Šparglji že rastejo

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. mar 2008 18:37

No, kolikor zelenja potrgamo od grma za na pokopališče, mu pa res ne škodi. Kvečejmu grmu škodi vsak poganjek odrezan kot beluš. Vsak poganjek je pač celo močno razvejano steblo z množico listov, ki (bi) skozi vso sezono s fotosintezo tvorili sladkor in iz njega vse ostale snovi. Če jih porežemo, tega ni. Je pa res, da seveda v zdravi meri rezanje belušev ne ogrozi rastline in pridelka prihodnje leto, če pa pretiravamo z rezanjem, plačamo posledice prihodnje leto.

Tako pač je, pa če verjamete ali pa ne.

rimljanka - zasebno mnenje

MafinTortica  

član od: 6.2.2012

sporočila: 13

27. mar 2012 14:15

Mene pa zanima če bi uspel špargelj posajen v cvetlični lonček . Mislim zaradi tega ker ni veliko globine in bi verjetni kaj kmalu "štrlel" ven.Kako bi bilo pa če bi posadila kar korenine šparglja? Če je kdo bolj doma v tej zadevi naj prosim sporoči. Komaj čakam na rižoto s šparglji. Lep pozdrav vsem .                                                              

 

Matica

MafinTortica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. mar 2012 22:52

Saj asparaguse gojimo v loncih, samo od tistih ni rižot in frtalj, so le šopki in okras.

rimljanka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. mar 2012 0:17

MafinTortica,. pri nas doma imamo kar veliko špargljev, na vrtu seveda. Iz prve roke ti lahko povem, da imajo nekaj let stare sadike tako velik koreninski sistem, da po mojem ne bo zadosti cvetlični lonec. Ne enem delu vrta, kjer teren pada in se zemlja rahlo vsipa, je ponekod videti korenine špargljev, ki segajo vsaj 50 cm v globino. OK; tisti so res stari že več kot 20 let, a vendar ... rastlina je velika Tudi poganjki, ki jih ne režeš več (z rezanjem pri nas prekinemo, ko so češnje zrele najkasneje) zrasejo do meter v višino! Rabiš veliko prostora za to čudovito rastlino!

 

Lahko pa poskusno nasadiš sadiko ali dve v visoko oz. globoko betonsko ali leseno korito, morda odžagan lesen sod ali kaj takega z veliko volumna za zemljo in korenine

Mojca

mlg  

član od: 27.9.2009

sporočila: 67

28. mar 2012 12:28

Ali kdo ve če že rastejo divji šparglji?

mlg

ursus_le  

član od: 25.5.2008

sporočila: 227

28. mar 2012 13:16

Moja mami je bila v gozdu prejsnji vikend in je po dve urnem iskanju nabrala komaj za en mali sopek, da je bilo ravno dovolj za eno majhno fritajo. Pravi, da je zemlja presuha in da zato ni veliko sparglov (kako se sploh sklanja to besedo???).

Bo treba pocakat na prvi dez, potem bo vsaj kaj bolj konkretnega za nabirat.

urska

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

28. mar 2012 15:14

Šparglji so, bolj na redko, a tako hudičevo grenki (najbrž zaradi suše), da vam jih prepustim 

ursus_le,  vpiši si špargelj   

 

lp

 

mzm

ursus_le  

član od: 25.5.2008

sporočila: 227

28. mar 2012 15:26

Meni pa bolj ko je spargelj grenek bolj mi je dober ... njami!

 

Misizmoke, sklanjanje te besede pa je ze cela znanstvena fantastika ... ha ha.

Tako da: moja mami ni nasla veliko spargljev. (SEDI PET)

urska

ledenka_  

član od: 27.12.2009

sporočila: 581

28. mar 2012 15:37

mi smo letos že nabirali šparglje(v obolici hiše) in smo jih nabrali kar konkreten šop, je pa res da jih ni veliko, ker je suša

presenetilo pa me je, da sploh niso bili grenki, ko smo jih pripravili z jajci, kot bi bilo pričakovati zaradi suše

 

lp

ledenka_

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti