Instant želatina

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

tema odprta - 2. apr 2008 8:36 | ogledi: 42.025 | odgovori: 32

Ali ste že slišali za instant želatino?

Včeraj sem prvič slišala za to.

Ali ima kdo kakšne izkušnje ali mnenje?

Sliši se, da je uporaba zelo preprosta.

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

2. apr 2008 8:52

Ja, to je želatina Fix. Smetano vliješ v posodo, med miksanjem počasi vsipaš želatino, ko je dovolj čvrsta, pa še sladkaš po okusu. Namažeš na torto in počakaš da se strdi (nekaj ur ali čez noč). Super in enostavno. Ravno včeraj sem se lotila sadne torte (gozdni sadeži), zdajle jo bom pa dokončala. Tatjana

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

2. apr 2008 9:11

Želatina FIx je za uporabo bistveno boljša in hitrejša od klasične.

Pri klasični želatini  je potrebno plošče ali prah namočiti, ploščice ožeti in jih nato raztopiti, pri čemer se lahko prismodi in potem smrdi. To želetetino, ki je vroča, je potrebno vmešati v zmes, ki mora biti bolj topla, sicer se naredijo grudice. Ker običajno delamo s jogurtom, smetano, ki jju vzamemo iz hladilnika, so te sestavine mrzle in se zlepa ne ogrejejo.

Pri instant želatini ni treba namakati, ni treba segrevati in se lahko vmeša tudi v hladno smetano ali jogurt.

F r i n a

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

2. apr 2008 9:17

Mojster Goljat je rekel, da želatine Fix definitivno ne uporabljati, vem pa ne, zakaj (verjetno sem pozabila, med tolikimi informacijami). Ono v prahu v mali vrečkici, ki jo najprej zamešaš v hladno vodo in strdiš, pa potem segreješ. pa lahko. Morda katera ve kaj o tem? katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. apr 2008 9:41

Nimam pojma, zakaj je mojster Goljat rekel, da ne uproabljati želatine fix, ampak vsega pa tudi ne kupim, kar reče. Sploh, ker so moje izkušnje z želatino fix zelo dobre. Preprosta za uporabo, ni grudic, upoštevaš le to, da dodaš sladkor kremi šele potem, ko ji dodaš tale fix. Odapade torej namakanje listov ali prahu v vodi in ožemanje ter raztapljanje želatine na ognju, preden jo dodaš masi. Preprosto jo vsipaš v pripravljeno zmes in čakaš, da nastane krema. Amen. Jaz jo imam vedno na zalogi, pa tudi lističe. Najmanj uporabljam želatino v prahu. Mamamia mamamia

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

2. apr 2008 11:52

Meni osebno ni vsec. Sama uporaba je enostavna, le da jaz cutim nek priokus, ki me moti. Tega pa pri navadni zelatini ne opazim. LP, R.

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

2. apr 2008 12:13

Jaz sem jo enkrat uporabila, pa mi ni uspela. Sploh mi ni tako ratalo kot pri klasični želatini. Mogoče nisem prav uporabila. Jelenckova

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

2. apr 2008 12:14

Meni je pa želatina fix super. Ker je veliko manj dela z njo, učinek je pa isti. Želatine v prahu sploh ne uporabljam, tisto v lističih pa dam včasih v kremšnite in pannacotto, ker itak zamešaš v toplo maso in je ni treba še posebej topit. saš

-pika  

član od: 25.2.2005

sporočila: 399

2. apr 2008 12:31

Kako pa veste kok je treba želetine uprabiti mislim količinsko za želatino fix sprašujem

 

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. apr 2008 13:15

Pika, sicer piše v navodilih, koliko se je uporablja..... Drugače ga pa ni čez grif. Grif je pa takšen: ko zamešaš želatino, se morajo v tvarini lepo videti sledovi metlic kakih 5 sekund po tem, po ko izkopiš mešalec. Glede priokusa bi pa rekla, da je čisto odvisno, kaj delaš. Če človek dela s tekočo tvarino (tekoči jogurt, sadni sokovi) je treba dati več želatine in potem se seveda tudi več okusa čuti (kot tisti občutek pri žele bombonih). Če delaš s kremasto tvarino, se da pa manj želatine, pa se potem to na okusu ne pozna. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 02. apr 2008 13:18:12

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

3. apr 2008 15:55

Ko bom v trgovini, si bom ogledala to želatino. Ali jo ima kdo pri roki? Kakšne sestavine pa ima?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti