Fondant

neznan uporabnik

tema odprta - 9. okt 2002 10:36 | ogledi: 6.825 | odgovori: 7

Prosim, če mi kdo opiše natančen postopek priprave sladkorne glazure - fondanta. Hvala, keja

keja

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

9. okt 2002 11:38

Upam, da iščeš tole : Sladkor in malo vode segrevaš previdno, ko se masa raztopi in že nekaj časa brblja naredis test, ki ga izvedeš s podobno palčko kot za pihanje milnih mehurčkov le, da je iz kovine in zvita v obliki črke l. Ko to palčko pomočiš v maso moraš pihnit kot pri milnici, če nastanejo mehurči (niso čisto pravi) je masa dovolj segreta. Tako maso hitro premažeš čez pecivo in ko se posuši je potem bele barve.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

9. okt 2002 11:51

Barbara A res premazes pecivo se z vrocim sladkornim sirupom? Ce se prav spomnim, moras ta sladkorni sirup prej zliti na marmorno plosco ali pekac, malo ohladiti in ga nato z lopatico premetavat, dokler ne postane bel.Tega pa nato uporabis za prelive. Bi pa morala pogledat v knjigo za tocen postopek. LP, R.

Anera L.  

član od: 7.12.2001

sporočila: 82

9. okt 2002 18:12

Fondan (rolling fondant; slično pa je sugarpaste in za ukrase gumpaste) in sladkorna glazura ni isto, pogledaj na Google, recepti pak so razni, najboljši su tisti ki imajo glukozo in glicerin v sastavu - oni daju profesionalni izgled. Anera Longin

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

10. okt 2002 11:15

Sladkor še vroč namažeš direktno na pecivo, če se ohladi v posodi ni več istega efekta zato je potrbno sladkor ponovno pogreti, da lahko pihamo mehurčke. Ta sladkorni premaz , da pecivo na premazani površini bel izgled, čeprav je masa prozorna ko jo mažeš na pecivo. Takšen način so me učili v Avstiji in jo uporabljajo za osja gnezda, to je orehova potica + rozine, in nekaj več začimb narezana na 2-3 cm debele kolute, katerim se rep spodvije pod kolut in se nato speče, še vroče namažejo s to sladkorno raztuino. Uporabljajo jo seveda še za druga peciva , tu le je en primer.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

10. okt 2002 15:45

Barbara, hvala za pojasnilo. Ali se tak preliv uporablja tudi za torte, ali samo za kake medenjake in bolj kompaktno pecivo? Jaz sem bolj samouk kar se tice peke in dekoracije. Fondant, za prelive, ki ga jaz poznam je narejen takole: 450g sladkorja 150 ml vode 20 ml tekoce glukoze – jaz sem jo spustila, pa je kljub temu ratal Kuhaj do temperature 115C. Sladkorno raztopino mesas samo dokler se sladkor ne raztopi, potem pa ne vec. Kristale sladkorja na stenah posode obrisi z mokrim copicem. Malo ohladi, da neha brbotati, nato zlij na mokro marmorno plosco in z lopatko vdelaj, da postane bel. Odtrgaj manjsi kos in ga dobro pregneti, to nadaljuj dokler imas maso, zdruzis fondant in zgneti skupaj. Shrani v dobro zaprtem kozarcu. (Do tu je recept preizkusen, naprej je pa iz knjige) Za preliv fondant raztopi nad soparo, da postane tekoc, dodaj barvo ali aromo, pri tem ga ne smes segreti nad 37C, ker izgubi lesk. Ce je pregost, dodaj malo vode ali sladkornega sirupa, ce je preredek pa se malo fondanta, prelij kolac, ki ga pusti na resetki, dokler se fondant ne posusi. Ostanke fondanta, ce nima drobtin, zdruzis in lahko ponovno uporabis. Anera, a si dobila glukozni sirup? Kje pa kupis gum arabic oz. tragacanth? LP, R

Anera L.  

član od: 7.12.2001

sporočila: 82

10. okt 2002 15:54

Sad nemam baš časa natanko pisati o temi, ali da, kupila sem glukozni sirup v Trstu, glicerin v ljekarni,a gum arabic zameniš Orbit žvakaćom gumom z okusom jabolke (zmrviš jo). Fondant o kojem pišete je za preliv jaz volim tisti ki se razvalja (rolling fondan) in gre zgoraj tanke marcipan obloge. Anera Longin

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti