Šparglji že rastejo

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. mar 2008 19:33

baška je napisal/a:
vidim, da dosti zamujam, ker ne vem dosti o špargljih. sem iz štajerske. kako je s tistimi šparglji, ki jih lahko doma poseješ (seme kupiš v Kalii) ? baje dolgo rabijo da zrastejo in nato jih lahko pustiš več let na istem mestu. ali so tudi tako užitni? baška
Skoraj bi pozabila odgovorit na tole: jaz sem lani kupila seme in jih posejala v velik plastični zaboj. Imela sem ga zunaj in pridelek, ki ga še ni bilo videti, lepo zalivala. Kmalu je ven pokukalo nekaj kar je bilo podobno asparagusu. Pa potem še in še.......... To niso bile neke kapitalne rastline, ampak lepe male vejice. Pustila sem jih do pozne jeseni, ko so začele rumenet. Postrigla sem rumene vejice in zaboj postavila v zatišno lego, a ga pustila čez zimo zunaj. Ko bo napočilo lepo vreme, bom mlade rastlinice presadila v vrt, a jih letos ne bom pobirala. Jeseni bom postopek ponovila. Ko bodo vejice asparagusa porumenele jih bom porezala in trgala šele naslednje leto. Taka navodila sem dobila od gospe Vidic, ki se z vzgojo špargljev ukvarja profesionalno in rada svetuje tudi nam, amaterjem. Pa še to: jaz imam na njivi že kar nekaj let stare šparglje ki lepo rodijo in jih pridno jemo. Nove sem posejala zato, ker stari rasejo na mestu, kjer bo v kratkem klet, torej bodo morali ven (na žalost). Smo pa te rastline dobili že na parceli, ko smo jo kupili. Prejšnji lastniki sploh niso vedeli kaj to je in so jih imeli izključno za v šopke in ikebane (za na grob). lp Vesna

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

27. mar 2008 6:45

nola in reca, hvala vama za odgovor. moja tašča ima že tri leta eno rastlino na gredi za rože, ki se ji čez poletje vzpenja in je spomladi popolnoma podobna špargljem, potem pa se vzpenja in je isto kot asparagus. jaz pravim, da bi to lahko bili šparglji, ona pa trdi da ne, ampak da je to roža. po opisu sodeč, bi lahko jaz imela prav. vsekakor bom kupila seme in naredila tako, kot sta zapisali. baška

nsns  

član od: 11.9.2007

sporočila: 74

27. mar 2008 8:53

[URL=http://imageshack.us][/URL] Šparge [URL=http://imageshack.us][/URL] Fritaja. Meni dosti boljša kot z gojenih belušev pa naj bojo to beli ali zeleni. nsns

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. mar 2008 10:55

baška, obe imata prav. Je roža in je za hrano. Zakaj pa ne bi moglo biti oboje (čeprav res ne naenkrat)??

rimljanka - zasebno mnenje

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

27. mar 2008 10:56

Baška, tisto kar vam rase na vrtu SO gotovo vrtni šparglji. Bujno zelenje, ki ga ima tvoja tašča za okras, se jeseni posuši in ga odstranimo. Spomladi pokukajo na plano poganjki - to pa je tisto, kar si naberi ti! Pri nas velja, da pobiramo šparglje do takrat, ko končajo tudi češnje. Potem jih pustimo, da se razrasejo v bujno zelenje in opravijo svoj naravni ciklus. Poganjke bi teoretično lahko rezal vso poletno sezono, vendar bi s tem naredil rastlini veliko škodo - preprosto uničil bi jo sčasoma. Sicer pa so najslajši šparglji tisti prvi - aprila, maja, potem postajajo vedno bolj oleseneli in tudi olupek je debelejši. Skratka - prepričaj taščo, da okrog njenih "okrasnih rož" nasujeta nasip iz rahle zemlje (poganjki bodo bolj ravni in beli - zeleno se obarvajo, ko pokukajo iz zemlje), potem pa čakaj, da se pokažejo glavice iz zemlje, vzami dolg nož ali kovinsko lameto, pociljaj skozi nasip čimbolj globoko in so privošči dobro kosilo! mamaF

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

27. mar 2008 13:11

Mi imamo tud dva šparglja, tako kot praviš ti Baška. Naredijo zelo lepe vejice, ki jih uporabimo za šopek, za doma ali za na britov. Tako, da to so sigurno šparglji.

katti

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

27. mar 2008 14:56

Ali jih ni škoda za na britof? Meni se že sline cedijo in komaj čakam, da se bo začelo (na domačem vrtu mislim). lp Vesna

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

27. mar 2008 17:15

Reca, saj ne delajo škode. Na britof nosijo že odraščeno zelenje. Itak moraš šparglje v začetku poletja pustiti pri miru, da opravijo svoje in jim ne več krasti poganjkov, če jih seveda hočeš jesti še naslednje leto. Škoda pa bi seveda bila, da bi jih rabili samo za šopke, ne pa tudi za na krožnik! Uživaj v prvih, ti so najslajši - jaz tudi že komaj čakam! LP mamaF

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

27. mar 2008 17:21

Vem, vem, ampak manj kot trgaš zelenje, bolj lepi in tolsti bodo pognali naslednjo pomlad. Gospa Vidic mi je nasplošno odsvetovala trganje zelenja. Baje iz njega poganjek črpa vso zasnovo za naslednjo sezona in več kot je zelenja, bolje zanj. Sem pa to izrekla bolj v šali kot zares. lp Vesna

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

27. mar 2008 17:37

Jaa, saj vem, da si se hecala, tisto o zelenju pa kar drži. V bistvu je najbolje, da ga pustiš pri miru do jeseni, da samo porumeni in se posuši in ga šele potem odstraniš. Tako dela moj tast in imamo ene grme stare že 25 let, pa imajo zmeraj bolj debele poganjke. V bistvu debelina poganjkov narašča s starostjo rastline, zato boste vsi, ki imate mlade 3- letne sadike kmalu prišli na svoj račun, tudi če se vam bodo zdeli letos še nekam tanki. mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti