Torta brez želatine

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

25. mar 2008 21:15

Anamarija1, prav imaš, želatina se dodaja zato, da je krema trša in bolj kompaktna, večinoma naj bi se uporabljala v primerih, če se torta ne poje isti dan. Vendo sem občudovala torte voslaščičarnah, kjer se bohotijo torte z 2 cm lepo trdno kremo, meni pa je vedno ratala le pol cm v testo vpite kreme, pa četudi sem dala smetane cel liter...fora je v želatini, sicer je sama ne uporabljam, pa ne zaradi predsodka, ampak zaradi tega, ker mi ne uspe leo. Želatina fix je pa itak ...brez komentarja. Zdaj sem se malo razvadila in razkomotila in za kreme uporabljam le še "šlag pena" variante. Namesto smetane dam navadno šlag peno, velikokrat dam tudi vanilijevo, ker imam rada ta okus, dodajam pa tudi ustrezen jogurt, recimo v tem primeru vanilijev. Dober je tuti kokosov. Za sadne variante, recimo borovničeve ai jagodne, kot sprašuje avtorica teme, uporabim pač jagodni instant prah, dodam jagodni jogurt, za borovničevo borovničevega..in tako dalje. Kreme mi sedaj vedno uspejo trdne in tudi okusne, ker ta prah naredi to strukturo. Dodam jim tudi kanček kakega likerja, nesadnim recimo jajčnega, sadnim pa recimo jagodnega ali češnjevega. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 25. mar 2008 21:16:39

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

25. mar 2008 21:52

V fiksirju za smetano je tudi želatina.

Najbolj uporabna je želatina fix, predlagam za Nobelovo nagrado tistega, ki jo je izumil.

Odkar sem pred 30 leti videla tiste alge, prinešene direkt iz ene nobl slaščičarne, me ne prepriča nihče, da bi pacala karkoli z agarjem. Je bil videti ko paludje .

Ne vem, kaj imamo toliko presodkov z želatino. Želatina je higinesko neoporečna. Vsaj toliko kot govjea juha. V bistvu res ne gre za nič drugega.

Nikakor pa si ne predstavljam, da bi lahko namesto želatine uporabili kuhali gustin ali moko.

To je približno tako, kot če bi naredil orehovo potico z ocvirkovim nadevom. Namen je bil dober ...

F r i n a

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

25. mar 2008 22:10

Nikoli še nisem delala z želatino. Ne tort, ne kakšne druge sladice. Torte so moje vedno biskvit, vmes sveže narezano sadje in smetana. Pa mi je to najbolj všeč. Sem pa že razmišljala, da bi šlo tudi z jogurtovo bombo Ta "krema" se čez noč kar precej strdi in ne potrebuješ nobene želatine, da ohrani obliko. Sem že razmišljala, da bom poleti kakšno boljšo jogurtovo-sadno torto naredila s tem. Urša

neznan uporabnik

26. mar 2008 12:30

Meni je všeč sadna krema kot pri švardsvaldski torti - voda od kompota + sladkor+gustin + izkoščičene višnje - jedla sem tudi že podobno torto z jagodnim nadevom - biskvit je bil remazan z jagodno marmelado - vmes krema skuhana iz jagodnega pireja + sladkor+limonin sok+gustin+malo jagodne arome+nekaj drobno narezanih jagod in zopet premazan gornji biskvit z jagodno marmelado (po moje, da barva ne pušča v biskvit). Krema je dobro obstojna, okusna in meni veliko bolj všeč kot smetana+sadje. Od zunaj pa je lahko okrašena s smetano. Sem pa večkrat že delala tudi jagodno ali malinovo sadno torto tako, da sem v stepeno rastlinsko smetano dodala jagodno ali malinovo aromo in dobro odcejeno sadje. Na vrhu sem premazala tudi s to kremo, obložila s sadjem in prelila z rdečim prelivom za torte - pride tudi zelo lepa sadna torta. tedi

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

26. mar 2008 12:42

jaz tudi delam brez želatine vse razen ene čokoladne torte, kjer morm še pogruntat kako narest brez želatine, sem pa tja uporabim malo guština pa kakšen krem fix

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

26. mar 2008 13:10

Mene pri vsej tej debati zanima: - ali ne uporabljate želatine, ker je ne poznate in/ali je ne znate uporabljati? - ali ne uporabljate želatine, ker se vam "gravža" (čeprav je frinina pripomba glede goveje juhe čisto pravilna)? - ali ne uporabljate želatine, ker se vam zdi "umetna" (čeprav je v njej gotovo manj kemije kot v "šlagih" in "moussih" iz vrečke)? Da ne govorim o "naravnosti" rastlinske smetane ... Kot pove že moje ime, delam zelo različne torte, z želatino in brez nje ... teta torta

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. mar 2008 13:33

Teta torta je v tej druščini daleč naprej, ostale se malo nekaj trudimo.... Najprej definiram kremno torto: max 2. cm bisvkita in potem minimalno 6 cm kreme. Kremna torta se sicer da narediti brez želatine. Daš notri veliko maščobe. Jaz kombiniram s stepeno smetano, pa mascarponejem, kokosovo maščobo in če je huda sila, tudi maslo....ampak je zadeva vražje nasitna in mora biti res že dober razlog za kaj takega. Jaz samo z maščobo in kremfixom delam samo Vasino torto (je rekla darling mamamia, da je moja verzija te torte odločno preveč komplicirana ) in ta torta je potem tako hudičevo nasitna, da itak potem cel dan ne moreš nič drugega pojesti (ampak je to del koncepta). In vedno jo delam takrat, ko se začenja jesen in malo dežuje in tista nasitnost nekako paše. Medtem ko za pomlad/poletje godi kaj bolj lahnega. Takšnega, da bi vsak rekel, če lahko še en kos. Lahka smetana, sadje, jogurt, ta stvar pa skupaj brez želatine ne bo stala. Sem zadnjo soboto gledala Damajana, ki je delal neko kokosovo torto (kokos+beljaki za podlago), potem pa stopljena čokolada in smetana....V hladilnik so dali eno stvar, na snemanje pa že pripravlje izdelek in tista torta je izgledala kot - joj, kako naj rečem - tako ohlapno, tista smetana je lezla vsepovsod, rezine niso imele nobene oblike.... Za lahko kremasto torto, ki bo imela obliko torte in jo tudi obdržala, bo treba uporabiti želatino. Sama sem pristala na želatini fix, ker je najbolj enostavna za uporabo, tisti raztopljeni lističi se meni nikoli niso enakomerno vmešali in so potem bili v kremi eni prozorni mehurčki. BTW, želatina je tudi v čvrstih jogurtih, pa nihče zaradi tega ne viha nosa. Sadne kreme delam vedno z originali. Če je jagodna torta, vzamem 2 kg jagod, jih pokapam s sladilom (sladkor v prahu), odcedim (gre veliko sirupa ven, to uporabim za vlaženje podlage), jih spasiram in potem dodajam čvrstemu jogurtu in zraven jasno želatino. Če je borovničeva torta, delam z borovnicami....Ga ni čez naravno aromo. Si mislim, da če že pacam po kuhinji 5 ur, potem se pa velja potruditi v vseh elementih, da je izdelek korekten. Bi pa veljalo Drejčka vprašati, koliko se razlikujeta kremfix in želatina fix... Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 26. mar 2008 13:37:33 Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 26. mar 2008 13:41:00

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. mar 2008 13:50

Jo uporabljam brez zadržkov, tako v prahu kot v lističih oziroma fix varianto, samo pri Nejcu pač malo gledamo na vsebnost beljakovin.

Loni Makaroni

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. mar 2008 14:10

Sama imam raje kreme z želatino kot z maslom. Pravzaprav ravnam podobno kot moja draga Vendelina (a se spomnite filma in pesmi Moja draga Klementina?), sprašujem pa se podobno kot teta torta. Želatino v listih še najbolje obvladam, sem pa nedavno delala s fixom in sem se že tudi navdušila nad enostavnostjo uporabe. Tako da pred želatino nimam predsodkov, kreme so lepo rahle (če seveda ne pretiravamo z želatino - enkrat sem malo preveč vsula v panno cotto, pa bi buške nastajale, če bi kdo sladico v glavo dobil). Če pa želim kaj zelo nasitnega, kakšno "težko", nasitno torto, potem pa so tu škrob ali moka, maslo, jajca itd. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti