Jabolčni sok

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

19. okt 2010 22:59

Če bo sodček zalit s parafinom ali drugače 'brez zraka', ti bo nastalo jabolčno vino. Nekoč zelo cenjena pijača. Če bo 'na zraku', ti bo nastal navaden jabolčni kis.

Jaz ga imam v neogrevani kleti in to v steklenici (okrog 60 litrov) napolnjeni do 2/3 in zaprti / pokriti z gazo.  Kis mi dozori enkrat začetek poletja. Pri višji temperaturi in z več zraka bi bilo verjetno vse precej hitreje. Vendar sem tak postopek podedoval in s kvaliteto smo zadovoljni.

Sergej

Boris1  

član od: 14.3.2006

sporočila: 78

20. okt 2010 21:50

V Beli krajini imajo kar nekaj teh polnilnic za sok.Tudi grozdni je zelo dober. Je pa najbolj,da ga na ta način shranite,mislim,da vam polnijo,ker se sigurno obnese.Letos imajo ogromno dela,ker so jabolke obrodile.Tudi jabolčnega kisa bo. Želim vam veliko uspeha in lep pozdrav Ana piki-poki

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

3. nov 2010 15:20

živjo za letos je že malce pozno, pa vendar; slišal sem , da se neprevret jabolčni sok natoči v posebni sod, ki je pod pritiskom nekega plina (npr. dušik) in ker kvasovke ne delajo če so pod tlakom (očitno jim škodi stres) tudi ne pride do vretja. mogoče ima kdo s tem že kakšne izkušnje. drugače pa vsako leto naredim kakšne 550 litrov jabolčnega soka, ki ga segrejem na cca 80 do 82 st c ga natočim v 100 l rf sode in še vroče zalijem z parafinskim oljem. doslej se mi še ni pokvaril. vendar je z tem kar precej dela, pa tudi okus se spremeni, ko je sok pogret. lp janko

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. nov 2010 17:08

Takole mim ogrede, morda za prihodnje leto komu priude prav:če je med jabolki nekaj kutin, je sok izjemno dobrega okusa, tudi pasteriziran.

rimljanka

murena  

član od: 8.10.2012

sporočila: 1

8. okt 2012 22:53

Pozdravljeni,

Sicer že stara tema, ampak vseeno; je kdo uporabljal pri vretju domačega soka takšne grelnike za v sod http://www.ehotrade.com/

Kakšne izkušnje s tem? Kako si sicer pomagate z vrenjem?? Kuril pod sodom ravno ne bi..

Hvala za odgovore v naprej in lp,

B.

murena

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. okt 2012 14:21

Pri nas jih uporabljamo že leta in leta, sicer ne vem, katere firme so... Pod sodi še nikoli nismo kurili. Vsaj ne za jabolčni sok, pod kotel že zakurimo, no, pa še tam največkrat podstavimo plinski gorilnik.

Loni Makaroni

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

9. okt 2012 22:23

Sicer je murena precej opasna  riba, pa dobrodošel na kulinariki.

Sam uporabljam el. grelec in se mi zelo dobro obnese. Nanj sem priklopil še kapilarni termostat, tak kot se običajno uporablja pri centralnih kurjavah, tako, da mi res pri 80 stopinjah izklopi, da sok ne zavre. Če je manjša količina soka, npr do 50 l, potem sok natočim v sod, postavim grelec noter in približno po dveh urah je gotovo, če je pa večja količina, npr, da sod drži 100 litrov, potem v manjših posodah segrevam na plinu in je el. grelec samo za dogrevanje soka v sodu, da ne pade temperatura pod 75 stopinj. Namreč, za 100 litrski sod traja vsaj 4 ure, raje več, da se segreje samo z el. grelcem. Grelec, ki ga uporabljam ima moč 2 kw 220 v. Dobi se pa tudi močnejši, tudi na 380 v, menda pa samo po naročilu. Dela pa jih en gospod na Gorenjskem. Toliko, da ne bo kakšne reklame. Več lahko na ZS.

 

Lp Janko

janko1

branka171

sporočila: 218

9. okt 2012 22:55

Mi mamo pa kar "home made" grelec od bojlerja

branka171

Idap  

član od: 2.2.2013

sporočila: 1

4. nov 2013 13:20

Tako je, ja. Tudi jaz že nekaj let uporaabljam grelec za 100 l cisterno (narejen po meri ), ki ima termostat in se sam ugasne pri največ 85 stopinjah. Nekaj časa še pustim in mešam (mešam vedno kar z grelcem) potem ga odstranim, malo počakam in zalijem s parafinskim oljem ter zaprem. Ker imam navado od vkuhavanja, tudi cisterno potem ovijem z odejo (zapnem z gumi vrvjo, ki jih ima mož v avtu). Obvezno je, da se kakšen kozarec vročega soka spusti skozi pipo, da tam ne bi ostala kakšna bakterija. Mož cisterno pred polnjenjem vedno tudi "žvepla" (pod njo - poveznjeno na dva kosa lesa zažge 2-3 traka žvepla, da zgori v cisterno in tudi skozi pipico spusti dim, potem pa cisterno obrne in prezrači). Sok vedno precejava in vedno prva dva škafa zlijemo  v cisterno za jabolčnik (jabolčno vino), ko je čistejši pa ga zlivava v to cisterno za sok. Sok je vedno dober. Nisem pa še prakticirala z asorbinsko kislino za obdržanje barve. Morda drugo leto.

Idap

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti