Kandirane vijolice

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

tema odprta - 8. apr 2008 16:20 | ogledi: 7.693 | odgovori: 22

Zdaj, ko sem predelala skoraj vse s področja strupenih rastlin in upam, da se bo prizadeta stran odpovedala maščevanju zaradi mojega neugodnega pričanja, razmišljam o kaki užitni rastlini.

V mislih imam vijolice, ker jih imam doma na snažnem mestu. Nekajkrat sem že videla okraske, narejene iz njih, pa mi ni čisto jasno, kako naj jih pripravim, če se le da na zalogo. Kako jih bom uporabila, to sploh ni problem.

Hvala za vaše prispevke.

F r i n a

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

8. apr 2008 16:43

ali misliš posladkorjenje v knjigi Okus po cvetju je opisano posladkorjenje ne vem če je to isto,... gospa De Belder ima to opisano kar lepo in sicer v pečici,.. anaeva

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

8. apr 2008 16:47

Ne, nimam v mislih posladkorjenja, ampak kandiranje oz. nekaj podobnega.

F r i n a

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

8. apr 2008 17:03

kakšna pa je razlika,.? V knjigi piše sicer kandiranje in sladkorjenje,cvetovi so na sliki norooo lepi,ampak postopek opisa pa je 8 dni. anaeva

ADRIJANAM  

član od: 15.10.2006

sporočila: 212

8. apr 2008 17:31

Mene pa zanima, če katera ve ali so užitne samo dišeče vijolice, ali tudi tiste, ki ne dišijo? Nekje sem prebrala, da za čaj proti kašlju uporabljamo samo dišeče vijolice in moramo paziti, da ne bi uporabili nedišečih. Adrijanam

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. apr 2008 18:21

Citiram: "Kandiranje in sladkorjenje pogosto zamenjujemo, toda gre za različna postopka; pri kandiranju sok, ki ga vsebuje sadje samo, nadomestimo z gosto sladkorno raztopino, pri sladkorjenju gre pa le za plast sladkorja, s katero prekrijemo kandirano sadje in konzervirane cvetove" - konec citata.

Po moje torej cvetov vrtnic ne moremo kandirati, ker so za to veliko prenežni (pa tudi katerihkoli drugih cvetov ne).  Če te zanima sladkorjenje cvetov, evo postopka:

Citiram:" 1 beljak razžvrkljamo s ščepcem sladkorja in nekaj kapljicami cvetne vode, da se nekoliko zapeni. Za nekaj minut postavimo na stran. Z drobnim, mehkim čopičem cvetove zunaj in znotraj enakomerno premažemo z beljakom. Nato jih bogato posujemo s sladkorjem in pri tem pazimo, da je vsa površina enakomerno prekrita. V pekač približno 1 cm na debelo nasujemo sladkor v prahu in nanj previdno položimo cvetove. Razkošno jih posujemo z dodatnim sladkorjem in pustimo, da se 1 do 2 dneva sušijo v toplem in dobro zračenem prostoru. Cvetove spravimo v nepredušno zaprto posodo, med plasti povoščenega papirja. Zdržijo do tri mesece." - konec citata.

(vsi citati so iz knjige Oded Schwartz:Bogastvo trajnih okusov).

LP

P.s. pardon, ne vrtnic, ampak vijolic - in, ja, adrijanam, užitni so vsi cvetovi vijolic, vsaj kolikor je meni znano. Tiste, ki zelo dišijo, najraje rastejo v bližini gnojišč (ne hecam se, ampak po mojih izkušnjah sodeč, to pišem cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 08. apr 2008 18:23:36

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

8. apr 2008 18:25

Elaphus sem ugotovila,da imam to knjigo tudi jaz doma,sem z nje obrisala prah in bom veselo tole naštudirala,... nekaj idej pa je še v knjigi:Malcolm Hillier Božic in pa v Okus po cvetju od Jelene de Belder anaeva

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. apr 2008 18:52

frina, tako presladkoriti vijolic, kot lahko pomarančne lupine, seveda ne moreš. Nežnost cvetkov bi seveda povzročila (ob agresivni metodi) popoln polom.

Pa pusti jih vsaj 1/3 za nadaljnji razvoj.

Zaenkrat sicer nobena pri nas rastoča vrsta vijolic (in mačeh, kar je botanično isto) ni zavarovana, a nikoli se ne ve...

rimljanka - zasebno mnenje

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

8. apr 2008 19:02

Rimljanka, pri nas jih je toliko kot trobentic. Pa tiste, temno vijolične so.

Razmišljala pa sem o eni pesti, nič več.

F r i n a

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. apr 2008 19:12

Tudi navadni zvonček je zavarovana vrsta, pa ga je pri nas zelo veliko.

rimljanka - zasebno mnenje

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

8. apr 2008 19:22

frina, ali imaš v mislih nekaj takega?

Za naročiti na strani http://www.violas.de/openstore.htm  - sicer piše, da so iz Francije. V ponudbi so tudi kandirani listi cvetov vrtnic.

Tudi mene zanima postopek kandiranja, če kdo pozna.

Anja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti