Krst, birma, poroka > zacela se je sezona > kaj podarjate?

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

16. apr 2008 11:13

Sama sem pa kar malo žalostna, ker se je ob obdarovanju otrok ob krstu, obhajilu ali birmi izgubila stara navada, da otroka obdari samo boter. Moja mama še zdaj hrani drobno zlato verižico s križcem, ki jo je od svoje botre dobila ob krstu, oče pa je svojo birmansko uro nosil skoraj do upokojitve. Uro ima doma tudi mama. Še moji bratranci in sestrične (sama teh zakramentov nimam, moj oče je bil ravnatelj OŠ in komunist, pa seveda ni šlo) so v osemdesetih dobili taka darila - verižico ali uro ali Sveto pismo. Družina je sorodnike povabila še na kosilo in to je bilo to. Menim, da smo začeli z darili za te praznike pretiravati - razkošna darila kot so računalniki, fotoaparati in podobno s samim zakramentom nimajo nič skupnega. Konec koncev plavamo vsi v "župi" potrošništva, ko se darila deli za vse mogoče praznike in je priložnosti za podarjanje bogatih materialnih stvari (za tistega, ki pač to želi) več kot preveč. Tudi moja otroka nimata krščanskih zakramentov, ko pa pripovedujeta, koliko stvari in denarja nekateri sošolci in vrstniki "zaslužijo" ob obhajilu ali birmi, sem spet žalostna. Kaj se gremo, ljudje? Balenka, kar smiliš se mi, ko te čaka toliko obdarovanj na kupu...jaz bi na tvojem mestu izbrala simbolično darilo: za vse birmance enake lične šatuljice, v katere bi položila listek z tvojimi lepimi željami in dodala droben srebrn obesek - križec ali angelčke - nekaj s krščansko motiviko, saj je birma najpraj še vedno krščanski zakrament! Tvojim birmancem bo ostal lep spomin nate in na ta dan - kar je verjetno tudi tvoj namen. mamaF - Mojca Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 16. apr 2008 11:15:06

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

16. apr 2008 11:18

Za krst, ki smo ga meli kake dva meseca nazaj sem sama podarila sanjsko lučko, copatke in kapico; za ostale sem tudi rihtala darila so pa: pižamico in cd z uspavankami+ denar, jopčka+ denar, tak komplet, k so notri igračke za kopanje in kopalna dekca s kapuco+ denar no in tudi čestitke. Se pa spolnem, da je včasih mami dajala za krst album za slike in copatke- tako simpatično, za birmo pa tudi album, nato pa na vsaki strani denar, od manjšega do večjega... potem pa odvisno do katere vsote.

Ima pa vnedeljo tudi bratranec birmo pa sem mislila, da bi u kuplili ure za jahanje.

Če pa pride še kakšna dobra idejea....

katti

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

16. apr 2008 12:13

Mene pa ta potrošniška mrzlica ni potegnila vase, tudi pri teh praznikih ne. Prejem zakramentov je verska zadeva, zato so tudi darila naravnana tako. Odvisno kaj otroci že imajo, knjiga z versko vsebino, verižica + obesek, spominski album, kipec ali slika za na steno. Tudi svoje otroke sem pripravila na to, da ne prejemajo zakramentov zaradi daril in sem vsem povabljenim povedala, da jih vabimo zato, da so zraven, da se družimo in naj ne nosijo dragih daril ali denarja . zvezdica55

Iwana  

član od: 31.3.2008

sporočila: 143

16. apr 2008 12:13

mamaF, dobro si napisala! Dandanes se prav nori in se tekmuje kdo bo dal vec in boljse! Se spomnim moje birme, od botra sem dobila tanko verizico z krizcem, uro in kolo, sem bila tako vesela! Od drugih pa sem dobila kaksno majico pa nalivno pero, in taka prakticna in ne pretirana darila. Potem pa se je pri nas zacelo z denarjem...in zmeraj vecje vsote, potem pa se tekmovanj, kdo da vec in drugi, Bog ne daj da bi zaostajali, ce je on dal toliko, pa moram jaz tudi vsaj toliko! Zdaj pri nas otroci [se bolj pa starsi] pricakujejo samo se lepo vsoto denarja, pa nic drugega. Na koncu pa si denar se starsi prisvojijo, tako da otrok iz tega nima nic. Se cedalje bolj nagibam k prakticnim darilom, ki bo otroku naredilo predvsem VESELJE! Mladoporocencem pa je vsekakor dobrodosla vsakrsna pomoc, ob vstopu v nov nacin zivljenja. Dandanes se pa k krstu nosijo otoci, ki so stari tudi 4 leta in vec. Iwana

cimetovka  

član od: 14.12.2006

sporočila: 71

16. apr 2008 12:21

Zdravo, pri nas smo imeli krst pre dvema mesecema in je moja hči dobila od botre: denar, pa krstni komplet ( sveča, prtiček, keramnični angelček in slika z angelom varuhom), od starih staršev zlatnino: verižico z obeskom, uhane in zapestnico, od prastarih staršev: denar, od strica : pa album in oblekice. Za poroko, ki sem jo imela pred dvema letoma pa sva se z možem odločila da bi raje imela denar kot pa darila in tako sva vsakemu, katerga sva povabila in je vprašal kaj bi rada imela dejala da načeloma ni potrebno nič če pa že hočejo kaj dati pa bi raje imela denar, ker sva imeal stanovanje že opremljeno. Za birmo pa pri nas ponavadi podarjamo kako zlatnino in denar. Prvega obhajila pa še ni bilo, mislim, da bo prvi od moje hčerke poročam čez 7-8 let kaj dobila cimetovka Sporočilo je spremenil(a) cimetovka dne 16. apr 2008 12:23:10

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

16. apr 2008 12:26

Mi imamo drugi mesec poroko, prvo obhajilo in konfirmacijo. Za poroko že imamo darilo, na kraj pameti pa mi ne pride, kaj podariti za prvo obhajilo in kaj ob konfirmaciji ( to je kot birma v katoliški cerkvi)

Mi lahko kako pomagate, da ne bom noro izpadla? Kaj konkretno, pa ne predrago, ker denarja ne mislim podarjati ( se potem prehitro zapravi in od tega nič nima tisti, ki mu je namenjeno)

Za vse priložnosti pa bom seveda spekla torto.

Kyara

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

16. apr 2008 12:29

No, me veseli, da ste še takšni, ki verske zakramente sprejemate tako, kot so namenjeni - kot potrditev v krščanski skupnosti, ne pa praznovanju materialnega razkošja. Kot sem napisala, sama zakramentov nimam, se mi pa zdi, da sem v spoštovanju teh stvari včasih bolj papeška od papeža. Tudi s tem, ko nekateri organizirajo ob teh prilikah "celo ohcet" s par deset povabljenimi, se ne strinjam. Po mojem to mora ostati stvar družine in botrov in priložnost za preživeti lep, svečan dan z družino. mamaF - Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

16. apr 2008 12:35

Kyara, podari nekaj simboličnega, prav je da je vezano na versko vsebino. Lepa izdaja Svetega pisma s posvetilom, verižica s križcem, lahko tudi umetniški izdelek z versko tematiko (ne mislim kiča), ročna ura....meni so bližje takšne ideje. Obhajilo in birma pač nista ne rojstni dan, ne novo leto, zato je prav, da so tudi darila drugačna. mamaF - Mojca

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

16. apr 2008 12:42

Pri nas je že tako kot praviš mamaF, vsa praznovanja so kot "ohceti" . Kaj morem, če je naša razširjena družina zelo velikaaaaaaaaaaaa, pa ša kar naprej se širi in nekaj prijateljev, pa hitro pridemo do številke 50. Vendar za nas to ni problem. Napravimo piknik, pa je. Sicer se pa dobro razumemo med seboj in komaj čakamo, da se spet vidimo , zato pa tudi ne kompliciramo z darili . zvezdica55

STANEJ  

član od: 4.9.2006

sporočila: 186

16. apr 2008 12:55

Moja hčerka je lani ob konfirmaciji dobila razen zlatega obeska denar , katerega smo ji dali na banko in vezat. Manjšo vsoto je porabila za nakup mobitela STANEJ

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti