Katera rastlina je to?

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

22. apr 2012 16:25

rina1234,  tisto na sliki od lučke gotovo ni bljušč in ne rabi olivnega olja, se mi zdi!

Daj, reklamiraj po pravilih.

lp

 

mzm

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. apr 2012 16:26

rina1234, blušč, bljušč, Tamus communis je tole. Na fotografiji Lucke52 je pa zanesljivo bršljansta grenkuljica.

rimljanka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

22. apr 2012 16:30

hvala rimljanka, vtipkala sem le se " variegata" pa sem jo nasla.

Slikco sem prilepila sem, da ne bi odpirala nove teme, zdaj pa berem, da jo povrhu lahko se skuham.

.

Odgovor rine 1234  se seveda nanasa na rastlino iz prvega posta,  nasmejala sem se pa vseeno.

 

lp lučka

rina1234  

član od: 31.12.2011

sporočila: 86

22. apr 2012 18:31

Pozdravljeni!

Hvala lucka52, drugih pa ne bom komentirala.

Lp iz Obale

rina1234

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

24. apr 2012 17:21

A mi zna katera odgovoriti:

kakšna je možnost, da se regrat s čim zamenja (da pomotoma nabereš kaj neužitnega?) Letos sem kar nekajkrat podvomila v nabrano, čeprav v otroštvu nisem imela s tem nikoli težav

Pa še to: zakaj se regratovi listi ne nabirajo več, ko enkrat cveti? Samo zaradi okusa in trdote, ali kaj drugega?

čoko

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. apr 2012 17:48

1. Ja, se ga da zamenjati, če nisi pozoren in če si slab poznavalec. A po moje samo s kakšnimi bližnjesorodnimi vrstami, ki so tudi užitne, pa čeprav morda mnogo bolj grenke. Za regrat je značilno, da ima zelo, zelo raznoliko oblikovane (narezane) liste, kar je posledica njegovega posebnega načina razmnoževanja (apomiksa), zato si različne rastline niso kaj dosti podobne med sabo, vsaj, dokler so samo listne rozete.

2. Saj se lahko nabirajo, če je košen, so listi manj grenki, manj trdi, sploh, če raste v senci. Drugače pa ga lahko vsaj blanširamo, če že ne pokuhamo, pa je mnogo bolj užiten. Po moje veselje do regrata kopni, ker smo se ga najedli, ker na vrtu raste prva berivka, ker zimska solata prehaja v glave. In najbrž malo tudi zato, ker je pač regrat je, dokler ne zacveti, tako s(m)o pač počeli do zdaj......

rimljanka

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

24. apr 2012 19:16

O, hvala lepa!

Mene še ni minilo veselje, vrta še nimamo, in zdaj, ko vse cveti, bo absolutno jasno, kaj nabiram...

čoko

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

30. apr 2012 16:45

Še eno vprašanje:

marsikje na primorskem koncu raste kot živa meja en grm s podolgovatimi, ovalnimi oz. bolj kapljičastimi listi, ponekod že cveti, ima bele, dišeče cvetove. Zelo lep, čez zimo je ostalo vse zeleno, kljub burji in nizkim temperaturam. Listi so dolgi kakih 5-8 cm. Ne najdem ustrezne slike. Bi kdo vedel, za kaj gre?

In kako bi bilo s to rastlino v notranjosti, bi prenesla nizke temperature?

Kaj pa varnost- strupenost, otroci?



 

Sporočilo je spremenil(a) čoko dne 30. 2012 18:23

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. apr 2012 20:29

Najbrž je tole, navadni lovorikovec, Prunus laurocerasus.

Okoli strupenosti pa je moje mnenje tako, da je treba otroke naučiti, kaj je strupeno in kaj ni, oz., da se ne daje v usta nič, česar ne poznaš. Ampak, poudarjam, to je moj pristop, sem pa tudi sama tako "gor zrasla", med oleandri in drugimi strupenimi rastlinami. In se očitno zastrupila z njimi, a v drugem pomenu te besede.

Povsod v centralni Sloveniji raste, je prezimno trden, le kakšna sol s ceste mu škodi. Tudi obrezovanje izjemno dobro prenaša, kolikor vem.

rimljanka

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

1. maj 2012 9:15

Ni lovorikovec :(

Listi so na vrhu zaobljeni, cvetovi pa niso tako bujni, precej manj jih je. Ne rastejo tako navzven, kot na tej sliki, ampak bolj v istem nivoju.

Bom poskušala poslikati...

Glede pristopa pri strupenosti se v osnovi kar strinjam, ampak naš mlajši iz neznanega razloga še vedno daje vse v usta- trave, vijake, papir, zemljo, kamne...  (pri petih letih!)

Če je rastlina pogojno ali rahlo strupena, ne bo problem, ker potem itak vse izplune, če bi pa bila zelo strupena že v majhnih količinah, pa ne bi riskirali...

Vseeno hvala!

Sporočilo je spremenil(a) čoko dne 01. 2012 09:23

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti