Goveja juha

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

tema odprta - 10. okt 2002 1:01 | ogledi: 10.526 | odgovori: 8

Govejo juho je vedno kuhala mama v "ta velikem piskru", jaz sem kasneje odtajala zamrznjene porcije. Tako sem šele sedaj ugotovila, da meni sploh ne gre. Vem, da mama daje noter veliko različne zelenjave, peče čebulo in se prav sekira, če preveč ali premalo vre. Jaz sem skuhala najbolj plonk juho, kar je lahko, da sem sploh videla, kakšna je čisto navadna goveja juha. Bila je bleda in res ne tako okusna kot mamina.

Kako jo kuhate vi? Katere stvari so obvezne v juhi? Katere so samo občasni dodatki? Je nujno pražiti cele polovice čebul na električni plošči? Ali je res tako važno, če bolj, srednje ali manj vre?

Hvala in lp, Mimi

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. okt 2002 10:12

Moja mama, ki seveda skuha najboljšo govejo juho, vedno govori, da mora biti v njej le malo zelenjave. Ker je sicer potem zelenjavna juha. Njen postopek: v mrzlo vodo da meso, korenček in korenino peteršilja in kuha približno uro. Nato popeče nekaj koščkov čebule, doda liste peteršilja in čisto malo luštreka ter sol. Potem jo kuha še približno uro. Juha mora vreti izjemno počasi. V bistvu je ves čas na meji med nevretjem in vretjem. Če samo za kratek čas močno zavre, ni več bistra, ampak kalna. V goveji juhi se nikakor ne smeta kuhati paprika in paradižnik. Rezance je treba skuhati v vodi in nato precediti ter dati v juho, ali vsaj preplakniti pod vodo preden se jih zakuha. Lp Mimika

Berni  

član od: 2.7.2002

sporočila: 55

11. okt 2002 11:08

Za govejo juho pravijo, da jo morata gledati dve kuharici da opazita da vre. To sem zvedela, ko sem skuhala "godljo" namesto juhe. Ravno zaradi premočnega vretja juha in ekonom lonca ni tako dobra, kot tista, ki se kuha počasi. Lp Berni

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

12. okt 2002 19:24

Moja mama kuha najboljšo govejo juho in pravi da, se v hladno vodo doda meso ki se kuha dokler ni kuhano. Potem se ohladi,doda se jušna zelenjava (korenček,peteršilj z korenino ...) po okusu in želji, doda se cela popečena čebula, kuha se približno 45 minut, začini na koncu,in par minut pred serviranjem doda krpice ali rezance. Pomembno je da zelo počasi vri, bistri pa jo z jajčnimi lupinami. lp. krešimir Sporočilo je spremenil(a) kresimir dne 12. okt 2002 19:25:34

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

14. okt 2002 7:45

Z jajčnimi lupinami? Kako pa to gre? Lp, Mimi

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

14. okt 2002 15:30

Enostavno daš večje kose jajčne lupine (sveže potrto jajce) v juho. lp. krešimir

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

15. okt 2002 13:54

Ha spet ena tipična slovenska - vsaka kuharca ima svojo govejo župco. Jaz jo sicer vedno kuham v ekonom loncu in je lepo bistra, le odstati mora malo. V lonec dam (običajno zmrznjeno) govedino, če imam, dodam tudi kako piščančjo "žvarovno" recimo vrat, konice perutnic ali pa samo prsno kost (kjer meso porabim za kaj drugega). Potem pa vso zelenjavo, ki je trenutno na razpolago - korenček, svež paradižnik ali malo mezge iz tube, cel česen, čebulo (ne pečem je več, ker se mi ne ljubi), por, peteršilj (s korenino če jo imam), nekaj zeljnih listov, kos paprike..Dodam sol in malo celega popra v zrnju, malo sladke rdeče paprike, žličko sojine omake, suh ali svež timijan ali majaron. Lonec zaprem in ko začne šumeti zmanjšam plin na minimum (ravno toliko da še malo "sika") in kuham eno uro. Potem ugasnem in pustim, da se umiri. Ker to delam ponavadi v nedeljo dopoldne, je juha prva stvar, ki jo pristavim, tako da je okrog 10 ure že kuhana. Do kosila se ravno lepo usede in je vedno lepo bistra, pa še maščobo lahko dol pobereš (še lažje gre, ko se povsem shladi). Ko lonec odprem dodam še malo muškatnega oreška (ki sicer izgubi vso aromo, če se prekuhava). Rezance vedno skuham posebej in jih dodam juhi. Po nedeljskem kosilu juho precedim in spravim v hladilnik ali (zelo redko) v skrinjo. Govedina je potem na sporedu v ponedeljek (v raznih variantah ki smo jih že obdelali). Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

16. okt 2002 8:38

Lepo napisano Tinca (glede hvaljenja, cigava juhca je najboljsa)

Milojka  

član od: 14.10.2002

sporočila: 48

17. okt 2002 13:02

Prava goveja juha mora imeti okus po mesu, ne po zelenjavi, drugače je to zelenjavna juha.Vzameš 60 dkg mesa, iz križa ali kaj podobnega, 3 mozgove kosti, majhno čebulo (celo, ne praženo), 4-5 strokov česna, en koren, košček zelene (gomolj), petršiljevo korenino (ne preveč), lovorov list, poprova zrna. Vse skupaj daš v mrzlo vodo, obvezno. Jaz kuham v navadnem loncu 5-litrskem, vode dam približno 3 litre. Ko zavre zmanjšam temperaturo na minimum, da lepo počasi vre 2 - 3 ure. Ne sme skipeti, ker potem juhica ni ne dobra ne lepa. Ko zavre jo tudi solim. Včasih proti koncu dodam muškatni urošček (nariban) za okus, žafran pa za barvo (malo včasih za spremembo). NOBENEGA PARADAJZA, ALI ZELENIH DELOV PETRŠILJA ..... TO VSE VPLIVA NA BARVO IN OKUS. TREBA JE VEDET DA JE TO MESNA JUHA NE ZELENJAVNA. Kdor je jedel mojo juho je ni mogel do konca nihče pohvalit, samo oblizovali so se to pa je juhica!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti