Topla hrenova omaka

berny  

član od: 23.1.2007

sporočila: 127

tema odprta - 29. mar 2008 15:53 | ogledi: 19.323 | odgovori: 18

berny

Temo je spremenil(a) berny dne 20. feb 2016 12:02

nat75  

član od: 4.4.2006

sporočila: 58

29. mar 2008 16:15

če želiš, da je hren hud, ga ne kuhaš, ampak na koncu streseš v omako in zgolj pogreješ. nat75

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

25. nov 2016 19:47

Prejšnji teden smo bili upokojenci na izletu na Bizeljskem. Na kmečkem turizmu smo zelo dobro jedli, najboljša pa je bila hrenova omaka. Kar takoj je zmanjkala.

Bi, prosim, mogoče kdo vedel za recept?

daga

ultranova  

član od: 30.11.2010

sporočila: 529

25. nov 2016 20:09

Suh,bel kruh preliješ z vročo,govejo juho,toliko,da je pokrit,počakaš,da se zmehča,potem ga pretlačiš,kolikor ti paše,eni ga miksajo,da je popolnoma gladka omaka(meni taka ni všeč),pretlačenemu dodaš hren,(vmes probaš,da vidiš,kateri okus ti odgovarja)lahko svež,iz kozarca....ščep žafrana(ga mal zmečkaš med dlanmi,preden ga vsuješ v hren),še malo pretlačiš,na koncu pa dodaš brizg kisa in kakno žlico kisle smetane.Gostota naj bo taka,da ne teče,težko povedat,mogoče taka  gostota,kot je fila za potica,če lahko to primerjam.

Količine težko napišem,ker ne vem,za koliko oseb,za dva bi jaz dala,1 kos kruha,2 žlički hrena,pol žličke kisa,slabo žlico kisle smetane

Upam,da sem kaj pomagala 

ultranova

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

25. nov 2016 20:49

Hvala obema!

Mopsika, vse tiste recepta sem že prebrala, a se mi ni zdelo, da kateri odgovarja omaki, ki smo jo jedli. Zato sem prosila za pomoč. Mi, na Primorskem hrenovo omako naredimo tako, da na maslu popražimo sladkor dodamo star kruh, zalijemo z vročo juho, malo pokuhamo in dodamo hren.Vse skupaj kuhamo še kakšno minuto, dodamo še žličko kisa in hren je narejen.

Ultranova, tvoj recept pa bom preizkusila že jutri in povedala, če je to to.

daga

TP_Kuhar  

član od: 12.10.2011

sporočila: 108

25. nov 2016 21:13

Pri nas pa se topla hrenova omaka dela tako, da na pečenkini masti (maščoba in sok, ki ostaneta od pečenke) na hitro prepraži nariban svež hren, nato se zalije z vročo govejo (ali juho iz križnih kosti - hrtišova juha) juho in dodajo na kocke narezane vsaj 1 dan stare žemlje. Od začimb poper in lovorjev list, sol ni potrebna. Kuham do primerne gostote. Se pa lahko pogreje, ponavadi jo je potrebno še malo redčiti z juho.

 

Upam, da bo kaj v pomoč.

 

Lp

TP_Kuhar

čebulka  

član od: 31.1.2009

sporočila: 879

25. nov 2016 21:45

Pri nas pa delamo hrenovo omako takole: ko kuhamo govejo juho- vzamem manjšo posodo in vanjo nadrobim bel kruh brez skorje,zalijem z juho in malo povrem,da se kruh razpusti,dodam hren in po potrebi zalijem z juho in počakam,da malo vre in odstavim-tako dobim gosto omako nam je zelo dobra

 

čebulka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

26. nov 2016 8:16

Jaz jo naredim takole- razpustim maslo, dodam žlico moke in nato vroče mleko, dobro premešam, še malo limoninega soka, eno celo jajce razžvrkljano z vodo, solim, dobro vse premešam in čisto na koncu nariban hren. Najboljši učitek te omake je, da se hren doda tik pred serviranjem, da zadrži okus. Ker če dalj časa stoji se izgubi intenzivnost.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

ultranova  

član od: 30.11.2010

sporočila: 529

26. nov 2016 9:32

daga,sem samo pozabila naisati,da malo še posoliš,oziroma,moja mama je vedno dala malo vegete.Moja mama je Korošica,pa je hren vedno delala na tak način,tudi jaz,kadar grem na Koroško,še vedno rada pojem dober domač,Koroški hren zraven praženga krompirja.

ultranova

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecNikita
Kaj jutri za kosilo?gobica1402
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti