Katera rastlina je to?

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. avg 2014 17:15

Res je, jagodičnica (Arbutus unedo). Plodovi so užitni, čeprav so po okusu bolj en dolgcajt. Zanimivost: rastlina cvete jeseni (neizraziti beli cvetovi), istočasno so pa na njej še zreli plodovi iz prejšnje sezone, zaradi česar je bila v času risorgimenta simbol italijanske zastave (bela barva cvetov, zelena barva listov in rdeča barva plodov). lp, proxima

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

27. avg 2014 17:54

Dalmatinci na jugu jim pravijo maginje. Zelo dobre so surove, če so le dovolj zrele - zdaj še zagotovo niso prave, na Mljetu smo jih nabirali konec oktobra. Iz njih pride super marmelada. Pa ni dobro pretiravati z njimi, ker v velikih količinah, kako naj rečem, zelo pospešijo prebavo.

Sonja

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

27. avg 2014 18:57

Hvala vsem za pomoč. 

 

karnak

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

27. avg 2014 21:07

Meni je po njih slabo, če jih pojem več kot eno pest.

lp

cervus

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

27. avg 2014 21:22

elaphus je napisal/a:

Meni je po njih slabo, če jih pojem več kot eno pest.

lp



cervus

Verjetno bi bilo vsakemu, samo jih ne poznam dosti, ki bi jih bili pripravljeni pojest več kot dve, tri. Čeprav grem tudi sama še po šestih desetletjih težko mimo tistega našega grma, ne da bi vsaj pomislila na to, da si eno kuglico utržem. So videt tako okusne. No, saj mušnice so tudi.



nola

 

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 27. 2014 21:24

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

27. avg 2014 21:40

Oh, jaz jih z  užitkom pojem krepko več kot dve ali tri brez vsakih posledic. Ampak morajo biti res zrele, znotraj povsem mehke, meso živo oranžno rumeno. Res pa nisem prepričana, če na naši obali sploh do konca dozorijo (saj imamo tudi nad Mariborom fige, pa tudi niso kaj prida).

Sonja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

28. avg 2014 4:17

Prvič sem tole opazila v severni Kaliforniji cirka 2 leti nazaj, posajene imajo pa ob ulicah kot okrasna drevesa(kaj pa drugega).

Iz teh sadežev delajo Portugalci tole: http://en.wikipedia.org/wiki/Medronho

 


Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 28. 2014 04:21

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

14. sep 2014 18:28

A slučajno kdo ve katera vrsta sivke je tole? Kupil sem jo namreč spomladi in jo posadil v večje korito, listek na katerem je bila napisana vrsta pa sem po nesreči vrgel stran. Tudi prodajalke ne najdem več (spomladi so prodajali sadike na LJ tržnici pri Vodnikovem spomeniku), prav tako pa je na spletu samo nekaj podobnih slik vendar nikjer ni zavedena njena vrsta.

Ima močne in dolge veje, listi zo nazobčani, diši zelo močno, ni pa naredila nobenih cvetov. Če jo ima katera/i doma, bi bil zelo vesel, če mi lahko sporoči, katera vrsta sivke je to.

 

DBpek http://www.easy-recepti.com

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. sep 2014 19:08

Lavandula dentata? Ampak se mi zdi, da ni.

lp

P.s. Tale ji je bolj podobna: Lavender Goodwin Creek Grey Plant



cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 14. 2014 19:15

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

14. sep 2014 20:40

elaphus, thx. Izgleda da bo res to Goodvin Creek Gray.

Čudno se mi je zdelo, ker sem pri pregledu vseh fotk na spletu videl, da so bile veje pri njih zelo zgoščene, pri moji pa so razvejane na široko in dolge že skoraj en meter. Poleg tega me je zmotilo tudi to, da ni bilo nobenih cvetov. Sedaj pa sem pri pregledu različnih spletnih strani za Goodvin Creek Gray ugotovil, da rastlina prvič rodi/cveti po 798 dneh.

Upam, da mi jo bo uspelo ohranit, do cvetenja.

 

 

 

 

DBpek http://www.easy-recepti.com

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti