Šparglji že rastejo

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

7. mar 2014 17:45

Jaz sem jih že včeraj jedla, z jajci mmmmmmmmmmmmmmmm!

Živi s srcem, ne z glavo.

Margot  

član od: 12.12.2008

sporočila: 260

7. mar 2014 17:59

Mi jih že en teden jemo skoraj vsak dan. V rižoti, s pašto, z jajci, v mineštri, etc. :)

Margot

llilika  

član od: 26.9.2007

sporočila: 87

7. mar 2014 19:14

Kje na Krasu rastejo šparglji?

llilika

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

7. mar 2014 19:28

Po in ob gozdovih, povsod, težko je napisat lokacijo, ker ima vsaj nabiralec "svoje" potke in stezice, da prideš do njih. Načeloma pa so za nepoznavalca "skriti", če nisi pozoren na temno zeleno "grmičevje".
Ogromno jih je bilo nekaj let po tistem velikem požaru l. 2006, tudi hitro se jih je nabralo, zdaj pa je na teh istih lokacijah akacija precej prerasla vse skupaj.
Okolica Brestovice, Gorjanskega, ma kamorkoli greš "v divjino", jih najdeš, če imaš malo sreče :)

Mojca

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

15. mar 2014 14:41

Pozdravljeni.

Prejšnjo nedeljo  sva ob poti v hrvaški istri kupila divje šparglje in beluše (vsaj tako mi je rekel prodajalec). Prve sem skuhal v ponedeljek, pa so bili zaradi grenkobe neužitni, drugi v sredo prav tako. Zakaj?

Hvala...

peter

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. mar 2014 15:30

Ta drugo je bil najbrž bljušč, morda pa lobodika. Saj beluši so šparglji, to sta sompomenki, samo izraz beluši je bolj uporabljan za gojen morda.

Grenki so tako ali tako, če rastejo v suši pa še bolj.

rimljanka

Nomen  

član od: 13.3.2012

sporočila: 135

15. mar 2014 15:46

Šparglji so zelene barve in so ponavadi divji, beluši so pa ista rastlina, le da so bele barve, ker jih zasipajo z zemljo, torej so gojeni. Sicer so po okusu oboji malo grenki (ravno to jim daje ta poseben okus, ki je nam dober),da bi bili neužitni, pa se zdi čudno. Mogoče ste res kupili lobodiko (že na prvi pogled se precej razlikuje od špargljev), ki je precej bolj grenka? V takem primeru v vodi kuhamo do vretja, zamenjamo vodo in še enkrat kuhamo ...

Nomen

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

15. mar 2014 16:11

Naj še jaz kakšno rečem na to temo :)) Zelen špargelj je "osnovna" rastlina..debelješi je gojen ,tanjše nabiramo v naravi.Beli šparglji ali beluši pa je ista rastlina (če se motim ,naj me Rimljanka popravi,ampak mislim da je to tako) ki jo med rastjo zasipavamo,oziroma gojimo v šparginah.To je nasipana greda,tudi do 60-70 cm visoka.Greda je lepo očiščena in zemlja poravnana,tako da kjer vidimo zjutraj rahel grebenček vemo da je spodaj beluš in z posebnim grebalom tik ob zemlji,pravokotno na greben odlomimo beluš.Kadar sem jaz nabirala beluši sta mama in tata vedno za menoj pobrala še enkrat več.

Tako kot pravita Rimljanka in Nomen so šparglje že po naravi malo grenke,najbolj divja šparglja najmanj pa beluš.Šparglje naj se ne bi bi imelo na zalogo,sploh pa ne več dni..če že imamo jih imamo v vlažni krpi zavite.

Za slajši okus špargljem pa se vedno v vodo,kjer jih kuhamo,damo žlico masla.

Pa še dve ideji kako z beluši..

 

http://www.kulinarika.net/recepti/17159//sparglji-v-jaj

http://www.kulinarika.net/recepti/17174//preprosti-spar

 

 

Vrtejbenka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

15. mar 2014 17:25

Špargelj je pogovorni izraz za beluš, vsaj tako pravi SSKJ

Beseda je prevzeta prek nemščine "spargel", ta iz italijanščine "asparago", ta iz latinščine "asparagus" in ta iz grščine "asparagos", kar naj bi prvotno pomenilo poganjek.

Tako je divji špargelj enako divji beluš. Domači izrazi pa se zagotovo precej razlikujejo od zgoraj napisanega.

Divji špargelj, bljušč in lobodika vsi po malo grenijo, eni bolj, drugi manj, najbolj pa takrat, ko so stari.

Le kaj od tega je kupil ibiza?

Obstaja pa tudi divji hmelj

lp

 



mzm

Sporočilo je spremenil(a) mišzmoke dne 15. 2014 17:27

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

15. mar 2014 17:48

Miška ,po moje divje beluši ni..ker beluš je beljen špargelj,ki ga zastiramo,sam v naravi ne zraste bel špargelj.

Kar se tiče divjega hmelja so bili danes moji v izvidnici in je že..poganja,sicer malo ,ma še teden pa bo.

In glede SSKJ...letos izide k sreči prenovljen..ker v tem iz leta 1995 je med drugimi pomen besede,recimo drkati ,naj bi pomenilo ,da so mu potne kapljice drkale po čelu..ali pa otroci se drkajo ..mišljeno pa je je drsajo,tako da...tudi SSKJ ima svoje pomankljivosti...v novem bodo otroci drsali :))

Vrtejbenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti