Bela polenta

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

29. mar 2008 17:29

Mislim, da ne. Lahko pa napišeš, kako se ta polenta naredi. Jelenckova

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

29. mar 2008 17:44

Ja, bi bilo super. božena

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

29. mar 2008 17:54

Jelenckova, če si jedla belo polento na Primorskem oz. v gostilni s primorsko kuhinjo, je bila zagotovo iz belega koruznega zdroba. Pred časom smo se tu že razpisali o tej temi, poskusi poiskati.

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

29. mar 2008 18:52

čoko je napisal/a:

Hm, pri nas pa rečemo BELA POLENTA krompirjevi polenti... Jo pa naredi samo babica, ko je dobre volje, ker je treba fejst mešat... Ampak bi se pa stepli za njo.. A sigurno ni bilo to?

čoko
Dokler sem še bila na Štajerskem, sem tudi jaz poznala belo polento kot krompirjevo polento, pravzaprav je stara mama rekla krompirjevi žganci. Mislim, da se je skuhalo pol krompirja in pol drobnega belega zdroba (ali celo moke?). Spet pa je vprašanje interpretacije - ne Krasu rečejo enaki stvari ajdova polenta , v Celju pa so to bili ajdovi žganci (polenta smo rekli samo jedi iz koruznega zdroba, tisto iz moke so bili žganci). Najboljše bo, če pokličeš v gostilno, da ti povejo, kaj so v resnici skuhali. Če jih boš ful hvalila, to sploh ne bo problem izvedeti! mamaF - Mojca

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

29. mar 2008 19:32

Jelenckova je napisal/a:
Mislim, da ne. Lahko pa napišeš, kako se ta polenta naredi. Jelenckova

Evo recept: skuha se krompir (koščki), kar močno slan, se odcedi, voda pa shrani. Krompir se pretlači v pire. Segreješ malo maščobe (olje) , dodaš krompir in toliko bele moke, da je vse skupaj precej gosto, potem pa pražiš... In mešaš in mešaš, občasno po potrebi doliješ malo krompirjevke... Treba je pražit cca pol ure, da ni več nič okusa po moki. Ne glede na posodo ostane na dnu precej debela plast zažgane polente (večini je dobra in jo postrgajo...). Pride tako gosto, kot žganci, tako da se naložijo v skledo z žlico kepe, potem se pa fajn zabeli z ocvirki ali pa tudi ne. Pri nas se ponavadi je zraven jote.

Drugače je pa pri nas to polenta, krompirjevi žganci so pa tisto, ko se da v vrelo vodo, v kateri je pretlačen krompir, kar vv kepi moka in se to potem skupaj kuha( ali nekako tako, tega ne delamo, pa ne znam)...

 

čoko

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

29. mar 2008 19:41

Čoko približno tako delamo tudi pri nas. Del krompirjeve vode odlijemo, nekaj pa je pustimo v loncu s krompirjem. In potem krompir pretlačimo in med mešanjem na majhnem ognju dodajamo moko, dokler ne rata gosta polenta. In potem to zabeliš z ocvirki in ješ zraven jote.....mmmmmmmm.........njami saš

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

29. mar 2008 20:26

Drugače je pa pri nas to polenta, krompirjevi žganci so pa tisto, ko se da v vrelo vodo, v kateri je pretlačen krompir, kar vv kepi moka in se to potem skupaj kuha( ali nekako tako, tega ne delamo, pa ne znam)...

čoko[/citat] Ja, točno to je delala moja stara mama in temu smo rekli krompirjevi žganci! mamaF - Mojca Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 29. mar 2008 20:27:37

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

29. mar 2008 20:55

Čoko hvala! Bil pa je zagotovo bel koruzni zdrob. Jelenckova

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

29. mar 2008 21:06

Kot otrok sem velikokrat pri starem očetu jedla bele žgance, ki jih je naredil iz pšeničnega zdroba , zabeljene z zaseko. Beli žganci se pri nas naredijo iz krompirja, olupljenega narezanega na kolute, kateremu proti koncu kuhe dodamo še moko in kuhamo skupaj (del vode odlijemo), nato pa zmešamo. Pri prekmurcih se ta jed imenuje dodoli. Jelenčkova pa predvidevam, da išče belo polento iz belega koruznega zdroba, ki se jo skuha enako kot rumeno. Pri nas sedaj večkrat jemo pirino polento. V Sorževem mlinu sem kupila zelo grob pirin zdrob, iz katerega naredim polento, ki je zelo okusna pa tudi po njej ni težav s kislino. lipa1

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

29. mar 2008 21:13

Krompir in bela moka se pri nas imenujejo "oženjeni žganci".

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti