Strocji fizol - ozimnica

nija  

član od: 31.7.2005

sporočila: 14

tema odprta - 14. apr 2008 14:17 | ogledi: 25.705 | odgovori: 8

Zanima me, kaj je bolje fizol skuhati do konca v slanem kropu in nato hladnega zapakirati v vrecke in dati v zamrzovalnik ali kar surovega, svezega zapakirat. Malo sem brskala in nisem nasla nobene pametne informacije. Zelo bom vesela vasih nasvetov.

lep dan

Nija

nija

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

14. apr 2008 14:27

Nija, sama sem velik ljubitelj stročjega fižola, ki ga kar na veliko vlagam, za zamrzovalnik pa dam zmeraj surovega- svežega, nikoli nič ne kuham, ne blanširam. Glede fižola v stroku pa iz maminih in taščinih izkušenj vem, da ga zamrzujejo vedno surovega- svežega. In normalno se ga pripravlja zamrznjenega brez predhodnega odtaljevanja, kar direkt v postopek- kuhanja ali kaj pač rabiš. Lp jaša

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

14. apr 2008 14:28

Jaz ga blanširam. Kar ga mam za solato pa ga pokuham pa v kis pa v kozarec, pol pa še malo česneka... Začetnica

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. apr 2008 17:24

Tudi jaz (in moja mama tudi) dajem zamrznit očiščen surov stročji fižol brez predhodnega blanširanja. Če ga imam namen uporabiti za mineštre, v omaki itd., ga pred zamrzovanjem narežem na krajše kose. Pred kuho ga nikoli ne odmrznem, ampak v krop (ali juho oz. omako) vržem kar zamrznjenega. Radi imamo tudi svež zrnat fižol, ki ga samo oluščimo in surovega zamrznemo. Kuha se bistveno krajši čas od posušenega, seveda ga tudi namakati ni treba. mamaF - Mojca

Iwana  

član od: 31.3.2008

sporočila: 143

14. apr 2008 17:54

Strocji fizol lahko vlozis tudi v slanico. Iwana

angela33  

član od: 28.2.2008

sporočila: 71

15. apr 2008 16:20

Iwana, ali lahko bolj natančno opišeš ta postopek. Obožujem stročji fižol, enkrat sem že poskusila z vlaganjem, pa se je pokvaril. Hvala. angela33

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

15. apr 2008 17:08

Preizkusila sem vse zgoraj opisane načine shranjevanje stročjega fižola. Za naš okus se je najbolje obneslo:

- maslenec - za solate: -   blanširanje in  zamrzovanje , pred uporabo skuham do konca. Meni najbolj okusen.

                               - vlaganje kuhanega v rahlo slani in z vinskim kisom okisani vodi. Prednost:  uporaba direktno iz kozarca.

Vložen samo v slano vodo mi ni bil všeč, se mi je zdelo, da se je značilni okus stročjega fižola  čisto izgubil.

 

- nizek z ožjimi stroki - za juhe, boranije .. zamrznem,  vseeno, ali je blanširan, ali ni. Vedno dam kuhat še zamrznjenega.

Stroke narežem na končno velikost že pred zamrzovanjem oz. vlaganjem.

 

 

Cila

tibe  

član od: 20.2.2008

sporočila: 104

15. apr 2008 21:48

Stročji fižol vlagam v vinski kis in imam tako že pripravljeno solato. Včasih ga vložim tudi v slanico, uporabim ga za mineštro, rižoto in podobno. lp tibe

Iwana  

član od: 31.3.2008

sporočila: 143

16. apr 2008 11:05

Prednost strocjega fizola v slanici je, da ni kisel in ga lahko poljubno uporabimo v enoloncnicah, omakah, itd.. Pa tudi, ce v zamrzovalniku ni dovolj prostora, kar se pri meni hitro zgodi, ker zmrzujem vse mogoce. Predlagam, da strocji fizol temeljito operete, narezete, ga zblansitate. Potem ga vlozite v temeljito oprane steklenice in zalijete z slanico. Tocnega razmerja ne vem na pamet, kar fizola ze nekaj casa na ta nacin nisem vlagala, ker ga imam se od prej. Bom pa malo pobrskala. Slanica nikakor ne sme biti preslana, da ni potem fizol sama sol, vendar pa soli mora biti dovolj, da se ne pokvari. Vedno pa vlozenine steriliziram v pecici, da se unicijo klice, ki so odgovorne za kvarjenje zivil. Nekateri pravijo, da se potem vsi vitamini unicijo, vendar pa raje jem hrano z malo manj vitaminov, kot pa tako z konzervansi. Citronska kisilina, ki pa jo uporabljam pri sirupih pa je itak naravni konzervans. Nekako je potrebno konzervirati. Meni se, odkar vlagam, do sedaj ni se pokvarilo nic, pa imam vlozenine tudi po tri leta, kar vcasih malo pretiravam z vlaganjem!!! Zlata pravila, ki se jih drzim pri vlaganju v steklenice pa so: ciste steklenice, sterilizirane, temeljito oprana zelenjava ali sadje, pa sterilizacija v pecici, pocasno ohlajanje. Pa seveda ustrezne zacimbe in raztopina in zdrava, neposkodovana zelenjeva, sadje. Vlozenine pa se potem morajo skladisciti v temnem in hladnem prostoru, ceprav jaz take hladne, niti temne kleti nimam. Konzervansov nikoli ne uporabljam, razen citronke pri kaksnem sirupu, ki se ga ne prekuhava. Citronska kisilina pa je naravenen konzervans. Iwana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti