Kostanj!

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

tema odprta - 7. okt 2002 12:40 | ogledi: 16.303 | odgovori: 16

Pozdravljeni vsi!

Letos kaže na zelo dobro letino kostanja, ampak iz njega ne znamo narediti kaj več kot

- skuhati ga in

- speči ga.

Vem, da delajo iz njega tudi pire in potice, ne vem pa kako.

Ali bi mi lahko kdo dal kakšen nasvet glede tega, pa še vašo oceno okusa. Kolikor sem slišala, nekateri pravijo, da jedi iz kostanja niso bog ve kaj. Kaj pa vi?

Ali se te jedi dolgo pripravljajo?

Hvala v naprej. Mislim, da boste s tem pomagali še komu

LP

Sycia

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

7. okt 2002 14:01

za kostanjevo t o r t o Kolicina je za 2 modela, vsak 22cm premera: 50 dag sladkorja , 60 dag kostanjevega pireja, 11 srednjevelikih jajc, 16,5 dag zmletih mandeljev, 2 zavojcka vanilijevega sladkorja, 1 dl mleka (v kolikor dodas se 2-3 caj.zlicke maraska kirsa vzami malo manj mleka), 5 dl sladke smetane. 11(enajst) rumenjakov penasto zmesas s sladkorjem, dodas kostanjev pire. mandelje, vanilijev sladkor in mleko in zmesas. Beljake stolces v sneg in ga podmetes v maso, ter vse razdelis v modela. Lahko tudi v en vecji model! Pecico segrejes na +180°C in peces 1 uro, odstavis in pocakas, da se ohladi. Ohlajeno prerezes v dva koluta in spodnjega namazes s stepeno smetano in pokrijes z drugim. Nato celo torto premazes s stepeno smetano in jo po moznosti okrasis s karameliziranimi mehko kuhanimi kostanji. Takoj ponudis Recept sem vam samo skopirala iz foruma tema kostanjeva potica. Je samo eno stran nazaj,če vas bo še potica zanimala. Dela sem že tudi kostanjeve svalke. Problem je lupljenje kostanja. Sporočilo je spremenil(a) megi dne 07. okt 2002 14:10:48

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

8. okt 2002 12:31

No, zdej sem sla brskat po forumih in kaj ugotovim? Da jih je bilo ze kar nekaj odprtih na to temo, ampak nobenega dovolj obsirnega odgovora. Bo treba res po kaksnih casopisih pobrskat. Megi, hvala vseeno. Sycia

ncvelb  

član od: 23.7.2002

sporočila: 9

8. okt 2002 17:08

Živjo! Jaz imam 2 recepta za kostanjeve rezine. KOSTANJEVE REZINE I. Biskvit: 4 jajca 10 dkg lešnikov oz. orehov 3 dkg drobtin (piškotnih) 2 dkg čokolade 10 dkg sladkorja Jajca loči. Ostale sestavine dodaj. Speci biskvit. Biskvit mora š speči v škatlastem modelu kot srnin hrbet. Nadev: 1 kg kostanjevega pireja ( po želji lahko manj) 12 dkg sladkorja 10 dkg masla 1žlica ruma 3 dcl sladke smetane V model za srnin hrbet daj plast kreme, nato plast sladke smetane. Vse daj za kakšno uro v hladilnik. Nato obrni model narobe in polij s čokoladnim oblivom. P.S.: Jaz tega recepta še nisem preizkusila ker je bil enkrat v neki hrvaški oddaji. Njabrž ga bom v kratkem preizkusila in ti odpišem. KOSTANJEVE REZINE II. Biskvit: 5 jajc 15 dkg sladkorja 12 dkg moke 1/2 pecilnega Jajca loči. Dodaj ostale sestavine. Speci biskvit. Peci 15 - 20 min pri 180 stopinj. Krema: 25 dkg kostanja 1/4 l mleka 4dkg masla 1 rumenjak 2,5 dkg sladkorja 4 dkg ogrete čokolade 1,5 žlice ruma 1 dcl sladke smetane Kostanj olupi in popari ter odstrani kožico. Skuhaj ga v vrelem mleku 30 min. Nato ga zmečkaj. Dodaj maslo, rumenjak, sladkor in drugo. Biskvit prereži na pol. Navlaži ga s kompotom. Premaži s kremo in nanj položi drugo polovico biskvita. Nato zopet navlaži biskvit in na vrh namaži s sladko smetano. Posuj s čokoladnimi mrkvicami. Dober tek! P.S.: Ta recept sem preizkusila in je v redu. Drugi dan je pecivo boljše. Nataša

Janina  

član od: 31.12.2001

sporočila: 101

9. okt 2002 8:26

Kaj pa recept za kandiran kostanj? Ga mogoče kdo pozna? Janina Perko

Zdenka  

član od: 10.10.2001

sporočila: 19

9. okt 2002 10:42

Kako najlaže olupiš kostanj? Zdenka

Peter  

član od: 30.8.2001

sporočila: 31

9. okt 2002 13:10

Najboljši način za lupljenjenje kostanja je po mojih izkušnjah ta, da kostanj skuhate do polovice, odstranite zgornjo (debelo) lupino, nato pa ga v mešanici vode in mleka skuhate do konca in nato olupite še spodnjo (tenko) kožico. Peter Peter

Girlica  

član od: 11.9.2001

sporočila: 31

9. okt 2002 13:48

Mene pa nekaj drugega zanima in sicer, kako je najbolje zamrzniti kostanj. Je bolje, če ga prej malo poparim ali ne? Ines Šašič

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

9. okt 2002 14:08

Zamrznila sem že surovega in blanšranega. Ni bilo bistvene razlike. Če ga želite potem peči ga pred zmrzovanjem narežite in potem zmrznega date peči. martina

neznan uporabnik

9. okt 2002 17:51

Jaz sem našla recept za glazirani kostanj , naredi pa se takole : Potrebujemo : 50 dag maronov, 6 dag masla, 3 dag sladkorja, 2 žlici medu. Kuhani kostanj olupimo - tudi kožico. Maslo razpustimo v večji ponvi, v njem ob stalnem mešanju zarjavimo sladkor , dolijemo med in dodamo kostanj in ga v tej medeni mešanci pri nižji temparaturi še 10 minut obračamo in mešamo. Upam , da vam bo všeč, jaz to še nisem preizkusila. Lep pozdrav !

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

11. okt 2002 12:52

O kostanjih še tole - če ga pečete v luknjasti posodi na štedilniku in vam grejo na živce zoglenele luščine, ki padajo skozi luknjice na štedilnik in se zapekajo, da jih je ... čistit, preizkušena ideja za peko kostanja - VOK. Narezanega pecite v pokritem voku, pogosto mešajte in proti koncu peke (cca - 30 do 50 minut, odvisno od količine kostanja) parkrat pošpricajte z vodo. Kostanj bo zapečen, v sredi pa mehak. Dober tek, Irena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti