Težave z biskvitom

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

31. mar 2008 8:01

snezinka je napisal/a:
kaj priteravate s tem snegom ,da ga daste na koncu.vse lepo zmixaš 15 minut na najvišji hitrosti.in na koncu vmešaš počasi moko.imate pa na 180 c,30 minut. snezinka
Jaz se s tem vsekakor strinjam... če jajca - cela miksaš malo dlje, ko se dobro spenijo dodaš sladkor in miksaš še malo, pa nastane tako trdna pena, kot bi delal beljake posebej. Tako že kar nekaj časa sploh nič več ne ločujem beljakov, ampak naredim vse skupaj. Glede smeri mojih mufinov, se pa strinjam, da je verjetno problem v ventilatorski pečici, ampak kaj ko brez ventilatorja sploh ne znam več peči... Bom pa poskusila enkrat, hvala za nasvet. matilda

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

31. mar 2008 10:51

Vanilija, naj me ne "štrafne" spričo tega, kar bom povedala, ampak sama v zadnjih desetih letih nisem fulala pri raznoraznih biskvitih - sem pa pri vsem drugem, kar me absolutno ni ustavilo, sem drugič poskusila drugače..... Osnovni biskvit je pošastno enostavna stvar: - uporabljaš enako število jajc, žlic sladkorja in žlic moke (bolj enostavno se ne da). Za tortno podlago zadoščajo 4 jajca, za rolado v oglatem pekaču 6 jajc. - ločiš rumenjake in beljake - najprej dodaš beljakom ščepec soli in umešaš v trd sneg (sol sneg fiksira) - rumenjake in sladkor stepaš do faze, ko je zmes svetlo rumena in ko skorajda nima več mehurčkov (namig, najprej se stepa beljak in preprostega razloga, ker potem ni treba vmes umivati metlic....če pa bi najprej stepala rumenjake, bi morala vmes umiti metlice, ker se beljak slabo stepa, če je zraven kakšna rumena stvar) - dodajaš moko jajčni tvarini in nekje na polovici mora zmes izgledati malo lepljiva in trda in jo je že težko miksati. Takrat dodaš pol decija gazirane mineralne vode. Spet miksaš in žlico po žlico dodajaš moko - ko se lepo vidijo sledovi metlic, izkopiš mešalec in v zmes blago vmešaš z lopatko ali pa ročno metlico trd sneg Jaz testo pečem na 180 stopinjah in štartam z ogreto pečico. Vsekakor pa ti polagam nekaj: GLEJ, OPAZUJ!. Dokler niso jajca in sladkor svetlorumena, zadeva ni zadosti zmešana. Dokler se v mokasti tvarini ne vidijo sledovi metlic, zadeva ni zadosti dobro premešana. Ko boš spet delala biskvit, daj glej, kaj ti dela pečica. Če gre testo preveč gor, odpri pečico, da se zniža temperatura in potem reguliraj pečico na deset stopinj manj.... Ventilatorska, navadna pečica.....je čisto vseeno. Ko dobiš ta pravi grif, se to speče kjerkoli. Sama sem na enem pomladnem jadranju, ko je bilo mraz naredila biskvit v plinski pečici na barki (in sem bila ultra srečna, da pečice ni odneslo po kabini...). Tudi pri pekačih se da zadevo speči v vsem. Glavno da pekač nima luknje in da je stvar namaščena in če je kovinski, tudi pomokana (pa peki papir zraven v kovinskem).. Je pa za torto bolj enostavno to početi v silionskem. Glede muffinov - oziroma kolačkov - meni tisti recepti z grozno veliko moke in potem še pecilnim praškom...meni to ne sede. Sem zato po nekaj poskusih skreirala t.im. smetanovo testo, ki ne pade nikamor... Poglej recepta za kolačke pod številkama 8242 in 10817. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 31. mar 2008 10:59:57

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

31. mar 2008 11:30

jaz obicajno delam biskvit tudi tako kot vendelina, vcasih naredim tudi s celimi jajci - ampak je res treba dolgo stepat!!!, tako da pride vse skupaj penasto, druga moznost pa je, da se najprej stepejo beljaki, vanje vmesajo rumenjaki, nato pa moka. Ce se beljaki stepajo posebej - je treba pazit da se jih ne stepe prevec, tudi to je mozno! Dovolj stepeni so takrat, ko se potegnejo vrsicki od metlice in ko obrnemo skledo s stepenimi beljaki le-ti ne padejo ven. Prevec stepeni beljaki izgubijo sijaj, pena pride nakako krhka - ne znam najboljse opisat. In kot taki ne delujejo najboljse. LP, R.

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

31. mar 2008 17:24

Vendelina jr. je napisal/a:
Poglej recepta za kolačke pod številkama 8242 in 10817. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 31. mar 2008 10:59:57

 

Vendelina jr. kako pa poiščeš recept po številki?

Bi tudi jaz pogledala te tvoje...

čoko

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

31. mar 2008 18:30

nisem vendelina, ampak upam da vseeno vzameš mojo razlago:))) številke ki ti jih je navedla Vendelina prenesi v url npr (odpreš kar en recept) http://kulinarika.net/recept.asp?ID=11260 (spreniš zadnje številke v 8242) in enter pa bo...

mrdica  

član od: 6.4.2007

sporočila: 117

31. mar 2008 19:10

Nimam še izkušenj z ventilatorsko pečico, a imam novo, pa me zanima, ali se da ventilator pri peki izklopit. mrdica

*Alisha*  

član od: 7.11.2007

sporočila: 360

31. mar 2008 19:41

Pri moji pečici se da, no mi ga imamo več ali manj izklopljenega tako da bi mogla že navodila prebrat če bi ga hotela vklopit Sem se navadla pečt brez ventilatorja in mi tko čisto ustreza. Mogoče pa mi bo kdaj prav prišel. Mene edino moti, da pečica malo postrani visi, ker je bila prejšnja centimeter višja, in potem se mi dogaja, da je na eni strani debelejše pecivo, torta, tud mafini kot na drugi... pa mi noben tega ne popravi, bom počasi morala že sama v akcijo. *Alisha*

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

31. mar 2008 21:25

Izklopljen stalno, samo zadnjih pet minut peke pri stvareh, ki jih hočem zapeči (kakšni narastki, gratiniranje itd. ali če pečem več stvari hkrati). Pri tortah in pecivih pa definitivno ne, se vse izsuši. Sem mislila, ko sem jo kupila, kak fajn, da imam zdaj ta ventilator in sem stalno imela vklopljenega, sladice pa obupne. Pa sem tu potem izvedela kako in kaj. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

31. mar 2008 21:53

Zanimivo, jaz pa odkar imam pečico z ventilatorjem, mi vse super uspe. Praktično ni peciva, ki bi se mi preveč zapeklo spodaj ali zgoraj, ki bi bilo suho, niti nimam težav s temperaturo peke (naj bi se nastavilo 20 stopinj manj, kot pri navadni pečici - jaz vedno nastavim toliko, kot je v receptu), ni se mi še zgodilo, da se biskvit za torto nebi dvignil, pa če ločim jajca ali ne, ali pa da bi bil kruh zbit, testo za pico kot podplat.... to se mi ne dogaja več. Edina težava (če je to res to) je ta z mufini, ki so "postrani", pa še to ni krize, ker mufine pečem kakšnih 2x na leto - so mi bili pa res čudni, glede na to, da mi vse ostalo uspe. matilda

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

2. apr 2008 20:58

Hvala, majamarko, tako preprosto, pa se sploh nisem domislila...

čoko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti