Ribe

neznan uporabnik

tema odprta - 12. apr 2008 21:32 | ogledi: 15.200 | odgovori: 10

moja mama je vlagala sladkovodne ribe v kis. razrezala jih je na manjše kose jih popekla na olju,naložila v kozarec zalila z vročim kisom in zaprla. a mogoče kdo pozna recept.

VINKO

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

12. apr 2008 21:51

Saj si ga že sam napisal, wran.

Blanchy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. apr 2008 21:52

Ribe, narezane na kose, posolimo, spečemo na olju, toliko, da se temeljito zabarvajo.

Čebulo, narezano na tanke rezine, spražimo na olju, toliko, da se robovi morda malo obarvajo. Izmenično naložimo v kozarec, vmes koščke lovorja in cel poper. Zalijemo s kisom, ki ne sme biti niti preveč, niti premalo kisel, nekje 3 do 4%.

Pustimo na hladnem stati vsaj 14 dni do 3 tedne. Kosti se zaradi kisa zelo zmehčajo, srti sploh izginejo.

Pomembno je še to, da obtežimo čebulo in ribe (morda z lesenimi palčkami ali plastičnimi, prav temu namenjenimi, pripravicami).

rimljanka - zasebno mnenje

fuksija  

član od: 27.10.2007

sporočila: 86

13. apr 2008 7:55

Tako pripravljene ribe so odlične, lahko jih postrežemo gostom, ki nas presenetijo, poleti, ko nam je vroče, odlično teknejo mrzle iz hladilnika, tudi mešanica kisa in šarlotka zelo pašeta. Pečene ribe zalijem z vinskim kisom (hladnim) mešanim z vodo, dodam šarlotko in cel poper, sol. Wran51, res dobra ideja in upam, da jo bo prebrala tudi Eta. Bo danes kaj posijalo, da bodo rožice odprle svoje čaše in dehtele v svoji lepoti. Naredite si lep dan in lepo pozdravljeni. fuksija

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

13. apr 2008 22:03

Malo izven teme - se oproščam - mene pa zanima kako pripravijo ribje fileje v soli. Enkrat jih je prinesel kolega iz Korčule - šlo je za fileje sardelic, ki so bili pokončno zloženi v litrski kozarec in bili so slani - ampak glih prav - ne tako močno, kot tisti kupljeni. vanjatajnsek

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

13. apr 2008 23:44

Tule je opisan način priprave. Preberi tudi mnenja, tam se skriva še dosti podrobnosti. Boljše kot sardelice se obnesejo sardoni - inčuni, ker imajo čvrstejše meso. http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=4672 Pri nas jih dajemo v sol maja ali junija (takrat, ko jih ribiči obilno lovijo). Na 1 kg rib boš porabila od 1,5 - 2 kg soli. mamaF - Mojca

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

14. apr 2008 8:56

Hvala. lp, vanjatajnsek

okama  

član od: 29.10.2007

sporočila: 9

14. apr 2008 10:30

Avtor: okama Član od:29.10. 2008 Odgovor z dne – 14. aprila 2008 Pozdravljeni, pošiljam vam recept, ki sem ga dobila pred leti od sodelavca: Vložene sladkovodne ribe 1,5 kg sladkovodne ribe(1 večja, n.pr. belica) česna in soli po okusu, skupaj ju stremo 30-35 dag čebule 15 dag korenja 2 dl olja 3 lovorove liste nekaj poprovih zrn 3 vejice majarona malo peteršilja malo listov zelene malo kopra malo šetraja ¼ l kisa za vlaganje ½ l vode Ribe očistimo, razkosamo na približno 4 cm dolge kose in operemo. Odcejeno kose premažemo s česnom, ki smo ga strli s soljo. Povaljamo jih v moki in jih na hitro popečemo v olju. Popečene kose rib preložimo v drugo posodo in pustimo, da se ohladijo. V to olje vlijemo kis, vodo, dodamo čebulo narezano na lističe, korenje narezano na kolobarje, narezane majaronove vejice, nasekljane liste peteršilja, zelene, kopra, šetraja in prevremo ter pustimo, da se ohladi. Ohlajene kose rib zložimo v kozarce in prelijemo z mrzlo marinado. Vstavimo mrežico za vlaganje in zapremo s pokrovom. Tako vložene ribe morajo zoreti 1 mesec. Nato jih lahko jemo. okama Sporočilo je spremenil(a) okama dne 14. apr 2008 10:31:15

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

14. apr 2008 14:21

Katere sladkovodne ribe pa vlagate na ta način? 5rusa

neznan uporabnik

14. apr 2008 14:35

ta način priprave rib je primeren za pripravo vseh sladkovodnih rib.še posebno primeren je za pripravo rib,ki imajo zelo srtljivo meso.(ploščič,podust,rdečeoka itd.)pa lep pozdrav. VINKO

amater 22  

član od: 27.5.2012

sporočila: 1

27. maj 2012 11:49

Zanima me ali lahko tako v kis vložimo tudi druge "mesnine", ne samo ribe ?

amater 22

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti