Gojenje belih piščancev

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

3. apr 2008 18:46

tako nekako kot opisuje reca je tašča redila purane,.... je pa bilo to cenovno veeeelik minuuus,..... anaeva

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. apr 2008 19:04

nola, če si že tako firbčna, zakaj pa jaz ne bi smela biti?

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

3. apr 2008 19:24

Zato, Rimljanka, ker si se pod nesramno insinuacijo podpisala kot  moderatorka.

Če si firbčna kot jaz, pa vprašaj.

 

 

nola

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

3. apr 2008 20:14

Par dejstev o reji piščancev: - rabijo prostor - prve dni rabijo žarnico - vedno jih nekaj pogine: ali se pohodijo, ali pride bolezen ... - še enkrat, rabijo prostor, ker hitro rastejo - hiša kot prostor (kurilnica, klet, garaža) odpade, ker se širi vonj, precej močan, tudi če redno čistiš - rabijo vitamine - svežo vodo - čiščenje iztrebkov - večinoma jedo mleto hrano: pri nas mešamo koruzo in kupljena krmila - klanje: nekoga dobite, ki to zna, ker se drugače zna zgoditi, da brezglavi piščanci tekajo po dvorišču (brrrrrr, ni hujšega) - moja stara mama jim je pod ušesom zapičila nož in ga obrnila (grozno, če se spomnim, a precej učinkovito: zeeeelo hitra smrt in malo krvi), tast jim pa glavo odseka (uh, nočem biti niti zraven) - tisti, ki se vam to gravža, pomislite, ali bi jedli živega piščanca (hočem reči, nekako ga treba ubiti), jaz za nič na svetu ne bi klala, a vem, da se mora, če hočeš meso. Zraven pa pridem šele takrat, ko se perje skube. - ne smejo biti prestari, ker so drugače preeecej mastni - če te še kaj zanima, vprašaj Atina

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

3. apr 2008 21:26

Atina je natresla vsa dejstva jaz samo še dodam da jih redim 2x letno po 30 kom tam do teže mesa dobri 2 kili ....meso od domačih piščancev je super.Kaj se pa danes splača in kaj ne pa ve vsak sam,si ne zamislim pri naši družini ,da bi še meso kupovali.Ja imeti jih moraš pa res v enem prostoru saj ko jim kidaš gnoj neznosno smrdi... kuharca37

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

3. apr 2008 21:46

Ne gre samo zato ali se splača ali ne, gre preprosto tudi zato, da živali ravno tako potrebujejo svoj življenski prostor, ki mora biti soliden, pa tudi če se jih vzreja za zakol. Kar solze mi stopijo v oči če pomislim, koliko troljenja je v živalih, ko jim neuki in požrešni človek poriva nož v prsa. Pomislite vendar malo kako je človeku ko gre samo k zobarju. Marsi kdo se že en teden prej tresekot šiba na vodi in potem vsem razlaga kako je trpel. Uboga kokoš pa lahko kar kriči pod nožem neumnega človeka. Jaz nisem opisala vseh grozot ki so se dogajale pri naši hiši zaradi požrešnega in milo rečeno zmešanega človeka, a zdajle vam bom še nekaj povedala. Eno nedeljsko dopoldne ko se je spravil h klanju kokoši je to počel zraven kletk z zajci. Zajci so to gledali in poslušali, pa je eden doživel tak šok, da ga je obrnilo okrog. Prepričan je bil, da ga je zadela kap in ga je vrgel kar na gnoj. ko smo popoldan sedeli pri kosilu in je brat pogledal skozi okno pa je videl sprehajajočega zajca na dvorišču. Torej, doživel je šok, potem pa je prišel k sebi. Torejpovejte mi, kakšno pravico ima človek, da počne take bedarije? Druga stvar, ki se mi je zdajle posvetila pa so še ribiči. Na razno raznih tekmah lovijo uboge ribe, jih na suhem merijo, tehtajo in mečkajo, potem pa se celo zgodi, da jo vržejo nazaj v vodo. In to podpirajo društva in ne vm kakšne ustanove, sprašujem se, če ne dobijo še kak občinski ali državni denar da počnejo take oslarije. Mi se pa danes zgražamo nad hitlerjem.Vem, slaba in neumna primerjava a marsi kdo je danes še slabši in take stvari me tako razjezijo, da bi kar počila- Torej,če se nekdo že spravlja v take stvari naj poskrbi, da bodo živali imele dostojno življenje za časa življenja in da bodo tudi dostojno dočakale svoj koec, če ga že morajo dočakati na tak način. lp Vesna

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

4. apr 2008 7:38

Se popolnoma strinjam s teboj, Reca.

nola

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

4. apr 2008 8:05

Mi smo gojili domače piščance. Prva dva tedna so jedli umetno hrano z vitamini, potem pa domačo mleto koruzo in pšenico, vmes kuhan in zdrobljen krompir. Po 1 mesecu smo jih izpustili na dvorišče in tam so preživeli svoje do konca. Večinoma so se pasli in brskali za črvi, 1x na dan pa smo jim dali razno zrnje, koruzo, pšenico, ječmen, proso, včasih tudi malo ovsa in seveda luščine od jajc. Čez leto so lepo nesle jajca, za zimo pa hop v zmrzovalnik. Res so rasli počasi, so pa bili za to boljši.

Kyara

PISTACIJA  

član od: 7.1.2007

sporočila: 105

4. apr 2008 8:13

Najboljši so piščanci, ki jih zvali koklja in se pasejo na travi. Samo za njihov zakol je treba čakati vsaj 6 mesecev. Druga možnost je kupiti komaj izvaljene piščance, jih nekaj časa greti, hraniti s krmili in postopoma privajati na življenje na dvorišču. Tretja, tudi pri nas uporabljana varianta: kupiš piščance, težke od 0,5 do max.1 kg in zraven še vrečo krmil. Krmilom postopoma dodajaš koruzo, da po približno 4 tednih jedo samo koruzo (mleto). V glavnem, da se spravi ta vonj po umetnem iz njih. Ko imajo uporabno težo (do 2 kg približno, očiščeni od 1,6 do 1,8), jim lahko privoščiš tudi malo zelenja, npr. regrat, travo,odpadno solato. Nato jih doleti klanje. Če se jih hrani predolgo, postanejo premastni in pretežki. Ker imam priliko v službi malicat dahavce zadnje kvalitete, vam zagotavljam, da so po tem tretjem sistemu vzgojeni piščanci bistveno boljši. V glavnem, kupljeni so se mi tako zagnusili, da sem že ob pogledu na bedrco izgubila apetit. Domač pečen piščanec pa je brez kakršnihkoli dodatkov (samo sol) zelo okusen. Glede stroškov - se ne naučiš veliko. Klanje in čiščenje - smo pa že dovolj prebrali. PISTACIJA

miis  

član od: 24.3.2008

sporočila: 173

4. apr 2008 8:14

Razumem, da so piščanci gojeni tako kot je opisala Kyara bolj zdravi od kupljenih. Po mojem mnenju pa piščanec, ki ga gojiš v majhnem prostoru in pitaš s kupljeno krmo, ni nič bolj domač kot tisti iz Pivke. Zato mi ni jasno, zakaj bi nekdo to počel doma?? Se pa strinjam z Reco in njenim prispevkom. Mene je obisk kolin kot otrok doživljenjsko odvrnil od uživanja mesa.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti