pri prelivanju ponovno precedimo. S tem se odstrani vsa nečistoča in drobci, ki so ostali pri kuhanju. Sode še vroče takoj zapremo in zalijemo s parafinskim oljem. Pri nas je sok ostal vso zimo in se ni pokvaril, le prehitro ga je zmanjkalo. Pa veliko uspehov, Simona Simona Sovre

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

21. okt 2002 15:05

Se opravičujem- kar nekaj dni nisem nič pokukala sem. Tortica, sestra ima 50 litrsko rostfrej cisterno (tako iz Bauhausa) na nogicah in s pipico pri dnu. Soka je imela če se prav spomnim kakih 30 litrov, precedila ga je dvakrat čez stare bombažne plenice, segrevali pa so ga res kar v cisterni, ko je vzvalovil so nekaj minut (15) počakali, položili gor pokrov (ki se ga potem zalije s parafinom da zadihta). Čez kak dan so z dna skozi pipico še odcedili goščo ki se obvezno nabere, če še toliko precejaš. Zaenkrat še kar drži in tudi lani so imeli sok po enakem postopku tja do februarja. Morda je problem pri vas bil v tem, da je prišel zraven zrak in se je sok seveda pokvaril. Tisti parafin na vrhu je obvezen (tako kot bi imeli v cisterni vino. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

21. okt 2002 19:18

Hvala za nasvete, a sok je že v cisterni (60 l) in v steklenicah ter plastenkah (cca 80 l). Če bo sok zdržal, bomo videli-strah me je le za tega v cisterni. Sem se pa natančno držala vaših navodil. Sem pa danes slišala, da se dobi( menda K-bikromat) oz. nekja kar prepreči vrenje in zbistri sok-dobi se v lekarni in sploh ni treba nič kuhati oz. greti. Tisti, ki mi je to povedal, je rekel, da njim že 1 mesec drži-brez problema. Nič hudega, bom pa drugo leto probala tudi tako. Morda bo tale nasvet še komu koristil.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

22. okt 2002 10:07

Tortica, pri nas smo včasih uporabljali to snov proti vrenju, vendar smo jo kmalu opustili. Sok je kljub vsemu začel vreti, samo proces je bil počasnejši. Prekuhavanje je najboljše. Tudi zamrzovanje je vredu, vendar je treba počakati, da se sok popolnoma odmrzne in da se potem dobro premeša. Ne pride v poštev, da bi ga začel uporabljati, ko je npr. polovico šoka še zmrznjenega. Mimika

neznan uporabnik

3. nov 2002 17:29

Pri nas doma že vrsto let delamo jabolčnik. Včasih smo za shranjevanje uporabljali steklenice, vendar je bilo s tem veliko preveč dela, pa še nisi bil 100%, da jabočnik ne bo zavrel. Zdaj že tri ali štiri leta uporabljamo rostfrei cisterne in obnesejo se super. Naredimo od 150-300 litrov jabolčnika in včasih ga pijemo še več kot leto po tem, ko je bil narejen. Najpomembnejša pogoja, da jabolčnik ne zavre sta dva: - segrevanje jabolčnika čez 90 stopinj za vsaj 10 min (vmes jabolčnik mešamo, da je segret enakomerno) - tesnjenje cisterne z parafinskim oljem (olje dodamo, ko se temperatura spusti pod 75 stopinj) Pomembno je tudi, da je parafinskega olja dovolj, saj se s praznjenjem cisterne olje sprime ob stene in ga tako lahko na gladini zmanjka. 1 liter olja na 100 litrov jabolčnika bo zagotovo dovolj. Segrevamo v posebnem rostfrei kotlu s plinskim gorilnikom in hkrati z električnim potopnim grelnikom (v tej kombinaciji gre hitreje). Jabolčnik precedimo dvakrat: takoj ob stiskanju in pred shranjevanjem v cisterni. Upam, da bo to komu pomagalo.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti