Okrasitev torte s čipkami

slavcek  

član od: 19.3.2008

sporočila: 39

tema odprta - 7. apr 2008 14:42 | ogledi: 7.855 | odgovori: 21

Pozdravljene!

Rada bi naredila torto, ki bi jo okrasila s čipkami. Moja mami je namreč klekljarica-letos praznuje 70 let. Zanima me, ali se jih lahko naredi le iz Royal Icinga (me moti ker se drobi ko je suh). Če imate kakršnokoli idejo, mi prosim priskočite na pomoč.

slavcek

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

7. apr 2008 14:46

Čao, videla sem, da v tičino maso ali pa marcipan odtisnejo okraske/čipke. Ne vem, če to iščeš, ampak lepo je.... Lep pozdravček, S.

SINEJA  

član od: 22.9.2006

sporočila: 676

7. apr 2008 14:49

Jaz bi tudi rada to vedela,kako se to naredi?

SINEJA

O-O  

član od: 6.10.2006

sporočila: 51

7. apr 2008 15:57

Morda takole: - Tičino maso razvaljaš. - preko njega narahlo "povaljaš" - vtisneš sklekljan prtiček ali del prtička. - izrežeš vzorec z ostrim nožem in postaviš na torto, na obod, ali kamorkoli pač želiš. Za osnovno prekrivanje torte vzameš obarvano tičino maso, tisti tel v katerega vtisneš sklekljan vzorec, pa naj bo bel. Sklekljan prtiček pa na koncu opereš, da bo še uporaben za običajen okras :) O-O

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. apr 2008 17:37

Jaz imam eno strahovito spoštovanje do klekljanja. Predvsem zato, ker ne znam in še vedno upam, da se bom enkrat naučila. Je pa idrijsko klekljanje in čipka samo eno od načinov za oblikovanje čipk. Se da čipko narediti tudi s kvačko, pa zelo znana je rišelje čipka (po Richelieu-ju) itd itd, pa tenka čipka kot osnova za devore (kar se pa dela v tekstilni industriji, kjer stroji delajo enkrat bolj in drugič manj gosto čipko čez šablono). Tiste fotke čipkastih tort, ki jih je dala katka, so več-ali-manj narejene po devore principu in to gre tako, da se iz gibkega kartona/plastificiranega kartona izreže šablona, ki spominja na čipko in se potem tvarina nanaša na podlago. Vtiskovanje čipkastih prtičkov (klekljanih) v marcipan ali pa v cukr maso.... predvidevam, da je možno. Če imaš stiskalnico, ki bo res zadevo stisnila in da hkrati ne bo odtisa od stiskalnice in da ne bo vse skupaj potlačeno. Pa da imaš na dispoziciji nekoga, ki bo rade volje zadevo polikal (če se bo prtič dejansko izvlekel iz tvarine v enem kosu, da ne bodo nitke v cukr masi) - tisto vlečenje z buckami enakomerno na vse strani, to je res nepresežen užitek....Kaj skok s padalom, vožnja z balonom, multipliorgazmi....likanje čipkastega prtička, to je TO... Samo se mi zdi, da s tem, ko bi to počel, v bistvu kažeš eno strahotno ne-spoštovanje do tistega, ki se je dolge ure mučil s kleklji, da je nastal prtiček. Nekako svinja-z-mehom atitjude Vendelina jr.

unicorn  

član od: 8.10.2005

sporočila: 212

7. apr 2008 18:51

Slavček, torte na slikah od Katke Lopatke so delane s posebnimi izrezovalci za čipke (da ne bi šla lepit kakšnega katrona ali folije na torto - tisto niso čipke, ampak barvani vzorci, pri katerih obstaja kar nekaj neprijetnosti in redko izpadejo lepo), včasih v kombinaciji z RI, druge pa samo iz RI. Seveda je z izrezovalci mnogo lažje, lahko pa narediš manjše končke čipk vsako posebej iz RI, nato pa jih prilepiš na torto. Je pa to eno absolutno zamudno in (vsaj meni) zoprno delo, ki se mu najraje izognem. Poglej v Pekarno Vrhnika, nekaj vzorcev čipk imajo, ni pa kakšne izbire. Odtisniti se da v tičino kakšna zelo groba čipka, npr. takšne, kot so jih včasih za prte prodajali po domovih, kar je pa finejšega, pa bolj težko. Sicer pa naredi, kar meniš, da je primerno in česar bo mama vesela. Veliko uspeha! unicorn Sporočilo je spremenil(a) unicorn dne 07. apr 2008 18:53:07

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

7. apr 2008 19:31

Izdelovala sem okrasne koščke iz Das mase, ki sem jo povaljala s čipko, konce, ki sem jih dobila pri šivilji. Niso bile vse čipke dobre, ker so se nekako zmehčale in odtisa sploh ni bilo. Najboljša je bila zelo trda in najbolj reliefna čipka. Pomislila sem tudi na kak konec zaves.Ker sem zadevo đe patinirala, je prišla do izraza šele po patiniranju, prej pa je bilo videti bolj malo mojega truda.

Unicor je po moje imela v mislih industrijsko izdelane prtičke, ki od daleč spominjajo na kleklanje in jim nepoznavalci poljudno tudi rečejo kleklani prtički. Pri nas je nekaj takih, se mi zdi.

Vendelina, tudi sama imam spoštovanje do klekljanih zadev in rišelija, ki me vznemirja že desetletja, pa računam, da bom v šla na univerzo za III.življensko obdobje. Vsaj poskusiti moram.

F r i n a

Sporočilo je spremenil(a) frina dne 07. apr 2008 20:38:07

Iwana  

član od: 31.3.2008

sporočila: 143

7. apr 2008 20:59

Se mi je utrnila misel, da bi na torto obdano s ticino maso, intenzivne barve, na rahlo, toliko, da ne odpade, pritisnila kar bel cipkast prticek. [lahko kaksen cenen] Konrast: intenzivna barva ticine mase in bel prticek. Ki pa bi ga seveda tik pred rezanjem torte odstranila in umila v topli vodi. To bi bilo zelo preprosto, malo dela, izdelek pa bi bil licen. Pa tudi prticek bi prezivel. Sicer pa lahko tudi tako: http://thepartyworks.com/article.php/articles_id/523 Iwana Sporočilo je spremenil(a) Iwana dne 07. apr 2008 21:00:41 Sporočilo je spremenil(a) Iwana dne 07. apr 2008 21:09:18

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

7. apr 2008 21:13

O-O je napisal/a:
Morda takole: - Tičino maso razvaljaš. - preko njega narahlo "povaljaš" - vtisneš sklekljan prtiček ali del prtička. - izrežeš vzorec z ostrim nožem in postaviš na torto, na obod, ali kamorkoli pač želiš. Za osnovno prekrivanje torte vzameš obarvano tičino maso, tisti tel v katerega vtisneš sklekljan vzorec, pa naj bo bel. Sklekljan prtiček pa na koncu opereš, da bo še uporaben za običajen okras :) O-O
Do semle sem prebrala in me je skoraj kap. Ta predlog.................................... Si morda kdaj probala kaj sklekljat? To je za moje pojme greh nad grehi in neopravičeno dejanje. In moj predlog: pojdi v kako fotokopirnico in prefotokopiraj kako mamino čipko ali papirc. Glede na to da mama kleklja jih ima najbrž veliko in enega za eno dopoldne gotovo ne bo pogrešala. Skratka prefotkaj ali pa poskeniraj, računalniško obdelaj zadevo in jo daj sprintat v Pekarni Vrhnika na tiso jedilno reč, ki jo potem položiš na torto. Ker ne vem koliko si doma v teh zadevah ti ne bom na dolgo in široko razkladala. Če rabiš pomoč ali nasvet glede čipk pa mi mirno piši na ZP in rada ti bom pomagala. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti