Govedina v omaki

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

tema odprta - 1. apr 2008 19:28 | ogledi: 16.907 | odgovori: 12

Zdravo. Mene zanima kako ve-vi pripravite govedino v omaki. Eni prej skuhajo meso v vodi, drugi ga samo popečejo in dodajo omaki. Rada bi naredila res okusno govedino v omaki.

lp

Teka

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

1. apr 2008 21:05

Jah, sam to ni čisto to... Teka

tanya017  

član od: 16.2.2007

sporočila: 216

1. apr 2008 21:23

Jaz prepražim precej čebule,da postekleni,zalijem z malo vode in dodam zrezke,ki jih prej posolim,dodam začimbe,vegeto...Nato pokrijem,da se dušijo več kot uro.Vmes obračam meso in dodajam vodo,da se ne prismodi.Ko so zrezki mehki,jih dam na krožnik.Tekočina in čebula,ki ostane v posodi,jo preložim v posodo od paličnega mešalnika in dobro zmiksam. Zrezke dam nazaj v posodo in jih prelijem z omako,dodam še kocko za omake in malo zgostim z moko in vodo. In to je to. tanya017

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

1. apr 2008 21:34

Jaz meso najprej z vseh strani popečem na vročem olju, nato dolijem samo par žlic vroče vode, posolim, dodam majaron in nič drugega in pokrijem, da se duši v lastnem soku. Po potrebi še dolivam vročo vodo in meso obračam. Tako se duši kako uro, če je kos večji tudi dve uri. Ko je meso mehko, ga vzamem iz kozice, v nastali sok pa dam žličko moke, jo razmešam in dolijem še malo vode, nato dam meso nazaj in ugasnem ogenj. Pustim ga stati vsaj 15 minut še bolje pol ure.Šele nato ga zrežem na primerne rezine in serviram z omako v katero sem dodala tudi košček masla, ki oplemeniti okus. To je zame najbolj navadna pečenka. Lahko pa mesu, ko smo ga popekli, dodamo korenček, čebulo, česen, košček zelene ali kaj drugega, kar nam pač paše, odvisno od okusa posameznika. Jaz ne dam nikoli vseh, oziroma istih dodatkov, tako ima pečenka vedno drugačen okus. Vse skupaj lahko prepasiramo in omaka je lepo zgoščena. Vedno pa moramo meso dušiti dovolj dolgo, da se lepo zmehča. daga

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

1. apr 2008 22:41

Nakoč sem nekje prebrala, da ostanejo goveji zrezki sočni in mehki, če jih ne posolimo, dokler niso mehki, oz. čisto na koncu. Ker sem tudi sama poskusila lahko povem, da to drži. Poskusi še ti, morda boš zadovoljna! Lp Kara kara

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

2. apr 2008 5:26

Hvala vsem. Saj meni ni problem naredit mehke zrezke, jaz sem hotela dobit okusno gosto omakico zraven njih. Sedaj bom pa v kratkem preizkusila recepte. Hvala in lp Teka

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

2. apr 2008 7:18

Jaz najprej goveje zrezke na eni strani namažem s senfom in z nenamazano stranjo popečem na vročem olju. Nato jih vzamem ven in v tem olju ocvrem čebulo, česen, papriko in na tanke kolobarje narezan korenček in zeleno. Ko to zlato rumeno porjavi, dodam malo mlete rdeče paprike in malo vode, razne začimbe in zelišča in goveje zrezke. Vse to lepo pokrito dušim kako uro, po potrebi zalivam z juho ali vodo in ko so skoraj mehki, dodam na kockice narezan paradižnik, grajščič, koruzo, bučke in melancane narezane na kockice, posolim in dušim do konca. Tik pred koncem zalijem z malo domače rdečke in na koncu posipam z nasekljanim petršiljem in drobnjakom. Zraven ponudim pire krompir ali pa njoke. Paše tudi riž ali pa ajdovi žganci in seveda skleda solate.

Kyara

alenka5  

član od: 24.2.2006

sporočila: 196

2. apr 2008 8:47

Narezane goveje zrezke najprej namažem z olivnim oljem po obeh straneh, zložim v vakuumsko skledo, zaprem in pustim v hladilniku 3 dni. Ko odležijo in se zaradi olja tudi primerno zmehčajo, zrezke nasolim, popopram, na eni strani namažem z gorčico, na drugi pa s paradižnikovo mezgo. Pripravljam jih vedno v Zepter posodi, pa bi verjetno tudi v kateri drugi šlo enako. V posodo dam plast čebule, nato plast zrezkov, zopet potresem s čebulo in tako do konca. Postavim na štedilnik in pokrito dušim. Vmes seveda dodam še kakšno začimbo (lovor, sesekljan česen, pa še kaj po trenutnem navdihu). Ko so zrezki mehki (kar je pri tem postopku dokaj hitro), jih preložim, omako pa s paličnim mešalnikom gladko spasiram. Zrezke dam nazaj v omako in po okusu dodam še kakšno začimbo, prilijem malo črnega vina in še malo podušim. Tako pripravljeni zrezki so izredno mehki in sočni. Mislim, da je pri govejih zrezkih najpomembnejši oljni premaz in to, da meso odleži določen čas, seveda pa tudi kvaliteta mesa, ki smo ga kupili, ni zanemarljiva. lp Alenka alenka5

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. apr 2008 9:17

Teka, sledi namigu Kyare in alenke Najprej se meso marinira in tam nekaj časa pusti. Lahko mariniraš v gorčici, lahko v olivnem olju pa zraven začimbe, lahko daš v sojino olje pa zraven orientalske začimbe....skratka v nekaj, kar bo potem pri termičnim obdelavi itak tvorilo osnovo omake. Potem je štos pri pripravi še v izbiri: čebula ali ne čebula....no, sama se čebuli izogibam na vse možne načine in jo nadomeščam z drugo zelenjavo, vsekakor sta že kolegici dali precej namigov. Drugače pa se vsaka dolgočasna omaka izboljša z žlico kakava v prahu - tako ostali okusi bolj pridejo do izraza, pa še omaka se zgosti. Če nimaš kakakva, smiselno podobno naredi v omaki tudi žlica medu.... Čeprav, v osnovi je blazno enostavno: premažeš meso z nečim, kar ti je dobro, pustiš meso v tem nekaj časa, daš na ogenj in maščobo in dodajaš tiste stvari, ki so ti itak dobre. Pa tako smo vsi začeli. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. apr 2008 9:37

Zrezke najprej premažem s sojino omako, potem ne potrebujem soli. Dam jih v olje in mariniram,kolikor dopušča čas. Najprej jih z obeh strani opečem, da zakrknejo in obdržijo sok, potem jih na zmernem ognju počasi dušim, ob dolivanju tekočine (vedno dolijem žlico ali dve vina). Če želim več omake, zrezke potem, ko jih opečem na obeh straneh, shranim na toplem (med dvema krožnikoma na primer ali na krožniku, pokritem s pokrovom od ponve). Na maščobi od pečenja dušim različno zelenjavo, v sakem priemru pa čebulo, česen in kakšna zelišča. Ko je čebula mehka, vrnem zrezke v ponev in ob občasnem zalivanju jih dušim, da so mehki (koliko časa, je odvisno od katerega kosa gvoedine so zrezki). Omako z zelenjavo potem spasiram, jo vrnem v ponev, dodelam po okusu in v njej potem še nekaj minut pustim zrezke. Kolikor več omake hočem, toliko več dam čebule oziroma druge zelenjave. Tak način je dobrodošel, ker za zgostitev omake ne potrebuješ ne moke ne smetane, z dodatkom svežih sesekljanih zelišč še čisto na koncu kuhe pa daš omaki samo še piko na i. Aja, košček masla, ki ga dodaš omaki takoj potem, ko jo umakneš z ognja, da tudi svoje k polnemu okusu. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti