Gojenje belih piščancev

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

4. apr 2008 23:47

Mene pa zanima čisto konkretno: zakaj rabijo piščanci prva dva tedna (kot vas večina opisuje) umetno hrano/krmila? Kaj pa navadno mleto žito, a ni to najbolj normalna hrana za perjad? Ali se "umetno" daje za hitrejšo rast ali kaj? Ne spomnim se namreč, da bi piščančkom, ki jih je zvalila koklja in so bili namenjeni za nesnice, dajali to umetno hrano (vsaj pri moji žlahti) Belih piščancev se spomnim od stare mame, ne vem, kaj jim je dajala jesti, vem pa, da so bili zaprti ločeno od starih kokoši ( v kurniku zunaj) in da jih nismo smeli preveč priganjati spat zvečer (šele pozneje mi je kapnilo, da je to zato, da se preveč ne gibljejo in izgubljajo teže). V tistih časih je postalo moderno tudi na kmetih "pohanje" piščancev in te bele so redili prav zato. mamaF - Mojca

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

24. maj 2010 22:02

No pri nas imamo tudi brojlerje in moram rečt da nič ne smrdijo. Sem se prav čudila ko sem brala kako da to smrdi. Imajo res veliko prostora, zračno in jejo mleto koruzo malo briketkov (krmila) in veeeelikooo solate ali regrada-odvisno kaj naberem. Najbrž je potem odvisno v kakšnem prostoru so in od njihove prehrane-glede smradu mislim. Razlika med našim in kupljenim: kupljena bedrca naprimer najprej izgleda kar solidno velika, nato jo spečeš in jo dobesedno pobere. Ni mi jasno-zgleda da vsebuje toliko vode al ne vem česa. Da o vonju ne govorim in o čudni barvi. V glavnem naši piški ne smrdijo in živijo v dostojnih prostorih, kaj pa se dogaja na farmah pa vsi približno vemo.. Aha da še odgovorim na temo: Jejo naj čimveč žit in zelenih rastlinc kot je npr. solata. Imeti morajo tudi veliko sveže vode. To so moje izkušnje biba

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

26. maj 2011 21:16

Pravkar se ukvarjam s projektom piščanci in mi tale tema pride prav. Mama koklja pridno vali 13 jajčk, za tiste bo sama poskrbela. V valilniku se mi vali 18 jajčk, za tiste bom pa morala poskrbeti jaz. Ker bodo to navadne kure, rjave, jih ne nameravam ne vem kaj pitati, toliko, da bodo zrasle. Zdej pa vprašanje: Naj dam tem tudi krmila kot za brojlerje na začetku? Ali kar takoj zmlete žitarice? Suho hrano ali kaj kuhanega (polento, krompir)? Za vitamine in lučko mi je jasno, da morajo to met.

lesnik

mak1992  

član od: 30.1.2013

sporočila: 2

25. feb 2013 15:08

živjo :))

 

Moja teta, stric,...(sestra od mami, brat od očija...se pravi dva različna vzreditelja) 1x ali 2x letno gojijta bele piščance, kupijo enodnevne, jih majo nekaj časa pod lučko na toplem in svetlem da vidijo jest..... to vse smo že prebrali kako in kaj :)))

 

Stric jim na začetku daje malo umetnih hranil, druga teta ima svoja domača krmila in nikoli ne dodaja umetnih...

 

še ena stvar glede prehrane, parkrat  jim nažanjeta koprive ki jih prelijeta z vrelo vodo dodata še malo zdrobljene koruze......ko piščanci to vidijo enostavno ponorijo pojejo vse za par minut, koliko so koprive zdrave pa vemo hkrati tudi prečistijo in nevem kja še vse :))))

 

glede smrada... nevem zakaj jih veliko piše da smrdi, pri teti in stricu je neprijetnega vonja čutiti dejansko ko si šele pred vrati doma piščancev, po tleh imata žagovino ki jo vsake toliko časa zamenjajo tako da se močen smrad sploh ne čuti tako močno, aja vrata so od dilc, kako naj rečem,.... med vsako dilo je 5 cm prostora tako da se lepo zrači.

 

Piščanci so mirni, se ne vzburjajo ko jih vzameš v roke, mislim da ni nevem kakšnega stresa da bi se preveč bali, tudi usmrtitev je hitra... vse skupaj ni tako tragično kot nekateri opisujejo, sicer krvi nemaram tako da če se slučajno zgodi da sem tam ko so pri opravilu se raje odmaknem pol mal pomagam skubit perje.

 

Kolikor sem slišal je normalno da kakšen pogine sicer vem da teti lani ni noben, imajo svežo vodo, hrano malo prostora tako da se vseeno lahko malo gibljejo,

jaz poznam vzrejo na tak način ki ni preveč tragičen, če bi razumeli piščance bi pomoje rekli da jim je lepo :)) vsaj pri mojih sorodnikih, seveda se najdejo primerki osebkov ki živali dejansko mučijo in nevejo v katero luknjo bi še kaj vtaknili samo da bi čimprej zrastli pa čimprej prodali, zaslužili

 

Pri prijatelju so meli včasih kmetijo....prostora veliko tako da mu bom predlagal da probava vzgojiti kakšnih ducat piščančkov :)) ker piščanec plus domača hrana je dejansko na koncu kvalitetno in ukusno meso

 

:)))

 

 

 

 

mak1992

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti