Topla hrenova omaka

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

26. nov 2016 20:18

Ja, tudi jaz sem jedla hrenovo omako na Koroškem in to ob krstu mojega pravnuka.Bila je zelo dobra, a ta na Dolenjskem me je prav prevzela, mogoče tudi zato, ker je bila malo manj pekoča.Verjetno je bil hren malo bolj pokuhan.

Danes mojega poskusa ni bilo, preveč je deževalo, da bi lahko kdo odšel na blatni vrt po hrenovo korenino.

daga

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 801

21. feb 2021 14:34

Danes sem jo pripravila po tem receptu. Na koncu kosila so bili vsi navdušeni, še jo bom pripravila z govejim jezikom, tako kot danes.

malaga

Mina43  

član od: 22.8.2019

sporočila: 19

12. maj 2021 14:40

Naj še napišem, kako so v gostilni blizu mojega doma nekoč pripravljali hrenovo omako. Na kocke narezan bel kruh so prelili z mrzlo govejo juho in zmes počasi kuhali na zmernem ognju, da se je kruh razkuhal. Še prej so dodali malo zmencanega žafrana in čisto malo masla inmalo soka od pečenke, omako okisali in na kocu dodali nastrgan hren.

Mina43

pikec85  

član od: 27.8.2008

sporočila: 44

23. maj 2021 21:44

Mina43 je napisal/a:

Naj še napišem, kako so v gostilni blizu mojega doma nekoč pripravljali hrenovo omako. Na kocke narezan bel kruh so prelili z mrzlo govejo juho in zmes počasi kuhali na zmernem ognju, da se je kruh razkuhal. Še prej so dodali malo zmencanega žafrana in čisto malo masla inmalo soka od pečenke, omako okisali in na kocu dodali nastrgan hren.

Mina43

To, glede okisanja hrenove omake me zanima ...Enkrat sem namrel videl podobno pakiran hrenov namaz, pa ga nisem kupil, da bi jo poskusil....

Za naš (primorski) konec to ni značilno; ve kdo morda iz kje to izvira?

pikec85

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

25. maj 2021 11:32

Včeraj sem po dolgem času naredila hrenovo omako po receptu moje mame, oz. none.

Na maslu sem stopila žličko sladkorja, dodala rezino starega kruha in žlico hrena iz kozarčka,dolila vodo, počakala da zavre in se kruh razpusti, nato sem dodala vegeto in žličko kisa. To sem kuhala cca 10 minut.

Količina je za eno osebo, tako da če vas je več, sestavine povečajte.

daga

Mina43  

član od: 22.8.2019

sporočila: 19

25. maj 2021 14:19

Pikec 85

Doma sem na Koroškem. Nekoč je 2-3 km vzhodno od mojega domačega kraja Dravograda, na Vratih, potekala nekdanja deželna meja med Štajersko in Koroško. Zato ne vem ali je okisan hren koroška ali zahodno štajerska jed. Vem pa, da smo za Veliko noč k šunki vedno jedli hren, pomešan z nastrganimi trdo kuhanimi jajci in začinjen s kisom. Pozneje smo uporabili kar okisan hren v kozarcih in ga zmešali z nasekljanim jajcem. V Zahodni Štajerski, na primer okoli Celja in v Savinjski dolini pa so tej "hrenovi solati" dodajali še nastrgano jabolko. 

Dagi pa sporočam, da naj bi se hren v tople omake (kruhovo, bešamelno ali še katero) dodajal čisto na koncu. S kuhanjem namreč izgubi ostrino.

Mina43

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

25. maj 2021 14:49

Hvala, Mina, bom upoštevala tvoj nasvet, če bom hotela ostrejši okus.

daga

Sporočilo je spremenil(a) daga dne 25. maj 2021 14:51

pinguwin  

član od: 16.2.2017

sporočila: 168

25. maj 2021 15:46

Mina43 je napisal/a:

Pikec 85

Doma sem na Koroškem. Nekoč je 2-3 km vzhodno od mojega domačega kraja Dravograda, na Vratih, potekala nekdanja deželna meja med Štajersko in Koroško. Zato ne vem ali je okisan hren koroška ali zahodno štajerska jed. Vem pa, da smo za Veliko noč k šunki vedno jedli hren, pomešan z nastrganimi trdo kuhanimi jajci in začinjen s kisom. Pozneje smo uporabili kar okisan hren v kozarcih in ga zmešali z nasekljanim jajcem. V Zahodni Štajerski, na primer okoli Celja in v Savinjski dolini pa so tej "hrenovi solati" dodajali še nastrgano jabolko. 

Dagi pa sporočam, da naj bi se hren v tople omake (kruhovo, bešamelno ali še katero) dodajal čisto na koncu. S kuhanjem namreč izgubi ostrino.

Mina43

Ta okisan hren, kot ga omenjas, jemo mi "ta trdi stajerci" za veliko noc. Recemo mu kar hren z jajci. Kruhov hren pa jejo na Koroskem (moz je od tam). Jaz sem kruhov hren prvic jedla pri njih doma. Naredijo pa kar tako, da kruh narezejo na kocke, potem pa zalivajo z govejo juho. Malo hrena vmesajo na zacetku, da se okus prepoji, malo na koncu, po zelji pa si ga nato se vsak malo sam doda.

pinguwin

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti