Šparglji že rastejo

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

24. mar 2008 11:57

Jaz sem jih pa dobila, s Primorske, sem bila toook vesela!!!!!!!!!! In ravnokar sem naredila špargljevo kremno juho... Njami!

lidka

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

26. mar 2008 13:05

vidim, da dosti zamujam, ker ne vem dosti o špargljih. sem iz štajerske. kako je s tistimi šparglji, ki jih lahko doma poseješ (seme kupiš v Kalii) ? baje dolgo rabijo da zrastejo in nato jih lahko pustiš več let na istem mestu. ali so tudi tako užitni? baška

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. mar 2008 14:07

Reca, KJE na tržnici si jih videla? Pri tistih gospeh s Primorske, ki imajo štante blizu Vodnikovega spominka ali v katerem drugem koncu tržnice? Vendelina jr.

nsns  

član od: 11.9.2007

sporočila: 74

26. mar 2008 14:52

Včeraj je bilo pa pri nas na morju takšno vreme: [URL=http://imageshack.us][/URL] Ste nam še vedno fouš? nsns

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

26. mar 2008 15:45

Na ljubljanski tržnici imajo šparglje (divje) že kak mesec, gojene pa kar celo zimo (ampak kdo bi jih hotel...) Pri Primorcih, seveda. Jih nič ne skrivajo. Samo cena je bila res astronomska, 8 € za šopek, ki po moji oceni zadošča za omleto za dve osebi in nič več. strelka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. mar 2008 15:53

nsns je napisal/a:
Včeraj je bilo pa pri nas na morju takšno vreme: [URL=http://imageshack.us][/URL] Ste nam še vedno fouš? nsns
Po arhitekturi vidim, da je tole Izola. Vendelina jr.

nsns  

član od: 11.9.2007

sporočila: 74

26. mar 2008 16:44

Po arhitekturi vidim, da je tole Izola. Vendelina jr. Ja res je v Izoli nsns

aknelab  

član od: 22.11.2006

sporočila: 288

26. mar 2008 17:43

Katere vrste špargljev pa nabirate? aknelab

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. mar 2008 17:51

baška je napisal/a:
vidim, da dosti zamujam, ker ne vem dosti o špargljih. sem iz štajerske. kako je s tistimi šparglji, ki jih lahko doma poseješ (seme kupiš v Kalii) ? baje dolgo rabijo da zrastejo in nato jih lahko pustiš več let na istem mestu. ali so tudi tako užitni? baška

Šparglje (gojene) lahko vzgojiš iz semena.

Prvo leto jih na redko posej na robu kakšne grede, sadik bo zraslo v vsakem primeru več kot preveč.

Na mestu, kjer jih nameravaš imeti za stalno pa že jeseni gredo globoko prelopataj in pognoji s hlevskim gnojem ali kompostom.

Drugo pomlad izkoplji za lopato globok in širok jarek, vanj postavi svoje sadike pol metra narazen in jih potresi z za dlan debelo plastjo zemllje. S preostalo zemljo jih postopoma zasipaj čez poletje.

Pobirati jih še ne smeš, stebla poreži šele jeseni, ko porumenijo. Tako ravnaj še naslednje leto,  leto potem pa lahko že porežeš po nekaj poganjkov pri  vsaki rastlini, vse naslednje pomladi pa jih reži po mili volji, le pazi, da vedno ostane nekaj poganjkov iz katerih se razvijejo stebla, ki jih boš porezala jeseni.

Šparglje lahko zasipaš z zemljo, tako bodo ostali beli, lahko pa jih pustiš tudi odkrite - ti pa pozelenijo.

Ker ostanejo na istem mestu tudi po dvajset in več let, jih moraš spomladi in poleti pognojiti, pa tudi že od vsega začetka pametno izbrati prostor za njih in upoštevati, da so stebla visoka poldrugi meter in več in da ostanejo do jeseni na gredi.

V kmetijskih trgovinah dobiš dvoletne sadike, ki ti skrajšajo čakanje za dve leti.

Vedeti pa moraš, da to niso divji šparglji, o katerih je bilo na tem forumu govora, ampak gojeni. V trgovini običajno prodajajo obeljene, debeli so najmanj za prst in so bolj nežnega okusa kot divji šparglji.

Domači so seveda neprimerno boljši od kupljenih, predvsem zaradi tega, ker jih natrgaš neposredno pred pripravo in ostanejo sočni.

Če imaš le prostor na vrtu, se ti jih vsekakor splača posaditi kakšen ducat, saj po začetnem trudu z izkopavanjem jarka ni z njimi praktično nobenega dela več in pridno obrodijo še leta in leta.

 

nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 26. mar 2008 20:23:56

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. mar 2008 19:04

Šparglje sem videla na tržnici v BTC-ju pri gorenski branjevki. Dobila jih je s primorskih koncev. Lidka, lidka, mi tole nekaj sumljivo zveni, od koga pa si dobila tak lep šopek? lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti