Gojenje belih piščancev

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

4. apr 2008 9:14

Saj ne verjamem, da to pišem, ampak vseeno: kaj pa daje pravico medvedu, da ovci pregrizne vrat? Čeprav se bodo vegetarijanci sedaj zmrdovali, človekov organizem je prilagojen na uživanje mesne in rastlinske hrane (če primerjamo recimo črevesje izključno rastlinojedih in mesojedih živali, vidimo, da je človeško po dolžini nekje vmes) - Rimljanka, popravi me, če narobe razumem stvari. Kaj hočem povedati, človekova hrana je tudi meso in nekako si ga mora pripraviti. Sama sem neizmerno vesela, da klanje goveda ni dovoljeno doma in bi isti zakon uvedla tudi za prašiča, saj mi tisto cviljenje na kolinah trga ušesa ... vseeno pa se mi zdi nesmiselno razpravljati o humanem pokolu, kajti po mojem mnenju noben pokol ni human, žal pa je tako, da če hočemo jesti, to moramo početi. Miis, ravno zaradi tega bom skušala otroke čim dlje držati stran od klanja, čeprav na kmetiji to ni lahko. Me pa moti ta dvoličnost: domače piščance neeeee, premajhen prostor, se ne splača, ubogi piščanci, ki tako živijo, potem pa isti ljudje v trgovini kupujejo piščančje meso po akcijah. Me prav zanima, kako so ti akcijski piščanci živeli in kakšen humani konec so dočakali. Atina

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

4. apr 2008 10:37

Ampak kyara ni imela piščancev za zakol, ampak so ji že jajčka nesle. Vprašanje je bilo pa za piščance, če prav razumem za brolerje. Če putke začnejo nesti, jih jaz ne bi še zaklala, ravno takrat najbolje nesejo. Seveda piščančki rabijo svoj prostor, na začetku je vseeno , če je majhen, saj se večinoma skup tiščijo, pod lučko, da se grejejo. V glavnem veliko je dejavnikov, da preživijo in dobro rastejo. Vzemi jih pri nas na faksu  (Domžale) so pregledatni in cepljeni; vem sem delala v valilnici.   itd...

katti

Sporočilo je spremenil(a) katti dne 04. apr 2008 11:11:29

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

4. apr 2008 10:38

Takole jaz razmišljam: v naravi vlada zakon močnejšega, živali vodi nagon in zato medved pregrizne ovci vrat. Naravna selekcijain se mi zdi edina normalna pot. Ko recimo poleti, ko potujemo okrog vidim kako prevažalo ubogo živino v klavnice me kar zmrazi. Živali nimajo niti svojega prostora, kaj šele vodo in ostalo, kar sodi zraven. Mi niti piščancev, niti rib, niti karkoli kar diši po krvi ne kupujemo in ne jemo, o tem imam pač svoje mišljenje in ga drugim ne mislim vsiljevat in solit pamet. Vsak ve zase. Res je, da če meso jeeš, da na en način moraš priti do njega in mi ga ne jemo, zato mislim, da lahko o tem marsi kaj rečem. Mož recimo, je bil že kot otrok v piščančji klavnici, tja ga je namreč pripeljal stric, ki je bil tam direktor in se mu je hotel s tem pobahat, dosegel je ravno obratno. Jaz sem tega videla doma ogromno in mi ni več do tega. Mislim, da je to vedno nedokončana zgodba, da smo na eni strani ljudje ki smo proti temu in na drugi strani tisti, ki to podpirajo. Tako pač je.Rekla bi pa samo še to, da tisti, ki se tega lotevajo naj bodo vsaj toliko pri zdravi pameti, da kokošim, oziroma živalim omogočijo normalen življenski prostor in dostojno smrt. lp Vesna

sarlotka  

član od: 5.8.2005

sporočila: 64

4. apr 2008 10:48

Pozdravljeni! Za začetek vam predlagam, da si v knjižnici izposodite knjigo: HOLCMAN A. in sod.,2004:Reja kokoši v manjših jatah.Ljubljana,ČZD Kmečki glas. Vsebina ponuja znanja za vsakdanjo rabo: osnovna zakonodaja za rejo perutnine, pasme in križanci za ekstenzivne reje, hlevi in kurnice, načini reje kokoši nesnic (zaprta reja, prosta ali pašna reja, dvoriščna reja), osnovna načela vzreje, vselitev in oskrba piščancev, vzreja jarčk za nesnost, reja kokoši in prireja jajc, načini reje kokoši nesnic v kletkah, težave pri reji kokoši, kakovost jedilnih jajc, pitanje piščancev, kakovost piščančjega mesa, prehrana kokoši nesnic, jarčk in pitovnih piščancev, bolezni kokoši nesnic in pitovnih piščancev, ekonomski vidiki prireje jajc in piščančjega mesa v sonaravnih rejah. VIR:http://www.kmeckiglas.com/public/index-knjige.html Za krmo pa lahko vprašate tam, kjer boste pitovne piščance kupili. Lp, Loti

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

4. apr 2008 10:51

reca amen....pa saj ti si vegetarijanka no.....bogi tinc2 ali kaj je že bil bi samo rad redil te živali....tudi kmetje moramo obstajat,saj nekateri že mislijo da je mleko vijolično....aja pa svizci zavijajo čokolado....mašina je tale kulnarika postala nestrpna,samo bluzenje če se en kmet oglasi gor....prav žaljivo res,in če kmete jemljejo tisti ki se s tem ne ukvarjajo na tak način....mučenje,kri,brez vode....potem ni čudno da je v Sloveniji kmetijstvo v propadu. Po klavnicah pa kar uživajo a ne ko delajo,pojdite tja in boste videli koliko inšpekcije je tam in to dnevno prisotne.Ma brezveze. kuharca37

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

4. apr 2008 11:15

Kuharica, imaš prav. Saj ljudje nismo prežvekovalci kot recimo krave in rabimo raznovrstno hrano, tudi meso. Je pač to naravni vir prehranjevalne verige. Kdo to sprejme, ok, kdo ne, je njegova prostovoljna odločitev. Da pa zaradi klanja ne b jedla mesa....no to pa ne.

Tudi prašiču ni potrebno cviliti. Mi ga ustrelimo v glavo, lepo pade, tiho in potem pustimo kri. Časi so se spremenili, prav tako način klanja za prehrano.

Kyara

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

4. apr 2008 11:17

Tudi jaz ti priporočam to knjigo, veliko vsega je not in koristnega. Res je tinc samo vprašala o reji in ji ni treba zdej o vsem drugem pisat, ostalo pač sodi v druge teme. A ni vseeno al kupiš piščanaca v trgovini ali ga vzrediš doma? Na koncu oba pristaneta na istem mestu. Domač je pa le domač in ima še kakšen + več.

Mogoče bi bilo za prvič dobro, da bi kupili že malo večje piščance in bi jih potem dopitali.

katti

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

4. apr 2008 11:27

Rastla sem na kmetiji in vsako leto je kak zival podlegla za naso prehrano. Oce je ze takrat znal poskrbeti, da je bilo to cim manj mucno za zival. Otroci smo se morali vedno odmakniti. Meni so se zivali smilile,a sem zakol sprejela kot del zivljenja. Sem velika ljubiteljica zivali,narave. Piscance smo tudi mi gojili in prve tri tedne krmili s kupljeno, njim primerno hrano.Kasneje pa smo jim dajali domace zitarice in piscanci so imeli svoj prostor za gibanje. Spomnim se, da je bilo njihovo meso neprimerno boljse kot pa tisto iz trgovine. Majdina

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

4. apr 2008 11:54

Sploh ne gre za noben nestrpnost. Tinc je vprašala če ima kdokake izkušnje in jaz sem ji povedala kakšne imam jaz. Vse tokar sem napisala in ševeč, se je dogajalo in se dogaja pred mojimi očmi. Najbrž si malo nepazljivo prebrala in spregledala, da sem napisala, da kdor se tega loti naj se loti na dostojen način in da svojega mnenja ne vsiljujem nikomur tudi piše. Vsak zase najbolje ve in tukaj smo zato,da izmenjujemo mnenja. Res smo malo tudi skrenili s teme, ampak kaj ko je pa toliko za povedat.

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

4. apr 2008 12:08

Na naših 600 m2 smo imeli izkušnje s purani, pa z belimi pšanci. KAr precej smrdi, poklala pa jih je mama, ostali pa smo morali v hišo. Tudi očistila jih je mama in soseda, saj sem zaradi smradu od poparjenega perja, rigala od gnusa in me ni mogla več prenašati. Od takrat mi smrdi tudi vsa perutnina, razen belega mesa, ki ni v dotiku s perjem.

Sosedje imajo v precej gostem naselju, na podobno veliki krpi  zemje: bike, koze, celo po tri prašiče, kar smrdi kot kuga.

Imamo pa tri sprehajane kure ( z vzgojiteljem, da ne poberejo vsega zelenja), odvečne jajce in moje upanje, da bodo šle v bližnji prihodnosti s kurnikom vred v zgodovino.

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti