Gorenjska prata

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

tema odprta - 24. mar 2008 11:15 | ogledi: 11.108 | odgovori: 6

zanima me, če je katera ali kateri delal za praznike PRATO. Jaz sem naredil tri po približno 1kg.

Seveda za otraka, katera sta si že ustvarila družine. Ratala je še kar dobra, ampak ni pa taka kot sem jo jedel v mladosti.

sestavine za tri komade po približno 1kg:

3 suha goveja konca črevesa, katera sem čez noč namočil v vodi in zelenjavi( čebula,česen,lovor peteršilj itd), 1,5 suhega vratu - kuhanga in na kocke narezanga, 20 jajc,cca pol litra mleka, 1,5 belega suhega kruha- narezanga ,5 popraženih na masti, zrezanih čebul,česen,petršilj in malo popra. Vse skupaj zmešano in nekaj časa uležano, potem nafilano v črevo in za cca 1uro 15 v pečico na 150-170 stopinj, z stalnim mazanjem da ne poči.

To je To. Ali ima kdo drugačen recept. že v naprej hvala.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

24. mar 2008 11:21

foxpapa, samaj je ne delam, sem pa neštetokrat gledalo mami pri delu. Torej, narezan bel kruh, veliko jajc (cca 20 na 1,5 kg kruha), meso, svinjska glava. Količin mesa ne znam povedati. Mleka ne da, pač pa toliko jajc, da je masa "žmohtna". Mešati je treba nežno, da ne pride preveč zbito. Tudi čebule, peteršilja in ostalih zadev ne daje, ker vonj in okus suhega (domačega) mesa vse prevzameta. Zame je taka najboljša. Aja, meso zreže na kocke, glavo zmelje na mesoreznico. mimika

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

24. mar 2008 13:05

Foxpapa, receptu nič ne  manjka, sama sem delala podobno, sicer samo iz pol kg kruha. Jajc sem dala manj predvsem zaradi holesterola, samo tri in malo več mleka, pa malo majarona sem dodala, česna zelo malo.  Ker nisem imela črev, sem uporabila svinjsko mrežico. Meni je bila tako dobra, da še sreča, da je ni bilo veliko, ker bi ostanek končal ve se kje.

 

Tista v mladosti je bila mogoče tako dobra zato, ker je bilo "dobre" hrane  manj in se nam je zdela zato boljša.

Lijana

linolina  

član od: 15.3.2008

sporočila: 531

24. mar 2008 14:14

Jaz delam prato približno tako-sem poslala recept na kulinariko.Prata je res zelo okusna,po tem receptu jo delam že veliko let. Recept še čaka na objavo. linolina

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

24. mar 2008 16:19

Jaz prato delam po občutku. V mladosti sem jo pomagalla delat mami,sedaj pa sama še kaj dodam. Glede na to, da jo je že skoraj zmanjkalo, je v redu. Na 2kg kruha sem dala 35 jajc (sneg),čebulo prepraženo na masti (2žlici),kisla smetana,kanček mleka,1,5kg prekajene šunke,peteršilj. Črevo pa tudi jaz namočim in prava prata se mora peč v črevu, potegne tisti pravi okus. Ko jo nadevam, jo pustim preko noči,da se okusi prepoje in jo potem počasi pečem od 2h do 3h...odvisno od debeline. Z leti sem dojela, da je boljša, če ne dodajam majarona, pa česna,popra. Majdina

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

24. mar 2008 18:06

Ko sva danes obiskovala ta mlade so jo res pohvalili,le veliko napako sem storil, saj so vsi v en mah govorili da je bila premajhna. saj jo je doma tudi zmankalo, kajti soseda sta prišla sinoči z ženama na obisk. Potem pa veste kako je to. Dobra hrana,dobra kapljica,ura teče in nič ne reče, kajti bolj pozna ura je bila bolj smo bili zgovorni. Ja marajona pa res ne dam notri. za probat.... pa lep pozdrav

limonca26  

član od: 23.7.2006

sporočila: 304

24. mar 2008 19:41

Jaz pa ne dam mleka, ampak kislo smetano - 1 na 1 kg kruha. Majaron pa dodam, ker mi paše notri. Letos sem pozabila dati česen in poper, pa jo je ravno tako zmanjkalo. Pečem jo pa v foliji za pečenke. Mi črevo nikakor ne sede, čeprav vem, da je dobro za peči. Lep večer še naprej. limonca26

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti